Narodowy Fundusz Zdrowia regularnie przypomina Polakom o przysługujących im udogodnieniach. Mowa nie tylko o bezpłatnym serwisie z dietami, ale także o uświadamianiu, iż w kraju funkcjonuje szereg programów oferujących darmowe badania. Należą do nich m.in. program związany z chorobami układu krążenia czy możliwość przebadania się w kioskach diagnostycznych dostępnych w każdym województwie. To jednak nie wszystko. Ostatnio NFZ przypomniał rodzicom, iż dzieci także mają prawo do tego, aby korzystać z sanatoriów. Co więcej, nie trzeba za to płacić ani złotówki. Reklama
Darmowe sanatorium dla dzieci, NFZ przypomina
NFZ opublikował przypomnienie skierowanie do rodziców, by uświadomić ich o możliwości korzystania z darmowego leczenia uzdrowiskowego. Utarło się, iż do sanatoriów wyjeżdżają niemal tylko emeryci i renciści, ale poza seniorami grupa pacjentów uprawnionych do tego przywileju jest większa.
"W trosce o zdrowie dzieci przypominamy rodzicom i lekarzom ubezpieczenia zdrowotnego o możliwości leczenia uzdrowiskowego małych pacjentów" - wyjaśnia Narodowy Fundusz Zdrowia. "Dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą być kierowane na leczenie uzdrowiskowe pod nadzorem opiekuna prawnego. Realizacja wpływających do OW NFZ skierowań dziecięcych na leczenie uzdrowiskowe odbywa się na bieżąco" - czytamy w dalszej części specjalnego komunikatu.
Bezpłatne leczenie uzdrowiskowe dla dzieci
Sanatorium za darmo? Tak - i to nie tylko dla emerytów, ale również dla małych dzieci. Leczenie uzdrowiskowe młodych pacjentów trwa albo 21, albo 27 dni. Rodzice nie muszą zapłacić za turnus ani złotówki, jednak konieczne jest spełnienie warunków, gdyż darmowe sanatorium jest możliwe tylko po uzyskaniu specjalnego e-skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak wyjaśnia NFZ, najczęściej do sanatoriów trafiają dzieci zmagające się z chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłością, chorobami reumatologicznymi oraz chorobami ortopedyczno-urazowymi. "W 2023 r. z leczenia uzdrowiskowego skorzystało ponad 7 tys. dzieci, a za udzielone świadczenia Fundusz zapłacił 35,4 mln zł" - przekazał NFZ.
Trzeba jednak pamiętać, iż dzieci w wieku od 3 do 6 lat przebywają w sanatorium za darmo, ale pod opieką dorosłego. NFZ podkreśla jednak, iż chociaż opiekunowie mogą zmieniać się w czasie turnusu, to o ile państwo pokryje koszt pobytu dziecka w ośrodku, nie dotyczy to już opiekuna. "Opiekun ponosi pełną odpłatność za swój pobyt zgodnie ze stawką danego świadczeniodawcy" - precyzuje NFZ na specjalnej stronie wyjaśniającej szczegóły.
Darmowe sanatorium dla dzieci. Lekarz musi wystawić skierowanie
Dzieci mogą korzystać z sanatorium bezpłatnie, jednak konieczne jest wystawianie e-skierowania przez lekarza. NFZ podkreśla, iż musi to stanowić pierwszy krok całego procesu leczenia. Skierowanie wystawić może nie tylko lekarz rodzinny małego pacjenta, ale również lekarz specjalista prowadzący leczenie dziecka, jednak musi on mieć podpisaną z NFZ umowę. Decyzja o skierowaniu podopiecznego na leczenie uzdrowiskowe zapadnie nie tylko po wzięciu pod uwagę przebiegu choroby i jej leczenia, ale także ogólnego stanu zdrowia oraz innych chorób współistniejących.
Co ważne, rodzic lub opiekun nie musi nigdzie przynosić skierowania, gdyż od 1 lipca 2023 r. jest ono wystawiane tylko w formie elektronicznej i to lekarz przesyła dokument do wojewódzkiego oddziału NFZ. Po zarejestrowaniu skierowania i ocenieniu go przez lekarza specjalistę, wybierany jest zakres leczenia i sam jego kierunek, a następnie dziecko trafia do kolejki oczekujących. "Kryterium przydzielania miejsc jest uzależnione od daty wpływu skierowania do oddziału wojewódzkiego NFZ. Aktualnie czas oczekiwania na wyznaczenie terminu i miejsca leczenia dla dzieci nie przekracza 3 miesięcy" - czytamy na stronie internetowej Funduszu.
Darmowe sanatorium dla dziecka obejmuje możliwość korzystania między innymi z balneoterapii (leczenia z użyciem surowca naturalnego), elektroterapii czy ciepłolecznictwa i masażu leczniczego. Dodatkowo dziecko w czasie pobytu w ośrodku kontynuuje obowiązek szkolny z racji zapewnienia możliwości nauki przez sanatorium. Powoduje to, iż darmowe leczenie sanatoryjne jest dostępne dla najmłodszych pacjentów nie tylko w wakacje, ale przez cały rok kalendarzowy.
Co dokładnie pokrywa w ramach kosztów NFZ z racji pobytu sanatoryjnego dla dzieci? To zależy od okresu, jaki pacjent spędzi w ośrodku. W przypadku osób odbywających turnus 21-dniowy w ramach darmowego leczenia przysługują średnio 3 zabiegi dziennie i co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne w czasie pobytu. Natomiast w przypadku pobytu ustalonego na 27 dni NFZ opłaca co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych.
Agata Jaroszewska