MC: NASK przedstawi w czerwcu wyniki badań dot. skutków GenAI dla polskiego rynku pracy

1 tydzień temu

Warszawa, 13.02.2025 (ISBnews) – NASK – Państwowy Instytut Badawczy realizuje we współpracy z Międzynarodową Organizacją Pracy projekt badawczy, którego celem jest ocena potencjalnych skutków rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) dla polskiego rynku pracy, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Końcowe wyniki projektu zostaną przedstawione w czerwcu 2025 roku.

“Czy technologia generatywnej sztucznej inteligencji wpłynie na kompetencje poszukiwane na polskim rynku pracy? Jak bardzo jej rozwój przełoży się na automatyzację wykonywanych zadań oraz liczbę miejsc pracy w poszczególnych sektorach gospodarki? Odpowiedzi na te i inne pytania szukają naukowcy NASK w ramach projektu badawczego realizowanego w zakresie umowy zawartej z Ministerstwem Cyfryzacji” – czytamy w komunikacie.

Zadanie jest finansowane z dotacji celowej pozyskanej w zakresie umowy nr 5/WB/DBI/2024 z dnia 4.10.2024 r. zawartej z Ministerstwem Cyfryzacji.

“Raport końcowy, podsumowujący wszystkie działania badawcze przeprowadzone w ramach projektu, zostanie opublikowany w czerwcu 2025 roku. Ma być syntezą danych pozyskanych z pakietu badań ilościowych i jakościowych, a także będzie zawierać oparte na wynikach międzynarodowych badań modele dotyczące obecnego oraz przyszłego wpływu technologii GenAI na polski rynek pracy. Pozwoli to zestawić wiedzę i prognozy w obszarze automatyzacji, zastępowalności oraz ewentualnej pozytywnej transformacji poszczególnych zawodów eksponowanych na wpływ GenAI z postawami, oczekiwaniami, lękami i wzorcami zachowań uczestników badań społecznych” – czytamy dalej.

Celem zadania jest zgromadzenie kompleksowych i wiarygodnych danych na temat wpływu technologii generatywnej AI na jakość pracy, w tym:

* zmian w kompetencjach wymaganych przez pracodawców,

* modyfikacji warunków zatrudnienia,

* efektywności pracy w różnych zawodach,

* liczbę miejsc pracy w poszczególnych sektorach polskiej gospodarki, wymienił resort.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału