Nadchodzi rewolucja na rynku pracy. Wyższe zasiłki i nowe dofinansowania to początek zmian

3 tygodni temu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało nowe przepisy, które już niedługo wprowadzą ważne zmiany na rynku pracy. Dotyczy to osób poszukujących zatrudnienia i pracodawców. Zwrócono przy tym również uwagę na cudzoziemców w Polsce. Dwie ustawy zostały już podpisane przez prezydenta.
Wspomniane powyżej dokumenty to ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Prezydent Andrzej Duda podpisał je 11 kwietnia 2025 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, iż jest to realizacja kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. Co zatem dokładnie się zmieni i kiedy to nastąpi?


REKLAMA


Zobacz wideo Pracodawca będzie miał nowy obowiązek. Długo wyczekiwana zmiana dla pracowników


Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jakie zmiany wprowadzono?
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia ma w znacznym stopniu ułatwić osobom bezrobotnym poszukiwanie nowego zatrudnienia. Jak dowiadujemy się w komunikacie resortu pracy, jedną z ważniejszych zmian z tym związaną jest zniesienie wymogu rejestracji w urzędzie adekwatnym ze względu na adres zameldowania. Po zmianach będzie liczył się adres naszego faktycznego zamieszkania. Ponadto nowe przepisy likwidują ograniczenia wiekowe w dostępie do różnych instrumentów rynku pracy. Przykład tego stanowi bon na zasiedlenie, o który w tej chwili mogą ubiegać się jedynie osoby do 30. roku życia. Co więcej, zasiłek dla bezrobotnych nie będzie już zależał od stażu pracy i wszyscy upoważnieni będą otrzymywać jego pełną kwotę. Portal Forsal.pl podaje, iż w tej chwili jest to 1662 złote. Przypomnijmy, iż dotychczas osoby o stażu pracy krótszym niż pięć lat mogły liczyć tylko na 80 proc. podstawowego świadczenia.
Zobacz też: Znana sieć supermarketów zatrudnia na sezon. Zapewnia darmowe zakwaterowanie. Co z zarobkami?
Oprócz tego wśród zmian uwzględniono objęcie priorytetową pomocą bezrobotnych z rodzin wielodzietnych oraz osób samotnie wychowujących dzieci i umożliwienie rejestracji w urzędach pracy rolnikom, którzy chcą się przekwalifikować. Pracodawców może zaś zainteresować możliwość uzyskania dofinansowania zatrudnienia emerytów. Wyniesie ono do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Ciekawą opcją jest także wprowadzenie pożyczki edukacyjnej w wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Pełna treść ustawy jest dostępna pod tym linkiem. Co się jednak zmieni w kwestii cudzoziemców?


Praca cudzoziemców w Polsce również będzie wyglądać inaczej. Co się zmieni?
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP ma przede wszystkim na celu zabezpieczenie polskich pracowników, by nie musieli obawiać się nieuczciwej konkurencji czy utraty pracy. Cudzoziemcy z kolei będą lepiej chronieni przed nadużyciami i naruszeniami prawa. Przedsiębiorcy mierzący się z niedoborami pracowników mogą natomiast liczyć na przejrzyste i przyjazne przepisy. Nowa ustawa pozwoli ograniczyć wyłudzenia zezwoleń na prace w celu wjazdu do strefy Schengen i nałoży na pracodawców obowiązek przesyłania do urzędu wydającego zezwolenie na pracę kopii umowy zawartej z cudzoziemcem. istotną zmianą jest także podwyższenie kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Grzywny będą wynosić od 3000 do choćby 50 000 zł za każdy przypadek. Pełna treść ustawy jest dostępna na stronie Sejmu. Obie ustawy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału