ManpowerGroup: 39% pracowników rozważa zmianę miejsca zatrudnienia w ciągu 6 miesięcy

4 dni temu

Warszawa, 08.07.2025 (ISBnews) – Ponad połowa (57%) pracowników nie planuje zmiany pracy w okresie najbliższych 6 miesięcy, a 39% – rozważa zmianę pracy w tym okresie, wynika z raportu ManpowerGroup “Barometr Talentów 2025”, który analizuje kondycję pracowników w Polsce w oparciu o wskaźniki: wellbeing, satysfakcję z pracy oraz poczucie stabilizacji i pewności zawodowej.

“Ponad połowa (57%) talentów nad Wisłą czuje satysfakcję z wykonywanej pracy i nie planuje zmian zawodowych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Jednak ponad jedna trzecia pracowników w Polsce (39%) deklaruje brak komfortu w obecnym miejscu zatrudnienia i rozważa zmianę pracy w podobnym okresie. Stabilność zatrudnienia deklaruje dziś 65% pracowników, a 60% zatrudnionych wierzy, iż bez większych problemów znalazłoby nową pracę w ciągu pół roku. Na tle tych danych szczególną uwagę zwraca obszar relacji z przełożonymi – aż 29% respondentów nie ufa swoim menedżerom w kwestiach związanych z rozwojem zawodowym” – czytamy w raporcie.

Z raportu wynika, iż Indeks wellbeingu, który analizuje kondycję pracowników w Polsce w oparciu o wskaźniki: wellbeing, satysfakcję z pracy oraz poczucie stabilizacji i pewności zawodowej dla Polski wynosi 68% – tj. większość pracowników ma poczucie, iż pracodawca dba o ich dobrostan. Średnia globalna tego indeksu wynosi 68%.

“Indeks wellbeingu dla Polski wynosi 68%, co oznacza, iż większość pracowników ma poczucie, iż pracodawca dba o ich dobrostan. Na pozytywny wynik wpływa przede wszystkim silne poczucie sensu pracy – aż 85% badanych uważa, iż wykonywane przez nich zadania mają znaczenie i cel. Wyzwaniem pozostaje jednak wysoki poziom stresu, którego doświadcza ponad połowa (53%) pracowników w Polsce. Tylko 40% respondentów deklaruje niski lub zerowy poziom odczuwanego napięcia. To wyraźna luka na tle pozytywnych danych – 78% pracowników przyznaje, iż identyfikuje się z wizją i wartościami firmy, a 72% czuje, iż otrzymuje odpowiednie lub pełne wsparcie od pracodawcy w zakresie work-life balance” – czytamy dalej.

W raporcie podano, iż wskaźnik poczucia pewności siebie wśród pracowników w Polsce wynosi 79%.

“Wpływa na to m.in. silna wiara w posiadane kompetencje, aż 92% badanych uważa, iż ma odpowiednie umiejętności i doświadczenie do wykonywania swojej pracy. Dodatkowo 77% pracowników dostrzega możliwość osiągania swoich celów zawodowych w ramach organizacji. Mimo deklarowanego dostępu do najnowszych technologii (81%) i teoretycznych szans na awans (65%), blisko co trzeci pracownik w Polsce (27%) przyznaje, iż nie widzi realnych perspektyw rozwoju” – czytamy dalej.

“Część osób deklaruje, iż jest zadowolona z pracy, ale jednocześnie mówi o braku komfortu. To zjawisko biernej lojalności, pracownicy zostają, ale bez zaangażowania. Takie osoby mogą nie szukać aktywnie nowej pracy, ale są otwarte na oferty i często rozważają je, choćby jeżeli mają stabilne zatrudnienie. Szczególnie niepokojący jest brak zaufania do przełożonych. W branżach specjalistycznych, jak IT, finanse, inżynieria, gdzie rozwój pracowników jest najważniejszy i nieustanny, taka luka w relacji z menedżerem może prowadzić do szybkich decyzji o odejściu. Firmy zmagają się z ograniczoną dostępnością kandydatów, dlatego utrata pracownika z powodu złej relacji z przełożonym to często koszt kilku miesięcy rekrutacji, wdrożenia i utraconej ciągłości projektowej. Dzisiejsze dane pokazują, iż dobrostan, satysfakcja i poczucie rozwoju nie są już dodatkiem, ale fundamentem nowoczesnego środowiska pracy” – podsumował dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce Tomasz Walenczak.

Badanie ManpowerGroup “Globalny Barometr Talentów 2025” zostało przeprowadzone w dniach od 14 marca do 11 kwietnia 2025 roku. Objęło ponad 13 000 pracowników z 19 państw na całym świecie, w tym blisko 500 respondentów z Polski.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału