Jest wiele zawodów, które dają niemalże gwarancję wysokich zarobków. Na duże wyróżnienie zasługuje między innymi branża IT, ponieważ prawdziwi specjaliści potrafią zarabiać choćby kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Co więcej, wielu z nich może liczyć na pewną pracę i premie za uzyskane wyniki. Jest jednak jeszcze jedna grupa, która może poszczycić się naprawdę wysokimi stawkami. Aktualnie najbardziej doceniani są specjaliści ds. zakupów.
REKLAMA
Zobacz wideo "Obawa bezrobocia jest jednym z największych lęków w Polsce" - mówi Andrzej Kubisiak. Gdzie teraz jest praca i gdzie będzie w przyszłości? Rozmawiamy z ekspertem
Najbardziej płatne zawody w Polsce. Mamy nowego rekordzistę
Z przywołanego przez serwis Eska raportu „Rola i wyzwania działów zakupów w Polsce", przygotowanego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów (PSML), wynika, iż aktualnie najlepiej opłacani są specjaliści ds. zakupów. W Polsce w tym zawodzie pracuje około 16,1 tys. osób.
Profil zakupowca w polskim kontekście rysuje się jako osoba zaangażowana w szeroki zakres działalności firmowej, z głównym naciskiem na zakupy surowców i materiałów do produkcji, które stanowią 61% odpowiedzialności
- opisano w raporcie. Takie osoby zajmują się również mobilnością i logistyką, co stanowi 27 proc. odpowiedzialności oraz profesjonalnymi usługami - 26 proc. Dodatkowo na liście ich obowiązków jest administracja (19 proc.), IT (17 proc.), marketing (14 proc.), media energetyczne (13 proc.) oraz inne niespecyfikowane obszary (13 proc.). W tym wszystkim najważniejsze jest jednak wynagrodzenie, które bez wątpienia można nazwać adekwatnym do stawianych pracownikom wyzwań.
Chcesz zostać specjalistą ds. zakupów? Możesz zarabiać choćby kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie
Tutaj ostateczne kwoty zależą od zajmowanego stanowiska. Osoby na stanowisku Buyer oraz Indirect Buyer mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu od 8 tys. do 12 tys. złotych miesięcznie. Natomiast na stanowisku Senior Buyer i Strategic Buyer miesięczne zarobki sięgają od 12 tys. do 18 tys. złotych. To jednak dopiero początek. jeżeli otrzymamy pracę jako Purchasing Leader pracodawca może zaoferować nam płacę w wysokości od 14 tys. do 19 tys. złotych, a w przypadku Category/Commodity Manager - od 17 tys. do 20 tys. złotych. Najwyższe wynagrodzenia otrzymują osoby na stanowiskach Purchasing/Sourcing Manager i Purchasing Director/Head of Sourcing. Wtedy miesięczne wynagrodzenie oscyluje między 24 tys. a 42 tys. złotych.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.