Pierwsza komunia święta dziecka to ważne wydarzenie zarówno w życiu pociechy, jak i rodziców. Uroczystości te zwykle realizowane są w niedziele, rzadziej w soboty. Oznacza to, iż większość osób prawdopodobnie będzie miała w tym czasie i tak wolne. Co jednak jeżeli potrzebujemy dodatkowego dnia, np. na przygotowania? Przepisy stawiają sprawę jasno.
REKLAMA
Zobacz wideo Miłosz Motyka: Pracownik nie powinien bać się zwolnienia, kiedy musi pilnie zająć się dziećmi
Na kogo z rodziny przysługuje urlop okolicznościowy? Czy pierwsza komunia święta została ujęta w przepisach?
Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mają zagwarantowane prawo do określonych dni wolnych od pracy. Najczęściej wykorzystywany jest oczywiście urlop wypoczynkowy. Urlop okolicznościowy stanowi jednak zupełnie inną formą. Nie należy go też mylić z urlopem na żądanie, który przysługuje w wymiarze czterech dni i tak naprawdę wykorzystuje pulę urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy urlop okolicznościowy urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi:
w wymiarze jednego dnia w przypadku ślubu dziecka lub zgonu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką;
w wymiarze dwóch dni w przypadku własnego ślubu, narodzin dziecka, a także zgonu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.
Jak więc widać, przepisy nie uwzględniają niestety pierwszej komunii dziecka. jeżeli więc faktycznie będziemy potrzebować wolnego w związku z tą uroczystością, musimy przeznaczyć na ten cel nasz urlop wypoczynkowy. Mimo to warto wrócić jeszcze do urlopu okolicznościowego, choćby dlatego, iż w maju zaczyna się również sezon weselny.
Wniosek o urlop okolicznościowy wciąż jest wymagany. Pamiętajmy o terminie dopełnienia formalności
Korzystając z urlopu okolicznościowego, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Jak podkreśla portal Infor, podczas tego zwolnienia od pracy zachowujemy nasze prawo do wynagrodzenia. Pracodawca powinien jednak zostać powiadomiony o naszej nieobecności i jej przyczynach. Najlepiej ustalić to wcześniej, co nie powinno być problemem w przypadku ślubów. Wówczas składamy pisemny wniosek o urlop okolicznościowy. W przypadku nieoczekiwanych okoliczności (np. śmierć członka rodziny) powinniśmy powiadomić pracodawcę najszybciej jak to możliwe, najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy. Informację tę możemy przekazać przez inną osobę, telefonicznie, mailowo lub drogą pocztową.
Zobacz też: Nowy komunijny trend. Za taką atrakcję Polacy płacą prawie 1000 złotych. "Teraz to jest hicior"Po powrocie do pracy pracodawca może wymagać od nas przedstawienia dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego. W zależności od okoliczności będzie to akt urodzenia, akt zawarcia małżeństwa lub akt zgonu.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.