Wiek emerytalny w Polsce wynosi w tej chwili 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przyznać nam status emeryta, przy czym najniższa emerytura będzie przysługiwać seniorom ze stażem pracy równym odpowiednio 20 lub 25 lat. Wymóg ten można jednak czasami "obejść", a umożliwia to tzw. emerytura matczyna.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]
Emerytura za 4 dzieci, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Emerytura matczyna przysługuje nie tylko matkom
Emerytura matczyna lub emerytura za czwórkę dzieci to potoczne określenia programu Mama 4 plus, formalnie nazywanego rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Jest to dodatek do emerytury, z którego mogą skorzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie ZUS-u wymagane jest przy tym osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, a ponadto:
urodzenie i wychowanie lub tylko wychowanie co najmniej czwórki dzieci (w przypadku kobiet),
wychowanie co najmniej czwórki dzieci, których matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała (w przypadku mężczyzn).
Oprócz tego musimy mieć polskie obywatelstwo, obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich EFTA. Ze świadczenia skorzystają także cudzoziemcy, o ile ich pobyt w Polsce jest zalegalizowany. Należy podkreślić, iż emerytura matczyna nie jest przyznawana z urzędu i wymaga złożenia wniosku wraz z dokumentami potwierdzającym spełnienie wymienionych warunków. Jak jednak ma się to do braku stażu pracy?
Ile wynosi najniższa emerytura? Tyle dostaną upoważnieni seniorzy w ramach programu Mama 4 plus
Celem programu Mama 4 plus jest zapewnienie wsparcia osobom, które ze względu na poświęcenie się rodzinie nie podjęły kariery zawodowej w ogóle lub nie pracowały dostatecznie długo, by dostać emeryturę minimalną. Maksymalna wysokość świadczenia jest zatem równa emeryturze minimalnej w danym roku. Przypomnijmy, iż w tej chwili wynosi ona 1781 złotych brutto, czyli 1623,28 złotych netto. Stawka ta dotyczy jednak tylko osób, które nie zyskały prawa do emerytury w ogóle. W pozostałych przypadkach emerytura matczyna będzie stanowić uzupełnienie do wysokości emerytury minimalnej. Przykładowo, senior lub seniorka otrzymujący świadczenie podstawowe równe 1000 złotych po spełnieniu omówionych wyżej warunków otrzyma 781 złotych dodatku. Zgodne z informacjami udostępnionymi przez portal Infor od 1 marca 2025 roku minimalna emerytura wzrośnie do 1878,91 złotych brutto (1709,81 złotych netto). Wzrośnie więc również rodzicielskie świadczenie uzupełniające.
Zobacz też: Czy osoba, która nigdy nie pracowała, może dostać rentę? Przepisy jasno określają zasady
Na koniec warto dodać, iż polskie przepisy przewidują jeszcze jedną możliwość uzyskania emerytury bez przepracowania ani jednego dnia. Chodzi tu o świadczenie honorowe dla stulatków, o którym szczegółowo pisaliśmy w poprzednim artykule.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.