Nierówności płci większe niż podejrzewano. Bank Światowy obnaża szokujące statystyki

fashionbiznes.pl 8 miesięcy temu

Raport Banku Światowego ujawnia, iż globalna nierówność płci jest znacznie poważniejsza, niż dotychczas sądzono. Nowe dane uwzględniają wpływ opieki nad dziećmi i bezpieczeństwa na szanse kobiet na rynku pracy, obnażając alarmujące statystyki.

Żaden kraj na świecie nie zapewnia kobietom równych szans z mężczyznami – wynika z najnowszych badań. Raport szacuje, iż gdyby tę lukę zniwelować, światowy PKB mógłby wzrosnąć o ponad 20 proc.

Badanie 190 państw po raz pierwszy uwzględnia wpływ polityki dotyczącej opieki nad dziećmi i bezpieczeństwa. Wyniki pokazują, iż kobiety korzystają średnio z zaledwie 64 proc. ochrony prawnej przysługującej mężczyznom, co stanowi znaczący spadek w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami (77 proc.).

Autorka raportu, Tea Trumbic, podkreśla najważniejszy wpływ kwestii opieki nad dziećmi i bezpieczeństwa na możliwości zawodowe kobiet. Przemoc fizycznie uniemożliwia im pracę, a wysokie koszty opieki nad dziećmi stanowią barierę ekonomiczną.

Raport Banku Światowego: Prawa kobiet wciąż tylko na papierze

Nowy raport Banku Światowego ujawnia, iż ​​wdrażanie praw dotyczących równości płci wciąż pozostaje dalekie od ideału. Chociaż wiele państw uchwaliło przepisy mające na celu zapewnienie kobietom równych szans, brakuje systemów niezbędnych do ich skutecznego egzekwowania. W opublikowanym 10. wydaniu raportu “Women, Business and the Law” (Kobiety, Biznes i Prawo) po raz pierwszy oceniono rozbieżność między przepisami a politykami wprowadzonymi w celu ich realizacji.

Wyniki są alarmujące. Średnio w krajach ustanowiono mniej niż 40 proc. systemów niezbędnych do pełnego wdrożenia praw dotyczących kobiet. Chociaż 95 państw przyjęło przepisy o równości wynagrodzeń, tylko 35 wprowadziło mechanizmy mające na celu wyeliminowanie różnic w płacach. W rezultacie kobiety na całym świecie zarabiają zaledwie 77 centów na każdego dolara zarobionego przez mężczyznę.

Kraje Afryki Subsaharyjskiej, pomimo imponującego postępu w reformowaniu prawa, borykają się z największą rozbieżnością między ustawodawstwem a jego wdrażaniem. Przykładem jest Togo, które posiada najwięcej przepisów w Afryce Subsaharyjskiej, przyznających kobietom 77 proc. praw przysługujących mężczyznom, ale posiada struktury umożliwiające wdrożenie zaledwie jednej czwartej z nich.

Brak dostępu do opieki nad dziećmi hamuje wzrost udziału kobiet w rynku pracy

Raport Banku Światowego ujawnia, iż rozwiązanie problemu luki w opiece nad dziećmi mogłoby natychmiast doprowadzić do wzrostu udziału kobiet w rynku pracy o 1 proc. Niestety, wciąż wiele państw nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla rodziców małych dzieci. Mniej niż połowa państw oferuje finansowe wsparcie lub ulgi podatkowe dla rodziców, a mniej niż jedna trzecia posiada standardy jakości opieki nad dziećmi, które zapewniałyby im bezpieczeństwo i odpowiednią opiekę. Sytuacja jest szczególnie trudna dla kobiet w 81 krajach, gdzie świadczenia emerytalne nie uwzględniają okresów nieobecności w pracy związanych z opieką nad dzieckiem.

Raport zwraca również uwagę na problem molestowania seksualnego. Chociaż w 151 krajach obowiązują przepisy zakazujące molestowania w miejscu pracy, tylko w 40 krajach kobiety są chronione przed molestowaniem w miejscach publicznych lub transporcie publicznym. Oznacza to, iż wiele kobiet narażonych jest na niebezpieczeństwo w drodze do pracy.

Zdjęcie główne: Unsplash

Idź do oryginalnego materiału