Popularne, duńskie klocki LEGO to jedna z najpopularniejszych zabawek dla dzieci, ale nie tylko. Ostatnio są też tworzone zestawy przeznaczone dla AFOL, czyli dorosłych fanów LEGO. Poza tym warto mieć świadomość, iż owe klocki są też całkiem niezłym sposobem na inwestycję. Najcenniejsze są oczywiście zestawy, które krótko były w sprzedaży i są w idealnym stanie. Ważna jest też tematyka - najwięcej można zarobić na kompletach z serii Star Wars, ale nie tylko.
REKLAMA
Zobacz wideo Odwiedziliśmy wystawę Lego w Centrum Praskim Koneser. Zobaczcie, jak wygląda "Strefa Zabawy"
Klocki LEGO sposobem na inwestycję? Te są najcenniejsze dla fanów
Jak podaje serwis Money.pl, do najbardziej pożądanych przez fanów LEGO zestawów należą te z uniwersum Star Wars. Jednym z przykładów jest model 10179 "Sokół Millennium" z 2007 r. Do dziś ceny tego zestawu są kilkukrotnie wyższe niż większa reedycja z 2017 r. Poza tym wartościowe są też komplety z motywami średniowiecznymi, a także klocki z serii LEGO Ideas, skierowane do dorosłych.
Szczególnie iż często o ich wartości potrafi przesądzać jedna minifigurka, np. Hulka, postaci z komiksów Marvela. Trzeba tu dodać, iż w 2013 r. LEGO wyprodukowało pięć tysięcy malowanych na złoto minifigurek, które w tej chwili są warte choćby 20 tysięcy złotych. Cenne są też zestawy klocków ze skierowanej do dziewczynek serii LEGO Friends, bo ich nakład początkowo był niewielki. Mało tego, zdarzało się, iż kolekcjonerzy kupują same pudełka po klockach z lat 80. i 90. ubiegłego wieku za cenę wyższą niż sam zestaw tychże LEGO.
Ile można zarobić na sprzedaży klocków LEGO? Stopy zwrotu są spore
Na klockach LEGO można zrobić, ale inwestowanie w nie to niełatwe zadanie. Przede wszystkim nie da się tu ulokować dużych kwot, a do tego trzeba poświęcić sporo czasu w budowanie takiego portfela inwestycyjnego. Jednak warto zwrócić uwagę na stopy zwrotu z popularnej, duńskiej zabawki. Jak wynika z badań Wiktorii Dobrynskiej i Julii Kiszilowej, przedstawionych w czasopiśmie naukowym "Research In International Business and Finance" w 2022 r., w latach 1987-2015 za nieotwarte zestawy LEGO można było uzyskać zwrot w wysokości 11 procent rocznie. Podobne dane pojawiły się w książce Falco Ziehla, mówiącej o inwestowaniu w duńskie klocki w latach 1961-2020. Z kolei twórcy aplikacji Brickfact (przeznaczonej dla kolekcjonerów) twierdzą, iż stopy zwrotu z LEGO w latach 2011-2023 wyniosły 15,6 procent rocznie. Przy czym trzeba tu wziąć pod uwagę, iż w tym okresie wystąpił epizod podwyższonej inflacji, co wpłynęło na cenę popularnych klocków.