Nie tylko dyplom. Maturzystom zależy na doświadczeniu i samodzielności

5 dni temu

Większość tegorocznych maturzystów planuje połączyć studia z pracą zawodową – wynika z raportu OLX Praca, przygotowanego na podstawie badania SW Research. Aż 84 proc. badanych chce równocześnie studiować i zdobywać doświadczenie zawodowe. Dla wielu z nich priorytetem nie są już tylko dyplomy, ale realne kompetencje i samodzielność finansowa.

Praca czy studia? Młodzi nie chcą wybierać


Tegoroczni maturzyści prezentują postawę łączącą ambicję z pragmatyzmem. Choć wyniki egzaminów dopiero przed nimi, to większość z nich już wie, iż zamierza podjąć studia (64 proc.), a jednocześnie zdobywać doświadczenie na rynku pracy (84 proc.). Nie wynika to z przymusu, ale z chęci uniezależnienia się od rodziców i zdobycia realnych umiejętności. Takie motywacje wskazało ponad 60 proc. respondentów.


Z danych OLX wynika, iż rynek odpowiada na tę potrzebę – w wielu ogłoszeniach o pracę pojawia się filtr „status studenta”. Najwięcej ofert tego typu pochodzi z branż takich jak administracja, gastronomia czy handel, a co ważne – są to propozycje całoroczne, a nie wyłącznie sezonowe.

Część maturzystów rezygnuje ze studiów, ale nie z pracy


Zaledwie 12 proc. maturzystów nie planuje podjęcia studiów w najbliższym czasie. Wśród nich dominują osoby, które deklarują, iż chcą wykonywać zawód niewymagający wyższego wykształcenia lub nie widzą potrzeby kontynuacji nauki. Ponad 67 proc. z nich planuje od razu podjąć pracę.


Rynek wydaje się otwarty na takie decyzje – dane OLX pokazują, iż choćby osoby bez doświadczenia zawodowego mają wiele opcji. W blisko połowie ogłoszeń z kategorii takich jak gastronomia, sprzedaż czy kierowca, nie jest ono wymagane. Pracodawcy szukają młodych i elastycznych pracowników, szczególnie w okresie wakacyjnym.

Koniec ery bezpłatnych praktyk


Zmienia się także podejście młodych do formy zatrudnienia. Tylko co czwarty maturzysta chce od razu podpisać umowę o pracę na pełny etat. Większym zainteresowaniem cieszą się prace dorywcze i umowy na część etatu.


Zmiana dotyczy również kwestii wynagrodzenia – zdecydowana większość nie chce pracować za darmo. Bezpłatne praktyki i staże odchodzą do przeszłości, a młodzi oczekują uczciwego wynagrodzenia za swoją pracę – choćby jeżeli dopiero wkraczają na rynek.


Niektórzy decydują się na wyjazd za granicę, gdzie – jak pokazują dane – mogą liczyć na tygodniówki rzędu 600 euro i miesięczne zarobki przekraczające 10 tys. zł, choćby bez znajomości języka.

Młodzi wiedzą, czego chcą


Jak zauważa Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX, młodzi ludzie coraz wyraźniej artykułują swoje oczekiwania względem pracodawców – także te dotyczące wynagrodzenia i warunków pracy. Ich postawa może być czynnikiem zmieniającym cały rynek pracy: większa transparentność, odejście od darmowych praktyk, większa elastyczność zatrudnienia – to wszystko zaczyna się dziś, wraz z wejściem nowego pokolenia na rynek.




Polecamy również:



  • Work-life balance? Zetki: Tak, ale to dobra wypłata jest priorytetem

  • Gig economy w Polsce przyspiesza. Praca dorywcza jest coraz popularniejsza

  • Pracownicy zadowoleni, ale gotowi do zmiany. Raport o rynku pracy w 2025 roku

  • Dobrostan pracowników to wyzwanie numer jeden dla firm w 2025 roku

Idź do oryginalnego materiału