Limit wody dla kierowców MPK Łódź? W sieci rozpętała się burza, spółka odpowiada

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Na facebookowym koncie, informującym na co dzień, co dzieje się w Łodzi, pojawiły się doniesienia o "limitowaniu przez pracodawcę wody pitnej do dwóch półlitrowych butelek na osobę" kierowcom tamtejszego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK). Sprawą zainteresowali się politycy partii Razem, a do przewoźnika wysłano pismo z prośbą o wyjaśnienia. Emocje studzą przedstawiciele spółki, którzy podkreślają, iż internetowa afera zrodziła się z nieporozumienia.


Początek całej sytuacji wziął się z wpisu na koncie "LDZ Zmotoryzowani Łodzianie". Profil zrzeszający mieszkańców stolicy województwa łódzkiego opublikował wiadomość od jednego z kierowców MPK Łódź. Można w nim przeczytać, iż pracownik żali się na wprowadzone "limity na wodę do picia dla prowadzących".
"Prowadzącemu przypadają dwie butelki niegazowanej wody o pojemności 0,5 litra na zmianę, ponieważ wcześniej ludzie brali za dużo wody gazowanej. Trzeba się cieszyć, bo jak przychodzisz na popołudniową zmianę, to kolega nie może Ci rano wziąć wody" - napisał anonimowy kierowca. W dalszej części można doczytać, iż wspomniane "limity nie dotyczą biura i warsztatu". Tam pracownicy mają mieć nieograniczony dostęp do wody gazowanej. Reklama


"Watergate" w łódzkim MPK. Posłanka Razem interweniuje


Do sprawy postanowiła odnieść się także polityczka partii Razem Martyna Urbańczyk. Asystentka posłanki na Sejm Pauliny Matysiak poinformowała, iż parlamentarzystka postanowiła interweniować w MPK Łódź i poprosiła o wyjaśnienie zamieszania.
"Mikro 'watergate' w łódzkim MPK. Wczoraj profil FB 'Zmotoryzowani' opublikował wiadomość o ograniczaniu ilości wody dla kierowców autobusów w zajezdni Nowe Sady w Łodzi. Dzisiaj poszło pismo od Pauliny Matysiak do MPK Łódź" - można przeczytać we wpisie Martyny Urbańczyk.
W dalszej części wpisów pojawia się także inne pismo, w oparciu o które powstały zarzuty o limitowaniu wody pitnej kierowcom w te upalne dni. Jest ono zanonimizowane, chociaż widać, iż osobą akceptującą treść dokumentu miał być kierownik sekcji ruchu w łódzkim Zakładzie Eksploatacji Autobusów nr 2.
Choć pismo jest niewyraźne, tak można w nim zauważyć wymienione trzy punktu regulaminu. Jeden z nich mówi o tym, iż kierowcy mogą pobierać butelki wody pitnej na własny użytek z poczekalni dyspozytorni. W nawiasie natomiast widnieje lekko rozmazana informacja, skwitowana słowami "2 butelki wody na osobę".


Drugi punkt mówi już o tym, iż więcej zgrzewek z wodą znajduje się u dyspozytorów, którzy "indywidualnie" mogą wydawać kierowcom kolejne butelki. Dalsza treść wskazuje również, iż poza wymienionymi możliwościami pracownicy mogą też skorzystać bez ograniczeń z wody z dystrybutorów, które można znaleźć w kilku miejscach w budynku.


MPK Łódź odpowiada. "Woda nie jest limitowana"


Jak poinformował redakcję Interii Biznes rzecznik prasowy MPK Łódź Piotr Wasiak, "woda dla prowadzących jest zawsze dostępna i nie jest limitowana". Pracownik miejskiej spółki podkreśla, iż brak ograniczeń dotyczy zarówno wody z dystrybutorów, jak i tej dostępnej w butelkach, którą kierowcy mogą zabrać ze sobą w trasę.
- Nie wiem skąd pani Martyna Urbańczyk ma takie informacje - dodaje rzecznik MPK.
Piotr Wasiak odniósł się także do załączonego przez polityczkę Razem pisma. Podkreśla on, iż "prowadzący samodzielnie pobierają wodę w zależności od potrzeb." - Nie ma tam zapisu o limicie, a jedynie o zalecanych dwóch butelkach na osobę - stwierdził.
Kłopotliwa treść w punkcie pierwszym mówi jedynie o "zaleceniach". Każdy kierowca może jednak wziąć tyle butelek, ile zechce.


Procedury firmy przewidują, iż w przypadku jak zabraknie wody butelkowanej, prowadzący mogą pójść do pokoju dyspozytorów, gdzie znajduje się kolejny zapas. W tym samym czasie natomiast pracownik magazynu przyjedzie po pusty kosz z wodą, by zastąpić go kolejnym, pełnym.
- W tak wysokich temperaturach z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach oczywistym jest, iż zapotrzebowanie na wodę może być większe. Prowadzący wodę zawsze mogą uzupełnić także w punktach socjalnych na pętlach - podkreśla przedstawiciel MPK Łódź.
Przestrzegania przywilejów pracowniczych w trakcie upałów wpływa znacząco na wykonywaną pracę. Zapewnienie wody to jeden z obowiązków pracodawcy, o ile pracownik przebywa w pomieszczeniu bez klimatyzacji. W przypadku niedopełnienia go może to wiązać się z koniecznością skrócenia czasu pracy bez potrącania wynagrodzenia.
Idź do oryginalnego materiału