Według raportu ONZ z 2021 roku Islandia jest trzecim państwem na świecie pod względem rozwoju społecznego. Każdego roku kraj odwiedza też sporo turystów. Według serwisu prospects.ac.uk, w 2023 roku było to 2,2 mln osób. Islandia kusi surową przyrodą, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, ale także wysokimi pensjami, które przyciągają pracowników również z Polski.
REKLAMA
Zobacz wideo Pracodawca będzie miał nowy obowiązek. Długo wyczekiwana zmiana dla pracowników
Ile można zarobić na Islandii? Roczna pensja jest ponad dwa razy wyższa niż w Polsce
I chociaż Islandia jest jedną z droższych lokalizacji w Europie, wysokie ceny rekompensowane są odpowiednimi zarobkami. Jak podaje portal euronews.com, w 2023 roku średnia pensja Islandczyka wynosiła 53 800 euro (230 tys. zł) netto rocznie. Dla porównania Polacy zarabiali średnio mniej niż 20 tys. euro (85 tys. zł).
Nie przegap: Kroję skórki i zalewam wodą. Działa na trzykrotkę jak pobudzający koktajl. Liści będzie co niemiara
Islandia. Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie dodane przez Tomáš Malik: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/pomaranczowa-latarnia-morska-1660995/
Według prospects.ac.uk główne gałęzie przemysłu w kraju to przetwórstwo ryb energia geotermalna, energia wodna, produkty farmaceutyczne i turystyka. Zawody deficytowe, a więc takie, w których można zarobić najwięcej to:
inżynierowie budowlani,
analitycy danych,
lekarze,
inżynierowie elektrycy,
personel hotelarski,
specjaliści IT,
pielęgniarki,
programiści.
Ile kosztuje życie w Islandii? Tanio nie jest
Ceny żywności i usług z pewnością nie należą do najniższych. Jak podaje portal polisaturystyczna.pl, w 2024 roku litr mleka kosztował od 4,80 do 8,60 zł; za bochenek chleba trzeba było zapłacić od 8,50 do 28,70 zł; a za 12 jajek od 17,20 do 32,80 zł. Chciałabyś/chciałbyś zamieszkać na Islandii? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.