Kultura otwartości i zaangażowania ponownie doceniona! Baker McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy Sp. k. z nagrodą „FriendlyWorkplace 2025”

14 godzin temu

Czasem wpadamy w pułapkę podziału na czas pracy i ten po pracy. W takim myśleniu praca jest obowiązkiem, a czas po niej – przyjemnością. Naszym zdaniem praca też może być źródłem euforii i ważnym elementem życiowej równowagi. To w pracy poznajemy nowych ludzi, budujemy koleżeńskie, a często przyjacielskie więzi. To w pracy kontynuujemy naszą edukację, rozwijamy się profesjonalnie i personalnie.

W Baker McKenzie łączymy kulturę przyjaźni z kulturą doskonałości. Wykonujemy trudną, odpowiedzialną pracę, jesteśmy profesjonalistami i dążymy do perfekcji. Jednocześnie jesteśmy dla siebie pomocni i koleżeńscy – po prostu przyjacielscy.

Nasza wizja i zaangażowanie ma znaczenie, co udowodniliśmy po raz kolejny – to już nasze drugie wyróżnienie FRIENDLY WORKPLACE przyznawane przez redakcję Marka Pracodawcy i grono ekspertów.

W tym roku doceniono:
to jak budujemy nasze relacje, sposób, w jaki rekrutujemy naszych współpracowników – inkluzywnie, niezależnie od ukończonych uczelni i dotychczasowego doświadczenia, oceniając wiedzę i kompetencje,
działania na rzecz innych, którzy potrzebują naszego wsparcia i pomocy, czyli działania charytatywne oraz pro bono.

—To właśnie zaangażowanie naszych pracowników i współpracowników sprawia, iż stwierdzenie: „ludzie w Baker McKenzie są najważniejsi” jest prawdziwe – podkreśla Anna Borzęcka, Dyrektorka HR w Baker McKenzie.

Przegląd działań Pracodawcy

INICJATYWY I PROGRAMY ZAPOCZĄTKOWANE WCZEŚNIEJ I KONTYNUOWANE

W ostatnich dwóch latach zintensyfikowaliśmy działania związane z naszym Programem Mobility, tak aby wrócił on do pełnej realizacji po okresie covidowym i postcovidowym. Wielu naszych pracowników skorzystało z możliwości wyjazdu do innych biur Baker McKenzie na całym świecie, aby podnosić swoje kompetencje i rozwijać networking w Kancelarii. Ponadto, część naszych pracowników skorzystała także z możliwości uczestniczenia w tzw. secondmentach, czyli pracy w tzw. systemie on-site u naszych Klientów.

Nasi pracownicy i współpracownicy korzystali także z dofinansowań związanych z podnoszeniem swoich kwalifikacji:

  • Kancelaria Baker McKenzie finansuje zdobywanie uprawnień zawodowych związanych z uzyskiwaniem tytułu radcy/radczyni prawnej, adwokata/adwokatki prawnej, czy też rzecznika/rzeczniczki patentowej i doradcy/doradczyni podatkowej.
  • Dofinansowujemy szkolenia i kursy oraz studia podyplomowe.
  • Kontynuujemy spotkania praktyk (Practice Group Meeting), raz do roku oraz cyklicznie nominujemy osoby do globalnych spotkań poszczególnych praktyk (EMEA Senior Associates Workshops, EMEA Associates Workshops)
  • Regularnie realizujemy Program Mentoringowy dla nowo zatrudnionych pracowników na stanowiskach prawniczych.

Badania satysfakcji pracowników: W ciągu ostatnich dwóch lat regularnie przeprowadzaliśmy badania satysfakcji pracowników w ramach BakerPulse. Pozwalały one na wyrażenie opinii dotyczących podziału zadań, szkoleń, jakości pracy oraz możliwości rozwoju kariery. Częstotliwość badań umożliwia szybkie wdrażanie zmian i reagowanie na bieżące potrzeby pracowników.

W ramach działań talentowych prowadzimy programy awansów: W roku finansowym FY25 (lipiec 2024-czerwiec 2025) ogłosiliśmy 25 awansów w kancelarii zarówno na stanowiska prawnicze, jak i w zespołach funkcji wsparcia:

  • 22 awanse w zespołach merytorycznych ma stanowiska Junior Paralegal, Junior Associae, Mid-Level Associate, Senior Associate, Counsel
  • 3 awanse w zespołach funkcji wsparcia

Udział kobiet w procesie promocji w FY25 stanowi 70% wszystkich osób awansowanych.

W ramach naszych akcji prospołecznych możemy wyróżnić te, które realizujemy rok rocznie oraz te, które zapoczątkowaliśmy w 2024 r.

Stałe akcje prospołeczne:

  • organizacja akcji „Listy do Św. Mikołaja”, w której biorą udział pracownicy Kancelarii, spełniając dziecięce marzenia prezentów z okazji Bożego Narodzenia.
  • udział w akcji świątecznej “Prezenty bez Pudła” organizowanej przez UNICEF Poland. Wspólnie z UNICEF Poland wybraliśmy trzy rodzaje zestawów produktów humanitarnych, które trafiły do potrzebujących dzieci i ich rodzin, między innymi, na Ukrainie, w Afganistanie, Maroku, Libii i Strefie Gazy.
  • przekazanie środków finansowych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Lista Fundacji / organizacji z którymi współpracujemy przez cały rok:

  • Dom Dziecka w Stalowej Woli | Podleśna Przystań Stalowa Wola
  • Prawo do Pomocy
  • Zdążyć z pomocą DZIECIOM
  • Fundacja Onkologiczna Rakiety
  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

W obszarze cyklicznych działań integracyjnych odbyły się także następujące wydarzenia, do których zostali zaproszeni wszyscy pracownicy:

  • Kilkudniowe wyjazdy integracyjne do Nicei (wyjazd letni) oraz do Davos (wyjazd zimowy) były wyjątkową okazją do odpoczynku, połączonego z budowaniem relacji zawodowych.
  • spotkania świąteczno-noworoczne
  • Spotkania przy śniadaniach i obiadach organizowane w ramach programu GetTogether

W Baker McKenzie organizowane są wyjazdy i spotkania dla wszystkich pracowników, bez względu na to, do jakich zespołów czy grup stanowisk należą. Organizacja działa jako całość, współpracując przy różnych projektach między zespołami i stanowiskami, aby osiągać wspólne cele.

W zakresie realizacji polityki work-life-balance realizowane są treningi i zajęcia:

  • Zajęcia jogi online
  • Treningi biegowe
  • Treningi drużyny siatkówki
  • Treningi drużyny piłki nożnej

W ramach współpracy z innymi biurami Baker McKenzie na całym świecie, uczestniczyliśmy w corocznych rozgrywkach Baker McKenzie Fluency Cup, w których biorą udział zespoły ze wszystkich biur na całym świecie.

Z kolei drużyna siatkówki wzięła udział w Charytatywnym Turnieju Siatkówki Plażowej Branży Nieruchomości JLL. Celem turnieju było wsparcie Fundacji Ronalda McDonalda, a wydarzenie odbyło się pod wspaniałym hasłem „Gramy, żeby rodzina mogła być razem”.

NOWE INICJATYWY LUB PROGRAMY DLA PRACOWNIKÓW.

W ramach nowych inicjatyw w roku 2024 rozpoczęliśmy wsparcie fundacji:

  • Fundacja „Słonie na Balkonie” – organizacja oferuje wsparcie dzieciom krzywdzonym i ma swoją siedzibę w Łodzi.
  • Fundacja „Po DRUGIE” – Organizacja wspiera młodych i dorosłych z problemami bezdomności, zapewnia wsparcie psychiatryczne, oferuje dach nad głową oraz mieszkania dla osób LGBT. Ponadto, udziela pomocy młodym matkom oraz wspiera Ukrainę.

Ponadto dołączyliśmy do firm, które wspólnie wystosowały List otwarty wspierający społeczność LGBTQ+ w Polsce. Firmami, które także dołączyły do tej inicjatywy były: BNP Paribas, Bank BPH (Grupa GE), Europejski Bank ds. Odbudowy i Rozwoju, IKEA, Intel, Linklaters, Nielsen, PageGroup (Michael Page & Page Executive), Ringier Axel Springer, Standard Chartered oraz Roche.

W roku 2024, w związku z obchodami międzynarodowej 75. rocznicy założenia Baker McKenzie na świecie, ogłosiliśmy lipiec 2024 miesiącem wolontariatu, tym samym rozpoczęliśmy „Make a Difference Month”. W ramach tej akcji zaangażowaliśmy się ze zdwojoną siłą w działania na rzecz zmian społecznych. W ramach tej inicjatywy, społeczność Baker McKenzie zjednoczyła siły, aby wspierać lokalne projekty i organizacje. Oto niektóre z działań, które realizujemy w Polsce:

  • Wsparcie Fundacji Zupa na Plantach w Krakowie – Baker McKenzie sfinansowało wyjazdy streetworkingowe w tzw. miejsca niemieszkalne, w których ludzie żyją w ekstremalnie trudnych warunkach, zakupił żywność oraz środki czystości i higieny osobistej. Zakupione zostały również rzeczy dla czworonogów pozostających pod opieką osób doświadczających bezdomności.
  • Wsparcie Fundacji ADA – finansowanie leczenia, rehabilitacji i opieki dla zwierząt
  • Dom Dziecka w Stalowej Woli – Sfinansowanie wakacji dla dzieci z zaprzyjaźnionego domu dziecka
  • Dom Samotnej Matki na warszawskiej Białołęce – pomoc prawna pro bono kobietom z ośrodka oraz sfinansowanie wydarzeń kulturalnych dla podopiecznych domu samotnej matki
  • Realizacja marzeń 4-ki podopiecznych Fundacji Mam Marzenie
  • Zbiórka krwi zrealizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie

W obrębie działań skierowanych do pracowników w ostatnim roku powołaliśmy Komitet Inclusion, Diversity & Equity, złożony z przedstawicieli każdej grupy stanowiskowej w Kancelarii. Obszar ID&E jest jednym z kluczowych elementów strategii Baker McKenzie na kolejne lata. Budowanie środowiska pracy otwartego na różnorodność i równość, wraz ze wzmacnianiem zarządzania inkluzywnego jest jednym z najważniejszych priorytetów związanych z budowaniem kultury organizacyjnej Kancelarii.

W ramach realizacji polityki ID&E, w trakcie tegorocznych Prawniczych Targów Praktyk i Pracy przeprowadziliśmy pilotaż rekrutacji inkluzywnej „Inclusive Recruitment”, której celem było dotarcie do różnorodnych kandydatów i zapewnienie im równych szans na przejście przez proces rekrutacji. W rekrutacji tej kandydaci nie wysyłali swojego CV. Wypełniali jedynie formularz aplikacyjny, w którym nie wpisywali nazw własnych uczelni, kół naukowych, informacji o poprzednich miejscach praktyk. Każda osoba, która w dniu targów wysłała do nas swój formularz otrzymała zaproszenie na Open Day w Baker McKenzie oraz do wzięcia udziału w case study, którego wynik zdecydował o udziale w spotkaniu rekrutacyjnym. Celem naszego przedsięwzięcia było promowanie wartości Baker McKenzie w obszarze Inclusion, Diversity & Equity i zwiększenie szans na staż, niezależnie od roku studiów, prestiżu uczelni, czy też miejsca, w którym dana osoba wcześniej odbywała praktyki. Projekt wymagał zaangażowania wielu osób w jego realizację, co również bardzo pozytywnie wpłynęło na promowanie naszego podejścia nie tylko na zewnątrz organizacji, ale także wśród pracowników. Zintegrowaliśmy ich wokół ważnego tematu. Otrzymaliśmy mnóstwo pozytywnego feedbacku na temat naszej inicjatywy i wyrównywania szans osób startujących na rynku pracy.

Innowacja w komunikacji HR: znaczącą zmianą w Baker McKenzie było wprowadzenie systemu SuccessFactors, w którym każdy pracownik ma swoje indywidualne konto z dostępem do swojego profilu i możliwością aktualizacji podstawowych danych. Każdy pracownik i współpracownik może znaleźć tam informacje na temat historii swojego zatrudnienia, struktury, podległości służbowej, wynagrodzenia, czy też przyznanych bonusów. SuccessFactors oferuje wiele funkcjonalności, które ułatwiają zarządzanie zasobami ludzkimi w Baker McKenzie.

Jednym z dużych przedsięwzięć wpływających na nasz komfort pracy była zmiana biura Baker McKenzie w Warszawie. W styczniu 2025 wprowadziliśmy się do budynku Varso Tower, zapewniającego nam nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz certyfikaty ekologiczne. Nowe biuro zostało zaprojektowane z myślą o pracownikach i współpracownikach. Przestrzeń sprzyja skupieniu, jak i wymianie informacji i komunikacji, a zaprojektowanie przestronnych przestrzeni socjalnych wspiera integrację.

STRATEGIA NA PRZYSZŁOŚĆ / PLANOWANE PRZEDSIĘWZIĘCIA I KIERUNKI DZIAŁAŃ.

Nasze cele na kolejne lata uwzględniają:

  • kontynuację działań w obszarze budowania inkluzywnej kultury organizacyjnej. Planujemy zwiększyć nasze grono o nowych członków w celu tworzenia i realizowania inicjatyw i rozwiązań, które będą odpowiadały na potrzeby każdej grupy pracowników i współpracowników.
  • przeprowadzenie warsztatów na temat neuroróżnorodności dla liderów praktyk oraz zespołów funkcji wsparcia.
  • kontynuowanie działań wzmacniających zdrowie psychiczne, fizyczne i społeczne.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odbędą się warsztaty o tematyce Medycyna stylu życia. Podczas spotkania uczestniczki i uczestnicy poznają filary medycyny stylu życia i praktyczne małe kroki ułatwiające budowanie prozdrowotnych nawyków, które zaprocentują w przyszłości – dodając nie tylko lat do życia, ale i życia do lat.

Będziemy rozmawiać i edukować w zakresie dbania o swoje zdrowie.

  • zwiększenie udziału naszych prawników w programach Mobility oraz Business Development wspierających rozwój zawodowy oraz networking między biurami na poziomie różnych zespołów i praktyk.
  • spotkanie się z firmą w Polsce, która z sukcesem wdrożyła program neuroróżnorodności. Celem jest wymiana doświadczeń w projektowaniu rozwiązań dla osób neuroróżnorodnych.
  • kontynuacja komunikacji naszego programu PointOne, który ma zapewnić pracownikom i współpracowników komfort pracy w warunkach najwyższych standardów etycznych, zasad współpracy pełnej szacunku, otwartości i tolerancji.
  • kontynuacja naszej współpracy z organizacjami wspierającymi kobiety na rynku pracy – Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, czy też organizacjami wspierającymi młodych – Econverse.
  • podejmowanie współpracy z nowymi Kołami Naukowymi i organizacjami studenckimi również reprezentującymi uczelnie zagraniczne np. Polsoc Amsterdam.
  • wdrożenie nowej platformy do zarządzania procesem onboardingu pracowników i współpracowników. Platforma umożliwi efektywną komunikację z kandydatami od momentu zaakceptowania oferty do rozpoczęcia pracy w organizacji.
  • wdrożenie rozwiązania pozwalającego na digitalizację dokumentacji pracowniczej.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

W czerwcu 2024 roku Baker McKenzie Polska została uhonorowana wyróżnieniem, zajmując III miejsce w kategorii „Najbardziej pożądane miejsce pracy”. Nagroda jest wynikiem badania „Studenci Prawa w Polsce” przeprowadzanego co roku przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland, co podkreśla znaczenie i wpływ kancelarii na rozwój przyszłych prawników i prawniczek w Polsce. To ogromny wysiłek naszych prawników i prawniczek, którzy nieustannie angażują się we wszystkie działania Employer Brandingowe, wspierają studentów w ich edukacji, pokazują praktyczną stronę pracy prawnika, odpowiadają na wszystkie pytania tych, którzy myślą o rozpoczęciu swojej kariery zawodowej w kancelariach prawnych. Ich zaangażowanie we wszystkie działania jest też prostym dowodem na to, jaką atmosferę pracy tworzymy, jak się komunikujemy, jak pracujemy ze sobą na co dzień. To co mówią o nas sami pracownicy, ma właśnie odzwierciedlenie w tej nagrodzie.

Universum Most Attractive Employer:

Rok 2024: Baker McKenzie Poland na 22 miejscu wśród 100 najatrakcyjniejszych pracodawców w rankingu Universum Most Attractive Employer, w kategorii „prawo”! Wzrost o 7 punktów procentowych w stosunku do 2023 r.

Baker McKenzie w Polsce zajmuje również nieustannie czołowe miejsca w rankingach branżowych kancelarii prawnych takich jak Chambers, Legal500 czy IFLR1000.

INFORMACJE DODATKOWE

W ramach naszej współpracy ze studentami i absolwentami wzięliśmy udział w wielu inicjatywach:

  • Współpraca z Fundacją im, Lesława A. Pagi i prowadzenie warsztatów w ramach programów :
  1. Akademia Energii (09.2023),
  2. Akademia Liderek ESG (03.2024),
  3. Akademia Liderów Rynku Kapitałowego (07.2024)
  4. Akademia Liderek i Liderów ESG (luty 2025)

Każdy z projektów podejmuje istotny społecznie temat i kształci uczestników zainteresowanym rozwijaniem praktycznej wiedzy w danych sektorach rynku.

Organizacja Dni Otwartych w naszym biurze w Warszawie i w Łodzi

  1. Współpraca z Kołem Naukowym Prawa Rynków Kapitałowych UW i poprowadzenie warsztatów w następujących projektach:
  2. Rynokologia
  3. Corporate Law Academy
  4. Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

Współpraca z Kołem Naukowym Prawa Ochrony Konkurencji i Konsumentów WPiA UW: poprowadzenie warsztatów „Procedura odwoławcza od decyzji Prezesa UOKiK” oraz „Media w rękach konsumenta: prawo konsumenckie w usługach telekomunikacyjnych”

Współpraca z Kołem Naukowym Własności Intelektualnej WPiA UW : poprowadzenie warsztatów, w trakcie których omawiamy zagadnienia takie jak: ochrona marki w Unii Europejskiej, czy też rejestracji znaków towarowych UE i wspólnotowych wzorów przemysłowych.

Współpraca z Kołem Naukowym Prawa Spółek Wydziału Prawa i Administracji UW w ramach cyklu warsztatów z Legal English oraz Business Law Academy „Podział przez wyodrębnienie – aspekty praktyczne”.

Współpraca z WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego :

  1. Kancelaria Baker McKenzie Polska objęła patronatem drużynę biorącą udział w konkursie Foreign Direct Investment International Arbitration Moot. Nasi prawnicy byli trenerami drużyny w Konkursie.
  2. W ramach współpracy poprowadziliśmy także warsztaty na temat Międzynarodowego arbitrażu handlowego

Współpraca z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poland. W ramach współpracy :

  1. Współtworzyliśmy monografię Prawo przyszłości i przyszłość prawa. Nasza koleżanka z zespołu Własności Intelektualnej i Nowych Technologii była opiekunką merytoryczną publikacji, czuwała na wyborem abstraktów oraz przygotowała wstęp do monografii
  2. Zostaliśmy Partnerem Głównym 68. Oraz 70. Walnego Zebrania Delegatów ELSA Poland. Przeprowadziliśmy konwersatorium „Sporządzanie umowy spółki z o.o.” oraz spotkanie na temat rozwoju kompetencji w kancelarii międzynarodowej.
  3. Wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej, w trakcie której uczestniczyliśmy w panelu dyskusyjnym „Rok w podatkach okiem przedsiębiorcy”, a tematem naszego wystąpienia była implementacja Dyrektywy 2021/2101.
  4. Wzięliśmy udział w IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Prawa Nowych Technologii w Łodzi. Nasza Kancelaria objęła patronatem jeden z paneli dyskusyjnych Ścieżki : Prawa Prywatnego „Własność Intelektualna”.
  5. Zorganizowaliśmy cyklu stacjonarnych warsztatów Środy z Prawem Pracy z Baker McKenzie. Cykl obejmował tematykę form zatrudnienia oraz zagadnienia związane z niepożądanymi zachowaniami w miejscu pracy.
  6. Wzięliśmy udział jako Partner Główny w Ogólnopolskim Konkursie Prawa Europejskiego, w ramach którego przeprowadziliśmy także Side Event dla finalistów i organizatorów, w tematyce Wpływ orzecznictwa TSUE na praktykę decyzyjną Prezesa UOKiK.

Rok rocznie współpracujemy z Okręgową Izbą Adwokacką w ramach projektu „HR w świecie prawniczym”. Projekt opiera się na spotkaniach z aplikantami adwokackimi, na których mówimy o tym jak zdobyć pracę w kancelarii takiej jak Baker McKenzie.

Współpraca z Econverse, fundacją wspierającą edukację młodych Polek i Polaków jako Główny Partner Prawny, w ramach organizacji Econverse Cup oraz Econverse Fuse – konkursów na najlepszy startup :

  1. Prowadzenie warsztatów : Biznes odpowiedzialny społecznie. ESG i nowoczesne wartości w firmie
  2. Udział w Jury konkursu
  3. Udział w panelu dyskusyjny
  4. Konsultacje prawne pomysłów na startup
  • Współpraca z Liceum Ogólnokształcącym i im. Stefana Batorego oraz I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji, w ramach wydarzenia SkyMoot 2024. Przeprowadzenie wykładu dotyczącego aktualnych medialnych sporów prawnych, który służył zobrazowaniu licealistom chcącym studiować prawo w niedalekiej przyszłości działania prawa w praktyce.

Współpraca z HWF Partners oraz WPiA UW, w ramach realizacji programu „Praktyczne Aspekty Transakcji M&A”. Program skierowany był do studentów i studentek IV i V roku oraz doktorantów i doktorantek studiów prawniczych, a jego celem było zapoznanie osób uczestniczących z praktycznymi aspektami transakcji. Przedstawiciele Baker McKenzie poprowadzili warsztat dotyczący dokumentacji transakcyjnej.

 kooperacja z Klubem Inwestora SGH, w ramach partnerstwa w realizacji Akademii Private Equity APE

https://kariera.bakermckenzie.com/pl/candidates

Idź do oryginalnego materiału