Komu przysługuje wolne za święto w sobotę? Majówka może być dłuższa bez brania urlopu

1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Majówka kojarzy się wszystkim z długim weekendem, mimo iż 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku jednak sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Niektórzy pracownicy będą mogli w tym terminie skorzystać z wolnego, bez poświęcania na to urlopu wypoczynkowego. Ma to związek ze świętem w sobotę.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Choć jest to ważne święto, to nie zalicza się do dni ustawowo wolnych. Z tego względu wiele osób podczas planowania urlopu na dany rok uwzględnia przy tym właśnie tę datę. W ten sposób można zyskać naprawdę długi weekend, choć oczywiście w poszczególnych latach może wyglądać to różnie. W 2025 roku okoliczności są bardzo sprzyjające dla pracowników, choć nie wszystkich.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak Polacy zamierzają spędzić majówkę 2023? I czy da się na niej zaoszczędzić? [SONDA]


Majówka 2025 dla niektórych może być dłuższa. Urlop wypoczynkowy na to nie wpływa
Wspomniane powyżej sprzyjające okoliczności to fakt, iż Święto Konstytucji 3 Maja w 2025 roku wypada w sobotę. Pozornie jest to sytuacja niekorzystna. W końcu wielu z nas i tak w soboty nie pracuje, więc można by uznać, iż dzień ten "przepada". Chronią nas jednak przed tym przepisy, a konkretnie art. 130. ust. 2. kodeksu pracy, który mówi o tym, że:


każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.


Inaczej mówiąc, pracodawca jest zobowiązany do "oddania" tych ośmiu godzin, czyli jednego dnia roboczego. Portal Infor podkreśla, iż pracownik może wnioskować o udzielenie takiego wolnego w określonym terminie. Ostatecznie jednak decyzja ta należy do pracodawcy i narzucenie przez niego konkretnej daty nie będzie naruszeniem przepisów. jeżeli do tego weźmiemy pod uwagę miesięczny okres rozliczeniowy, to wielu pracodawców przy najbliżej okazji może wybrać właśnie 2 maja. W rezultacie wolne będziemy mieć już w czwartek 1 maja i nasz długi weekend potrwa do niedzieli 4 maja. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć w związku z tymi przepisami?


Wolne za święto w sobotę w 2025 roku będzie przysługiwać dwa razy. O tym trzeba jednak pamiętać
W 2025 roku w sobotę wypadnie jeszcze jedno święto: 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. Tutaj ponownie odzyskamy dzień wolny, przy czym pracodawcy mogą być bardziej skłonni wyznaczyć go na 10 listopada. Jest to poniedziałek przed Świętem Niepodległości 11 listopada. Jednocześnie należy podkreślić, iż omawiane przepisy dotyczą wyłącznie osób zatrudnionych na umowę o pracę, które realizują obowiązki w systemie ze standardowym tygodniem pracy obejmującym pięć dni. W przypadku pracowników zatrudnionych na umowie zlecenie lub umowie o dzieło, a także realizujących obowiązki na podstawie umowy B2B zależy to od indywidualnych ustaleń w firmie.
Zobacz też: Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać do rodziny? Wyjaśniamy, za co ZUS zabierze ci L4


Na koniec warto przypomnieć o pewnych propozycjach zmian w przepisach pojawiających się w ostatnim czasie. Pod koniec marca informowaliśmy o petycji o wprowadzenie wolnego w Wielki Piątek kosztem Święta Konstytucji 3 Maja. Z kolei w lutym donosiliśmy o możliwości wykreślenia z tej listy Zielonych Świątek. Jedną z poruszonych wówczas kwestii był m.in. wpływ dni wolnych na przedsiębiorców i obowiązek oddawania dnia wolnego za święto w sobotę.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału