Mocny spadek po roku mozolnego wzrostu

1 miesiąc temu

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w październiku spadł.

Był to drugi i największy spadek liczby wakatów w tym roku. W jego wyniku wzrost wypracowany przez ostatnie cztery miesiące został zniwelowany, a wartość wskaźnika zmalała do poziomu najniższego od lutego br. Stosunkowo dobra sytuacja utrzymuje się w niektórych kategoriach ofert pracy z zakresu usług oraz nauk społecznych, a także w zawodach związanych z pracą fizyczną. Dla znacznej liczby kategorii ofert pracy notujemy jednak spadki, w tym szczególnie duże w IT. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, we wrześniu wzrosła o 0,1 punktu proc. i wyniosła 5,2%.

W samym październiku, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, spadek liczby internetowych ogłoszeń zatrudnienia wystąpił we wszystkich województwach, przy czym w większym stopniu redukcja wakatów dotknęła woj. o wysokiej stopie bezrobocia. Relatywnie największy spadek liczby ofert pracy w skali miesiąca notujemy w woj. opolskim, świętokrzyskim oraz lubuskim. W najmniejszym stopniu liczba ogłoszeń o pracy zmalała w woj. wielkopolskim, podlaskim oraz mazowieckim.

Wśród szerokich grup zawodowych w październiku spadki również miały charakter powszechny. Relatywnie największe spadki wystąpiły w grupie zawodów usługowych. W usługach był to pierwszy, po siedmiu miesiącach sukcesywnych wzrostów i największy od grudnia ub. r. spadek liczby ofert pracy. Na drugim miejscu pod względem wielkości spadków w skali miesiąca znalazła się grupa zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Obecny spadek był już siódmym z rzędu i największym od czerwca br. W grupie zawodów związanych z pracą fizyczną od prawie dwóch lat obserwujemy wzrostową tendencję. Obecny spadek jest, póki co, korektą tendencji wzrostowej. Najmniejszy spadek w relacji do poprzedniego miesiąca wystąpił w grupie zawodów z zakresu nauk społecznych i prawnych. Po wyhamowaniu tendencji spadkowej na początku bieżącego roku liczba ogłaszanych ofert pracy dla przedstawicieli tej szerokiej grupy zawodowej ogólnie oscyluje wokół zbliżonego poziomu, wykazując mało znaczące naprzemienne wzrosty i spadki.

W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych w październiku spadek liczby ogłoszeń zatrudnienia wystąpił w większości kategorii ofert pracy. Relatywnie największy był w nieruchomościach, dla pracowników działu zaopatrzeniowego oraz ekonomistów. Bieżący spadek jest jedynie korektą ożywienia, które obserwujemy od początku roku w nieruchomościach, obsłudze klienta oraz pracy biurowej. Ponadto, w nieruchomościach oraz dla zawodów związanych z obsługą klienta ogłoszeń zatrudnienia w tej chwili jest więcej niż przed rokiem. Są jednak zawody, w których bieżący rok stoi głównie pod znakiem spadków, przerywanych jedynie nieregularnymi wzrostami. Wśród takich kategorii mamy branżę finansową, zawody związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, marketingiem, sprzedażą oraz pracą w działach dot. zaopatrzenia w przedsiębiorstwie.

W grupie ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w październiku spadki wystąpiły wszędzie. Relatywnie największy był dla programistów, pracowników jednostek naukowo-badawczych oraz handlu internetowego. przez cały czas najgorsza sytuacja w grupie utrzymuje się dla zawodów związanych z szeroko pojętą informatyką oraz dla zawodów inżynieryjnych. Liczba wakatów dla programistów wciąż spada i jest najniższa od lat. W zawodach inżynieryjnych liczba wakatów zmalała do poziomu z końca 2020 r. Lepsza sytuacja panuje dla administratorów systemów IT. Choć wakatów ubywa od dwóch lat, jest ich przez cały czas wyraźnie więcej niż przed pandemią. Od pięciu miesięcy maleje liczba wakatów dla pracowników bezpieczeństwa i higieny pracy. Trzeci miesiąc trwa spadkowa korekta w branży budowlanej, ale ze względu uprzednie półtoraroczne ożywienie liczba wakatów jest wciąż większa niż w październiku 2023 r.

W zawodach usługowych w październiku wzrost liczby ofert pracy, choć marginalny wystąpił jedynie w turystyce. Tym samym liczba ogłoszonych w turystyce wakatów po raz kolejny osiągnęła nowe historyczne maksimum. Co więcej, wzrostowa tendencja jest wyjątkowo systematyczna. W największym stopniu zmniejszyła się z kolei liczba ogłoszeń o pracy skierowanych do pracowników branży edukacyjnej. To drugi spadek po ośmiu miesiącach wzrostów notowanych w tej branży. W logistyce notujemy dalsze spadki koniunkturalne, przy czym w ubiegłym miesiącu wakatów ubyło już czwarty miesiąc z rzędu.

Idź do oryginalnego materiału