Nie każdy nastolatek może pracować w czasie wakacji. Kodeks pracy stawia jasne ograniczenia

4 tygodni temu
Osoby niepełnoletnie mogą legalnie podejmować pracę w Polsce, o ile spełnią określone warunki. Obowiązują jednak przy tym pewne ograniczenia, o których powinni pamiętać pracodawcy, młodzi pracownicy oraz ich rodzice. Dzięki temu taka praca będzie faktycznie wartościowym doświadczeniem.
Praca dla nastolatków niesie ze sobą wiele korzyści. Młodzi ludzie zdobywają dzięki temu cenne doświadczenie, zyskują dodatkowe środki finansowe na swoje potrzeby i uczą się odpowiedzialności. Jednocześnie należy pamiętać, iż w tym wieku wciąż się kształtujemy. Wspomniane ograniczenia mają zatem na celu wyeliminowanie ryzyka, iż praca wpłynie negatywnie na rozwój dziecka. Zacznijmy jednak od zdefiniowania, kim jest pracownik młodociany.


REKLAMA


Zobacz wideo Dlaczego w szkole nie uczymy się przedmiotów praktycznych? "Było ZPT, ale zniknęło. Dlaczego? Nie mam pojęcia"


Od jakiego wieku można zatrudniać młodocianych? Kodeks pracy stawia wyraźne granice
Zgodnie z art. 190. Kodeksu pracy młodociany to osoba, która skończyła 15 lat, ale nie osiągnęła jeszcze pełnoletności. Może ona zostać zatrudniona, o ile ukończy co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową i przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, iż praca danego rodzaju nie zagraża jej zdrowiu. Co ważne, osoba młodociana nieposiadająca kwalifikacji zawodowych może zostać zatrudniona wyłącznie w celu przygotowania zawodowego. W pozostałych przypadkach może wykonywać tylko prace lekkie.
Zobacz też: Te osoby dostaną co najmniej 759 zł miesięcznie na kontynuowanie nauki. Trzeba spełnić pewne warunki
Warto dodać, iż przepisy w niektórych przypadkach dopuszczają zatrudnianie osoby poniżej 15. roku życia. Jak wyjaśnia portal Biznes.gov.pl, osoba, która nie ukończyła ośmioletniej szkoły podstawowej i nie ma 15 lat, może być zatrudniona wyłącznie w celu przygotowania zawodowego, w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy. To samo dotyczy osoby, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, ale nie ma jeszcze 15 lat. Na jej zatrudnienie musi zgodzić się jej przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny. Ponadto potrzebna jest pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Wyjątek stanowią osoby, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową, nie mają jeszcze 15 lat, ale będą zatrudniane w roku kalendarzowym, w którym ten wiek osiągną. Wówczas w grę wchodzi zatrudnienie na podstawie umów o naukę zawodu, przyuczenie do wykonywania określonej pracy i o wykonywanie prac lekkich. Co jednak z innymi ograniczeniami?


Pracownik młodociany: ile godzin pracy dopuszcza Kodeks pracy? O tych ograniczeniach muszą pamiętać pracodawcy
Portal Infor podkreśla, iż pracownicy młodociani nie mogą wykonywać wyczerpujących prac fizycznych, w wymuszonej pozycji ciała, w hałasie czy z użyciem substancji chemicznych. Osoby powyżej 16. roku życia mogą wykonywać niektóre z prac wzbronionych, ale tylko w ramach przygotowania zawodowego. Wykaz prac wzbronionych młodocianym został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 czerwca 2023 roku i znajdziemy go pod tym linkiem. Przepisy określają również maksymalny czas pracy młodocianych. Jest to:


dla osób poniżej 16. roku życia: sześć godzin dziennie i 30 godzin tygodniowo,
dla osób od 16. roku życia: siedem godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.


W roku szkolnym mogą to być tylko dwie godziny dziennie i 12 godzin tygodniowo, przy czym niedozwolone jest łączenie w tym samym dniu zajęć w szkole i pracy. Młodociani pracownicy nie mogą pracować w godzinach nocnych ani w nadgodzinach. Po 4,5 godzinach pracy przysługuje im co najmniej 30 minut przerwy. W ciągu doby muszą mieć zapewniony nieprzerwany 14-godzinny odpoczynek, a ciągu tygodnia 48-godzinny (co obejmuje niedzielę).


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału