Niskie ceny w Polsce? Za te usługi inni płacą znacznie więcej

1 tydzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Polska należy do państw o najniższych cenach usług telekomunikacyjnych - tak wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). W przypadku usług mobilnych jesteśmy najtańsi, a stacjonarny dostęp do internetu tańszy jest jedynie na Węgrzech, Łotwie i Słowacji.


Według raportu UKE, Polska jest jednym z państw o najniższych cenach usług telekomunikacyjnych w Europie - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) i zaznacza, iż sytuacja się zmienia, jeżeli wziąć pod uwagę ceny usług w relacji do dochodów. jeżeli więc ceny usług telekomunikacyjnych zestawimy z przeciętnymi zarobkami, to już tak dobrze nie wypadamy na tle innych, bogatszych państw Europy. Biorąc pod uwagę zarobki, przesuwamy się w tym rankingu do środka stawki.


Ceny usług telekomunikacyjnych znacznie różnią się w poszczególnych krajach Europy


Najlepiej obrazuje to przykład wzięty z raportu UKE. Cena dostępu do internetu stacjonarnego to 1,6 proc. średniego wynagrodzenia, a koszt telefonii komórkowej to 0,5 proc. W najtańszej Irlandii jest to odpowiednio 0,6 proc. i 0,4 proc. Niby różnice nie są wielkie, ale pamiętajmy, iż z usług telekomunikacyjnych korzystamy non stop, więc i skumulowane wydatki stają się większe.


Warto zwrócić uwagę, iż ceny usług telefonicznych i dostępu do sieci bywają naprawdę różne w różnych krajach. O ile w przypadku dostępu do internetu kraje "droższe" niż Polska są krajami porównywalnie lub mniej zamożnymi (z wyjątkiem Hiszpanii i Słowenii), o tyle w przypadku telefonii mobilnej Polska wyprzedza Szwecję, Finlandię czy Francję.Reklama


Rynek usług telekomunikacyjnych wciąż rośnie


Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje, iż wartość rynku telekomunikacyjnego w 2023 r. wzrosła o 6 proc. w stosunku do 2022 r. i wyniosła 43,1 mld zł. Na inwestycje telekomunikacyjne wydano 11,1 mld zł, o 1,1 proc. mniej niż w roku poprzednim.
Z usług stacjonarnego dostępu do internetu korzystało 9,5 mln klientów, o 3,6 proc. więcej niż w 2022 r. O 8,4 proc. wzrosły przychody z tego segmentu rynku i wyniosły 5,9 mld zł.


Liczba klientów mobilnego dostępu do internetu, świadczonego za pomocą kart SIM wykorzystywanych w dedykowanych urządzeniach, wyniosła 8,9 mln (wzrost o 1,6 proc.). Przychody w tym zakresie spadły o 1,3 proc. wobec poprzedniego roku i wyniosły 2,2 mld zł.


Telefonia stacjonarna traci na znaczeniu


Najczęściej użytkowaną usługą telefoniczną była usługa telefonii mobilnej, z której korzystało 52,4 mln użytkowników (liczba numerów). Usługa telefonii stacjonarnej kolejny rok traciła na znaczeniu. W 2023 r. korzystało z niej 2,1 mln użytkowników, o 13,1 proc. mniej w stosunku do 2022 r. Na znaczeniu straciła również, choć w znacznie mniejszym stopniu, usługa telefonii VoIP. Była świadczona dla 2,8 mln klientów, o 2,8 proc. mniej niż rok wcześniej.
UKE podaje, iż podobnie, jak rok wcześniej, 75 proc. gospodarstw domowych korzystało z płatnych usług telewizyjnych, z których przychód osiągnął poziom 6,8 mld zł.
Na koniec 2023 r. praktycznie cały obszar kraju 99 proc. był objęty zasięgiem internetu mobilnego o maksymalnej prędkości co najmniej 100 Mb/s. Najczęściej wybieranymi usługami w Polsce były usługi o przepustowości 300 Mb/s i 1 Gb/s.
Wykres. Liczba użytkowników z dostępem do internetu stacjonarnego


***
Idź do oryginalnego materiału