Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) wzrósł o 1 pkt m/m do 102,9 pkt w lutym

4 godzin temu

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) – badający nastroje polskich przedsiębiorstw – wzrósł o 1 pkt m/m do 102,9 pkt w lutym, podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). O lutowym wyniku MIK zadecydowały cztery komponenty: zatrudnienie, wynagrodzenia i płynność finansowa (podobnie jak w styczniowym odczycie) oraz (dodatkowo) nowe zamówienia. Odczyty dla nich są powyżej poziomu neutralnego. Ponadto poprawiły się m/m wartości wskaźników nowe zamówienia, wynagrodzenia oraz płynność finansowa.

Tegoroczna lutowa wartość MIK jest wyższa niż najwyższa w 2024 r. odnotowana w lutym (102 pkt) i o 6,1 pkt wyższa niż najniższa wartość odnotowana w lipcu (96,8 pkt).

„Lutowy odczyt potwierdza tendencje zarysowujące się już w poprzednich miesiącach: utrzymującą się dobrą sytuację płynnościową firm, pozytywne oceny dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia. 55% firm posiada środki pozwalające funkcjonować ponad 3 miesiące. Blisko 30% planuje podwyżki wynagrodzeń i więcej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie niż je redukować (12% vs. 9%). Pozytywnym zaskoczeniem jest odczyt wskaźnika komponentu nowe zamówienia powyżej 100 pkt, co jest najwyższym poziomem od stycznia 2022 r. Utrzymują się lepsze nastroje w większych firmach, ale również mikrofirmy wykazują poprawę” – powiedziała ekspertka PIE Urszula Kłosiewicz-Górecka, Zespół Foresightu Gospodarczego PIE, cytowana w komunikacie.

„Negatywnie na poziom MIK w lutowym odczycie wpłynęły komponenty: wartość sprzedaży, inwestycje w aktywa materialne i niematerialne oraz moce produkcyjne. Wskaźnik wartości sprzedaży nie przekroczył progu neutralnego od stycznia 2022 r., a odnotowane spadki wartości sprzedaży dotyczyły przede wszystkim firm małych oraz z sektora handlu i TSL. Niepokoi utrzymujący się niski poziom inwestycji, szczególnie widoczny w mikrofirmach oraz w handlu i TSL. Przedsiębiorcy wskazują także na nadmiar mocy produkcyjnych w stosunku do posiadanego portfela zamówień i przewidywanych zmian popytu. Odbudowa działalności inwestycyjnej jest kluczowa dla utrzymania konkurencyjności firm oraz długookresowych zdolności wzrostowych polskiej gospodarki. W br. firmy powinny więcej inwestować, dzięki większej absorpcji środków z KPO” – dodała.

Dla trzech komponentów MIK, których wartość wskaźnika jest powyżej poziomu neutralnego (100), odnotowano też pozytywne zmiany m/m. Największy wzrost dotyczy nowych zamówień (wzrost o 11,6 pkt do poziomu 103,2 pkt). Lutowa wartość wskaźnika tego komponentu jest najwyższą wartością odnotowaną od stycznia 2022 r. (104,3 pkt). W lutowym odczycie MIK słabsze wzrosty m/m dotyczyły komponentu wynagrodzenia (wzrost o 5,1 pkt do 121,6 pkt). Lutowy odczyt wskaźnika komponentu płynność finansowa (118,2 pkt) jest wyższy m/m o 2,2 pkt, ale niższy o 8,5 pkt niż najwyższa wartość wskaźnika tego komponentu w 2024 r. odnotowana w czerwcu (126,7 pkt), wskazano również.

Wartość wskaźnika komponentu zatrudnienie spadła m/m o 4,9 pkt do poziomu 102,3 pkt ale pozostaje o 2,8 pkt wyższa niż najniższe w 2024 r. wartości odnotowane we wrześniu i listopadzie (po 99,5 pkt). Wskaźniki trzech komponentów MIK (wartość sprzedaży, inwestycje, moce produkcyjne) są poniżej poziomu neutralnego i dla wszystkich z nich odnotowano niewielkie spadki m/m. Wskaźnik wartości sprzedaży spadł m/m o 1,2 pkt do poziomu 96,7 pkt, ale jest o 9,9 pkt wyższy niż najniższa wartość w 2024 r. odnotowana w lipcu (86,8 pkt). Wartość wskaźnika komponentu moce produkcyjne (93 pkt) spadła drugi miesiąc z kolei, łącznie o 4,8 pkt. Dla komponentu inwestycje w lutowym odczycie odnotowaliśmy spadek m/m (o 2,1 pkt do poziomu 85,5 pkt).

„W lutym główną barierą utrudniającą firmom działalność pozostawały koszty pracownicze (68%; bez zmian m/m). Lekko wzrosła częstość wskazań na niepewność sytuacji gospodarczej (57%; wzrost m/m o 2 pkt proc.), ceny energii (55%; wzrost m/m o 1 pkt proc.) i koszty finansowania (31%; wzrost m/m o 2 pkt proc.). Nieco mniej firm wskazało natomiast na niedostępność pracowników (44%; spadek m/m o 2 pkt proc.), zatory płatnicze (38%; spadek m/m o 2 pkt proc.) i niedostępność produktów (15%; spadek m/m o 1 pkt proc.)” – czytamy dalej.

MIK powstaje na podstawie pomiarów w 7 kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału