Możesz dostać podwyżkę emerytury. Wystarczy dostarczyć ten dokument

7 godzin temu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmienić dotychczas wypłacaną stawkę emerytury osobom, które były aktywne zawodowo jeszcze przed 1999 rokiem. Aby dostać podwyżkę, seniorzy muszą jednak złożyć stosowne dokumenty w urzędzie. Warto ich poszukać w komodzie.
Jakiś czas temu w jednym z naszych artykułów wspominaliśmy, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce obniżyć emerytury poszczególnym obywatelom. W tej sytuacji może okazać się, iż warto zrobić wiosenny przegląd starych dokumentów i dokładnie przejrzeć szafki. Osoby, które były aktywne zawodowo przed 1999 rokiem, dzięki dostarczeniu pewnych zaświadczeń mogą liczyć na zwiększenie dochodów.


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"


Najniższa krajowa 2025. Nowe przepisy ZUS w sprawie emerytur
Każda osoba, która osiągnie wiek emerytalny, ma możliwość zdecydować czy chce zakończyć swoją karierę zawodową, czy ją kontynuować. Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet decyzja o dalszym podjęciu pracy może się wiązać z podwyżką świadczeń (w ciągu roku zyskuje się choćby do 15 proc.). Dla niektórych jest to spora zachęta do trwania na dotychczasowym stanowisku. Osoby, które pracowały przed 1999 rokiem, również mają możliwość starać się o zwiększenie swojej dotychczasowej stawki. Wystarczy, iż złożą w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych stosowne dokumenty.
Zobacz też: To najlepsze miesiące, aby przejść na emeryturę. Świadczenie może być aż o 400 zł wyższe
Na ten moment najniższe świadczenie emerytalne w kraju wynosi 1780,96 zł. Przysługuje ono kobietom, które przepracowały co najmniej 20 lat i mężczyznom z 25-letnim stażem pracy. Dotychczasowa sytuacja tych osób, może się jednak zmienić.


Ponowne przeliczenie emerytury. Emeryci mogą dostać podwyżki
W 1999 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych założył indywidualne konta każdej ubezpieczonej osobie, gdzie zapisywano odprowadzane składki. We wcześniejszych latach tego typu dokumentacja nie była prowadzona. Teraz każda z tych osób, której ewidencja pracy nie znajduje się w bazie danych ZUS-u, po złożeniu stosownych zaświadczeń może wnioskować o ponowne przeliczenie świadczenia i zwiększenie dochodów. Jakich informacji potrzebuje państwowa jednostka? Chodzi o świadectwo pracy, zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, po które można zgłosić się do zakładu, gdzie pracowaliśmy. jeżeli jednak nie jesteście w stanie zdobyć tego typu rejestrów, istnieje również możliwość starania się o podwyżkę na podstawie szczątkowych dokumentów tzn. umowy o pracę, archiwalne listy płac, legitymacji ubezpieczeniowej z wpisami o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału