Kolejne wielkie firmy zapraszają do biur. Praca całkowicie zdalna coraz rzadziej spotykana

4 dni temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Praca w biurze, zdalna czy hybrydowa - decyzje dotyczące modelu podejmują największe firmy technologiczne świata - Meta, Google czy Apple. Najczęściej stawiają na hybrydę. Przybywa też nakazujących powrót do pracy. Ostatni jest Amazon, gdzie zatrudnieni od stycznia będą musieli spędzać w biurach pięć dni w tygodniu.


Andy Jassy, prezes Amazona, ogłosił przed tygodniem, iż ponad 300 tys. pracowników korporacji na całym świecie od początku 2025 r. będzie musiało powrócić do tradycyjnego, pięciodniowego tygodnia pracy w biurze.
"Zalet bycia razem w biurze jest wiele. Trzeba być z kolegami z zespołu, gdy wymyślamy i rozwiązujemy trudne problemy" - argumentował prezes. Decyzję Amazona porównano z dyrektywą Elona Muska sprzed dwóch lat, który powiedział pracownikom Tesli, iż jeżeli nie są w biurze przez co najmniej 40 godzin tygodniowo, mogą "udawać, iż pracują gdzie indziej". Reklama


Hybryda wygrywa


Jednak - zauważają zagraniczni eksperci - większość firm technologicznych, które zatrudniają co najmniej 25 tys. pracowników opowiada się za pracą zdalną. Według platformy Flex Index, która przeanalizowała politykę ponad 2600 takich firm, tylko 3 proc. z nich nakazało powrót do pracy w biurze przez pięć dni. Prawie trzy czwarte postawiło na model hybrydowy, a 23 proc. oferuje w pełni elastyczne warunki.


W przypadku Mety z domu można pracować nie więcej niż dwa dni w tygodniu. Podobną politykę wprowadził Apple, mimo sprzeciwu części ze 160 tys. pracowników. Google zaś oświadczył, iż praca zdalna w pełnym wymiarze godzin będzie dozwolona "w wyjątkowych przypadkach". Obecność w biurze - podobnie jak niedługo w Amazonie - będzie uwzględniana przy ocenach i awansach.
Nawet Zoom, którego oprogramowanie ułatwiło rozwój pracy zdalnej, ogłosił w sierpniu 2023 r., iż każdy pracownik mieszkający w promieniu 80 km od biura, będzie musiał przychodzić co najmniej dwa dni w tygodniu.


W Polsce elastyczna co 3. firma


W Polsce praca zdalna została uregulowana znowelizowanymi przepisami Kodeksu pracy, które weszły w życie pod koniec kwietnia 2023 r. Zgodnie z art. 67 kodeksu, "praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość". Pracownik może mieć kilka miejsc wykonywania pracy zdalnej pod warunkiem, iż są one ustalone z pracodawcą.
Badanie dotyczące pracy zdalnej w Polsce przeprowadził w grudniu 2023 r. na próbie tysiąca firm Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wynika z nich, iż możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej wprowadziło co trzecie przedsiębiorstwo (33 proc.). Jednocześnie kilka poniżej połowy - 41 proc. firm - nie dopuszczało takich form świadczenia pracy i nie planowało ich wprowadzenia, a 25 proc. podkreśliło, iż z powodu specyfiki działalności nie ma możliwości wprowadzenia ani pracy zdalnej ani hybrydowej.


Eksperyment Amazona będzie uważnie obserwowany przez wiele firm. Został już negatywnie oceniony przez niektórych pracowników, którzy złożyli wymówienia. Ich ogłoszenia o poszukiwaniu pracy można znaleźć na popularnych portalach, m.in. na Linkedin. Niektórzy komentujący decyzję prezesa największego e-commerce świata twierdzą, iż stoi za tym chęć zmniejszenia załogi. "W 2023 r. firmy technologiczne zlikwidowały 263 tys. stanowisk pracy" - informuje "Financial Times".
Wiadomo też, iż nie we wszystkich krajach wprowadzenie w życie pomysłu przyjdzie łatwo. Na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie rząd rozpoczął kampanię na rzecz wzmocnienia prawa do elastycznej pracy. Londyn zapewnia, iż polepsza ona wyniki i zwiększa produktywność.
Idź do oryginalnego materiału