Nowa gwardia branży modowej. Te twarze mogą zmienić oblicze mody w 2024 roku

fashionbiznes.pl 1 rok temu

Anna Wintour, Miuccia Prada czy Marc Jacobs – to tylko kilka osób, które moglibyśmy zaliczyć do „starej gwardii” branży mody. Każdego roku w erze cyfrowej do szeregu gwiazd mody dołączają nowe postacie, które osiągnęły sukces w bardzo młodym wieku. Czyj głos będzie miał znaczenie w 2024 roku? To kilka postaci, na które warto mieć dziś oku.

Harris Reed i moda gender fluid

Tożsamość, płynność płciowa i wyzwolenie to słowa klucze określające jego twórczość. W ciągu dwóch lat od ukończenia szkoły Central Saint Martin osiągnął naprawdę wiele. W 2020 roku Anna Wintour zleciła projektantowi stworzenie okładkowej stylizacji Harry’go Stylesa dla Vogue’a, a w 2021 roku GQ wyróżnił Reedsa w plebiscycie „Man of The Year” w kategorii „Breakthrough Designer” – to tylko dwa osiągnięcia z obszernego portfolio artysty. Dziś ma tylko 27 lat, jest dyrektorem kreatywnym domu mody Nina Ricci i z powodzeniem prowadzi własny brand.

Czytaj więcej: Projektowała od dziecka, ale w największym sukcesie pomógł jej syn. Jak wyglądała kariera Niny Ricci?

Priya Ahluwalia i upcycling na skalę światową

Priya Ahluwalia to 32-letnia projektantka mody, której niezwykle nowoczesne podejście do odzieży zostało dostrzeżone między innymi przez Forbesa (w 2020 roku wyróżniono ją na liście „30 under 30”). W DNA jej twórczości trwale wpisane są jej indyjsko-nigeryjskie korzenie, zgrabnie przeplatane z inspiracjami sztuką, muzyką oraz literaturą.

Projektantkę niejednokrotnie określa się pionierką w dziedzinie mody. Swoim brandem udowadnia, iż podążanie za karierą może iść w parze z myślą o zrównoważonym rozwoju, który towarzyszy jej już od czasów edukacji artystycznej. Podczas podróży w rodzinne strony dokumentowała niewyobrażalną skalę problemu nadprodukcji. Fotografie zebrane w formie książki były uzupełnieniem jej kolekcji dyplomowej, stworzonej z upcyclingowanych tkanin z indyjskiego rynku wtórnego. Debiutanckie projekty wyróżniono w plebiscycie H&M Global Design Award 2019, a zwrot ku ekologii otworzył Ahluwalii ścieżkę do naprawdę obiecującej kariery. Młodą projektantkę możemy podziwiać na styczniowej okładce brytyjskiego Vogue’a.

Alex Consani – najmłodsza transseksualna modelka świata

Alex Consani urodziła się w 2003 roku. Swoją karierę rozpoczęła już jako 12-latka, tym samym zyskując status najmłodszej transseksualnej modelki na świecie. Szczyt popularności zawdzięcza TikTokowi – w czasie pandemii na platformie publikowała filmiki natury komediowej, które dziś oglądają prawie 2 miliony użytkowników. W 2022 roku pojawiła się na pokazach Versace i Alexandra McQueena, a w okresie wiosna-lato 2023 przeszła po wybiegu marek Coperni, Burberry, Chloé czy Hugo Boss. Consani dostrzegł amerykański Vogue, który okrzyknął ją najbardziej wyróżniająca się modelką SS2023.

Ice Spice i kooperacja branży muzycznej ze światem modowym

W dzisiejszych czasach do świata fashion & beauty zaliczamy osoby związane nie tylko z samą modą, ale również szeroko rozumianą branżą rozrywkową. To one mają duży wpływ na kreację trendów i podpisują się pod kampaniami znanych domów mody.

Na przestrzeni ostatniego roku dużą popularność zyskała Isis Gaston, 24-latka znana pod pseudonimem Ice Spice. To przedstawicielka stylu Y2K, która promowała m.in. kolekcję Ivy Park od Beyoncé oraz Adidasa, wiosenno-letnie projekty Marca Jacobsa czy nowe dokonania Skims, marki Kim Kardashian.

Seán McGirr – trzeci dyrektor kreatywny marki Alexander McQueen

W zeszłym roku media obiegła zaskakująca informacja – Sarah Burton, po 13 latach pracy jako dyrektorka kreatywna Alexandra McQueena, postanowiła ustąpić swoje miejsce nowej osobie. Sukcesorem okazał się Seán McGirr, 35-letni projektant, którego nazwisko do niedawna nie było nam bliżej znane. Ten, podobnie jak i Harris Reed, jest absolwentem londyńskiej szkoły Central Saint Martin. Pracował jako projektant odzieży w markach takich jak JW Anderson, Uniqlo, Dries Van Noten czy Burberry.

Prawdziwy debiut McGirra pozostało przed nami, a efekty jego pracy dla Alexandra McQueena odkryjemy wraz z kolejnym pokazem domu mody. Zarząd marki przekonuje, iż sukcesor Sary Burton jest rewelacyjnym wyborem. jeżeli tak, na naszych oczach może narodzić się kolejna legenda branży modowej.

O pożegnaniu Burton przeczytasz tu: Z TATE MODERN NA WYBIEG MCQUEENA. PRACE POLSKIEJ ARTYSTKI NA FASHION WEEKU W PARYŻU

Zdjęcie główne: Instagram

Idź do oryginalnego materiału