9 stycznia w Domu Diecezjalnym Tabor odbyło się regionalne spotkanie opłatkowe działaczy Solidarności z udziałem zaproszonych przedstawicieli władz samorządowych i instytucji, z którymi współpracują struktury Związku.
Uczestników spotkania powitał Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność, cytując słowa Ojca Świętego Franciszka:
– Boże Narodzenie, to nie tylko czas radości. To czas zadumy nad sensem naszego życia i naszej obecności w tym świecie.
Dodał, iż okres bożonarodzeniowy wypełnia jedność i wiara, pogoda ducha oraz ufność i otucha. To dla ludzi czas odkrywania dobra. Wystarczy tylko popatrzeć uważnie wokoło. Przewodniczący ZR wyraził także zaufanie, iż dobry Bóg ześle pokój, obdarzy wiarą, nadzieją i miłością, siłą i wytrwałością w wypełnianiu powołań w służbie Bogu, ludziom i ojczyźnie.
Ordynariusz rzeszowski, bp Jan Wątroba, zanim poświęcił opłatki, którymi podzielili się zgromadzeni odniósł się do postaci Mędrców ze Wschodu:
– Możemy o nich powiedzieć, iż byli solidarni między sobą w szukaniu prawdy, w dążeniu do tej prawdy, a potem w dzieleniu się tą prawdą. Choć pochodzili z różnych środowisk, potrafili się zjednoczyć i patrzeć razem w jednym kierunku, dążyć do jednego celu, którym było poznanie prawdy zapowiadanej przez zjawiska astrologiczne. Kiedy wspominamy ich wspólne wędrowanie do Betlejem drogą wskazaną przez Gwiazdę, podziwiamy ich mądrość. Oni byli ludźmi wykształconymi, ale jednocześnie byli ludźmi wiary. Oni mogą być patronami wszystkich, którzy posiadają tytuły naukowe i wszechstronną wiedzę, jednocześnie nie wstydzą się swoich przekonań religijnych. Medycy są dla nas takim wzorem, iż można połączyć naukę i religię, iż można być człowiekiem głęboko wierzącym i praktykującym, a jednocześnie szukającym prawdy i tą prawdą dzielić się z innymi.
Mędrcy byli też ludźmi zamożnymi. Możemy o tym wnioskować, bo złożyli bardzo bogate dary ale potrafili dzielić się tym bogactwem. Są więc patronami również tych, którzy dysponują sporym majątkiem, różnymi dobrami materialnymi, ale nie zagubili wrażliwości na ludzi potrzebujących, biednych, są z nimi solidarni. Potrafią przez tę wyobraźnię miłosierdzia zapobiegać tej biedzie, albo pomagać wyjść z niej. Mędrcy są na pewno patronami tych wszystkich, którzy mają wielkie serce dla innych.
Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl odniósł się do idei samorządności w Polsce i przypomniał o programie „Samorządna Rzeczpospolita”, ogłoszonym na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” w październiku 1981 r., w którym domagano się m.in. zapewnienia sprawiedliwego udziału w materialnych dobrach narodu.
– Jako samorządowcy, jesteśmy wdzięczni Solidarności za przywrócenie idei samorządu i doprowadzenie do sytuacji, iż możemy się w tej wolnej i samorządowej Polsce spotykać – powiedział marszałek.
Głos zabrał również ks. Władysław Pasiut, długoletni duszpasterz ludzi pracy diecezji rzeszowskiej, któremu Krajowy Zjazd Delegatów nadał tytuł Zasłużony dla NSZZ Solidarność:
– Pragnę wyrazić wdzięczność za to doświadczenie współpracy z Solidarnością na przestrzeni kilkudziesięciu lat, bo praktycznie ta kooperacja była począwszy od Gdańska, poprzez Region Rzeszowski i Małopolski, bo też tam posługiwałem dla ludzi pracy. Jedno co mogę wyrazić z głębi serca i co czynię wobec Boga zawsze, ale jak jest taka możliwość to wobec ludzi, dla ludzi, którzy tworzą tę grupę wspólnoty, która tak pięknie nazywa się Solidarność. Bo to jest praktycznie chyba jedyna organizacja, która patrzy się na solidarność ludzkości, na solidarność człowieczeństwa. o ile te wartości są przez tę wspólnotę realizowane, to trzeba nam za to Bogu dziękować, iż taka solidarność ludzka jest. A to jest fundament.
Coroczne spotkanie opłatkowe na szczeblu regionalnym jest okazją nie tylko do życzeń, ale również wymiany doświadczeń związkowych na szczeblach zakładowych, branżowych i ogólnokrajowych.
Kolędowaniu charakter nadała kapela FEST. Dziękujemy!