Pomimo najszybszego przechwalania się Wzrost PKB W Unii Europejskiej i na najniższym poziomie Stopa bezrobociaPolska stoi w obliczu poważnych zagrożeń dla swojego dobrobytu gospodarczego ze względu na dotkliwy niedobór pracowników.
Ponad 80% małych i średnich przedsiębiorstw raport Walka o znalezienie wystarczającej liczby pracowników. W niektórych branżach – takich jak budownictwo, produkcja, transport i usługi logistyczne – brak zatrudnienia dotyka połowę lub więcej firm.
Według czerwca Studiuje Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, połowa firm objętych badaniem stwierdziła, iż główną przeszkodą w ich działalności jest brak zatrudnienia. Problem jest szczególnie nasilony w branży budowlanej, gdyż dotyczy to około siedmiu na dziesięć firm.
W pierwszym kwartale tego roku polscy pracodawcy zgłosili 112 tys. wakatów, których nie byli w stanie obsadzić pomimo aktywnych działań rekrutacyjnych. Szacuje się, iż do 2026 roku niedobór pracowników w Polsce może sięgać 1,5 mln pracowników.
Do przyczyn niedoboru siły roboczej w Polsce zalicza się niski współczynnik dzietności i starzenie się społeczeństwa. W ciągu ostatnich 30 lat współczynnik urodzeń spadł o 40% i w tej chwili wynosi 1,33. Krajowa agencja statystyczna przewiduje, iż w nadchodzących dziesięcioleciach liczba ludności będzie się przez cały czas zmniejszać, a w latach 2023–2060 liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się o co najmniej 7 milionów.
Próbując przyciągnąć więcej pracowników z zagranicy i wypełnić luki na rynku pracy, rząd pracuje nad opracowaniem pierwszej kompleksowej strategii migracyjnej, która ma zostać ujawniona do końca roku.
Dotychczas polityka imigracyjna w Polsce w dużej mierze opierała się na informacjach zwrotnych i nie miała jasnych celów w dłuższej perspektywie, co prowadziło do zmniejszenia atrakcyjności kraju w oczach zagranicznych pracowników i utrudniania inwestycji.
Polskie firmy chcące zatrudniać migrantów napotykają wiele przeszkód biurokratycznych. Andrei Arkaniuk, specjalista ds. legalizacji pracy w agencji zatrudnienia Contrain Group, twierdzi, iż na uzyskanie zezwolenia przez pracownika spoza Unii Europejskiej może minąć od ośmiu do dziesięciu miesięcy – mówi Andrely Arkaniok, specjalista ds. legalizacji pracy w Contrain Group, agencji rekrutacyjnej.
W sierpniu 11 rządowych stowarzyszeń przedsiębiorców nalegało na przyjęcie „odpowiedniego podejścia do legalnych i zrównoważonych pracowników”. Wielu przedsiębiorców tak Zmartwiony Surowa polityka imigracyjna utrudni zatrudnianie pracowników.
Katarzyna Dubkowska, szefowa zespołu prognoz gospodarczych w Polskim Instytucie Ekonomicznym, twierdzi, iż opracowanie kompleksowej, odpowiedzialnej i selektywnej polityki migracyjnej powinno być jednym z najpilniejszych priorytetów rządu.
„Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, iż w ciągu ostatniej dekady Polska przekształciła się z kraju z ujemnym saldem migracji netto do kraju z dodatnim saldem” – mówi Dębkowski.
W Polsce pracuje dla blisko miliona obcokrajowców, co stanowi 6,6% ogółu zatrudnionych. Wśród nich 68,7% pochodzi z Ukrainy, 11,4% z Białorusi i 2,5% z Gruzji.
Nawet Jedna trzecia Ukraińców W Polsce rozważają wyjazd z kraju, gdyż są zatrudnieni na stanowiskach poniżej swoich kwalifikacji i widzą, iż możliwości rozwoju są ograniczone. Stanowi to poważne zagrożenie dla branż takich jak budownictwo, transport i usługi logistyczne, które w dużym stopniu zależą od ukraińskich pracowników.
Arkanyuk uważa, iż ukraińscy uchodźcy mogliby bardzo skorzystać na polskiej gospodarce, gdyby zostali zatrudnieni na stanowiskach odpowiadających ich kwalifikacjom. Jednak głównym wyzwaniem, przed którym stoją, jest bariera językowa, ponieważ wielu z nich nie mówi po polsku.
Sugeruje się, aby rząd rozważył wsparcie nauczania języka polskiego, być może poprzez zwolnienia podatkowe lub dotacje, aby pomóc ukraińskim pracownikom w skuteczniejszej integracji i pełnym wkładzie w pracę.