Fundacja Mamo Pracuj wraz z Robert Bosch Polska rozpoczynają szóstą edycję programu Mother Empower inicjatywy wspierającej kobiety wracające na rynek pracy po przerwie związanej z macierzyństwem. Program ten, realizowany od 2020 roku, pomógł już ponad setce uczestniczek w odnalezieniu się w świecie zawodowym, stanowiąc jednocześnie przykład wdrażania strategii DEI (Diversity, Equity & Inclusion) w praktyce biznesowej.
Według najnowszych danych, w styczniu i lutym 2024 roku zasiłek macierzyński w Polsce pobierało 257,3 tys. osób, ale jedynie 48% firm deklaruje gotowość do zatrudnienia kobiet wracających po urlopie macierzyńskim. Dodatkowo, wskaźnik zatrudnienia kobiet znacząco spada wraz z liczbą dzieci – dla kobiet z jednym dzieckiem poniżej 6 lat wynosi 69%, przy dwójce dzieci maleje do 55%, a przy trójce lub więcej spada do 34%. To pokazuje, jak dużą rolę odgrywają programy wspierające powroty kobiet na rynek pracy.
„Przerwa w karierze związana z macierzyństwem nie oznacza utraty kompetencji. Nasze uczestniczki odkrywają na nowo swoją zawodową wartość, co potwierdzają ich sukcesy na rynku pracy” – podkreśla Anna Łabno – Kucharska, Employer Branding Menedżerka, Koordynatorka Programu w Fundacji Mamo Pracuj.
Mother Empower – kompleksowe wsparcie dla kobiet
Program Mother Empower wyróżnia się kompleksowym podejściem do rozwoju zawodowego, oferując uczestniczkom:
- Indywidualny mentoring prowadzony przez ekspertów Bosch Polska.
- Profesjonalne warsztaty rozwojowe.
- Stypendia szkoleniowe na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
- Wsparcie w budowaniu profesjonalnego wizerunku.
Skuteczność programu potwierdzają dane i doświadczenia uczestniczek poprzednich edycji.
- Ponad 130 mentee łącznie wzięło udział od 2020-24 roku.
- Blisko 100 pracowniczek i pracowników z Bosch Polska pełniło role mentorek i mentorów.
- 90% mentee przygotowało nowe CV, zdobyły kompetencje związane z przygotowaniem się do rozmowy rekrutacyjnej.
- Ponad 80% mentee założyło i przygotowało profesjonalny profil na LinkedIn.
- Blisko 60%z nich znalazło nową pracę w czasie trwania programu lub do 6 miesięcy po zakończeniu.
Co jeszcze ważniejsze po udziale w programie uczestniczki oceniają swoje szanse na rynku pracy dużo lepiej. W skali 1-6, średnia ocena to około 3,0 przed programem i 5,30 po programie.
„Stworzyłam CV, którego nie wstydzę się pokazać. Odkryłam, iż mam znacznie więcej wartościowych umiejętności, niż początkowo sądziłam” – dzieli się absolwentka piątej edycji programu.
Mother Empower doskonale wpisuje się w globalne trendy ESG, realizując cele społecznej odpowiedzialności biznesu poprzez:
- Wspieranie różnorodności w miejscu pracy
- Przeciwdziałanie wykluczeniu zawodowemu kobiet
- Promowanie równości płci w środowisku korporacyjnym
- Wzmacnianie pozycji kobiet na rynku pracy
Program realizowany jest w formule online, co zapewnia dostępność dla uczestniczek z całej Polski. Rekrutacja do szóstej edycji potrwa do 26 lutego b.r.
Więcej informacji o programie oraz możliwość zgłoszenia się na stronie: https://mother-empower.mamopracuj.pl/