Negatywne symptomy na rynku pracy utrwalają się

1 tydzień temu

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w grudniu zmalał o 0,6 punktu.
W całym 2024 roku wskaźnik głównie rósł, ostatni miesiąc jest adekwatnie jedynym kiedy odnotowano zauważalną korektę. W końcówce roku kalendarzowego najczęściej odnotowuje się spadki wartości wskaźnika, w tym roku są one dwukrotnie niższe niż przed rokiem. W porównaniu do stycznia br. wartość wskaźnika wzrosła o 3 punkty. Wskazuje to na utrwalanie tendencji wzrostowych co może stanowić zapowiedź pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Zmiany wartości wskaźnika sugerują możliwość wzrostu stopy bezrobocia rejestrowanego w najbliższym czasie, czy do tego dojdzie będzie zależało nie tylko od faktycznych napięć na rynku pracy, ale również chęci osób poszukujących pracy do rejestracji w urzędach pracy. W ostatnim czasie Rada Ministrów przyjęła ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Nowelizacja prawa może przyczynić się do zmiany wizerunku urzędów pracy wśród osób poszukujących zatrudnienia.
Stopa bezrobocia rejestrowanego nie ulega istotnym zmianom od połowy 2022 roku. Od tego czasu jej wartości utrzymują się w paśmie 5%ą0,5pp. W listopadzie br. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,0%.

Najmocniej w kierunku spadku wartości stopy bezrobocia oddziałuje liczba nowo rejestrujących się osób bezrobotnych. W listopadzie br., w ujęciu miesięcznym, napływ zmalał o 5% i był na niemal identycznym poziomie co w listopadzie 2023 roku. W ujęciu historycznym napływ pozostaje natomiast na rekordowo niskim poziomie. Nowo zatrudnione osoby rekrutują się głównie spośród osób krótkotrwale bezrobotnych, stąd napływ do bezrobocia bezpośrednio wpływa na wysokość stopy bezrobocia, ale i rzutuje na późniejszy odpływ z bezrobocia do zatrudnienia. W listopadzie br. o 3% mniej osób bezrobotnych znalazło zatrudnienie, ale ta wielkość również pozostaje na historycznie niskim poziomie.

O szansach zatrudnieniowych osób poszukujących pracy decyduje podaż oferty pracy. W urzędach pracy drugi miesiąc z rzędu wzrosła liczba nowo publikowanych ofert pracy (każdorazowo wzrost wyniósł około 10%), tym niemniej ofert jest stosunkowo niewiele. W porównaniu do listopada 2023 roku nowych możliwości zatrudnienia było mniej o ponad 15%. Również liczba ogłoszeń o zatrudnieniu publikowanych w Internecie pozostaje na niskim poziomie. Barometr Ofert Pracy wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy, w listopadzie spadł drugi miesiąc z rzędu. Ostatnio nieprzerwany spadek trwający co najmniej dwa miesiące odnotowano w końcu ubiegłego roku. Większość bieżącego roku upłynęła pod znakiem mozolnego wzrostu liczby ogłoszeń o zatrudnieniu, jednak cały trud został zniwelowany w ostatnim kwartale.

W 2024 nastąpił istotny wzrost wypłaconej kwoty zasiłków dla bezrobotnych. Wzrosty odnotowano głównie w okresie czerwiec-wrzesień, co miało najpewniej związek z korektą wysokości zasiłku dokonywaną zawsze w połowie roku. Tym niemniej, w listopadzie br. w porównaniu do listopada 2023 roku łącznie na zasiłki wypłacono o blisko 15% więcej środków.

Z kolei liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy nie jest duża, zmiany tej wartości wskazują natomiast na trudności zatrudnieniowe przedsiębiorstw. Wahania tej frakcji zasobu miały charakter głównie pełzający (poza okresem lipiec-sierpień), to jednak w listopadzie br. w porównaniu do listopada 2023 liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w Polsce jest blisko o 6% większa.

Ogólna ocena sytuacji gospodarczej formułowana przez menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych pozostaje na niezmienionym negatywnym poziomie. Wahania salda tego pytania były stosunkowo niewielkie w ostatnim roku. Z kolei, jeżeli spojrzymy na saldo pytania dotyczącego prognoz zatrudnieniowych formułowanych przez menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych to w ujęciu rocznym poprawiło się ono, choć bardzo nieznacznie. Tym niemniej, w II kwartale br. przyjmowało wynik ujemny na poziomie dwucyfrowym.

Idź do oryginalnego materiału