1 stycznia 2025 r. wprowadzono nowe obowiązkowe badania medycyny pracy.Nowe obowiązkowe badania dotyczą wszystkich pracowników. Mają walczyć z chorobami cywilizacyjnymi.Wprowadzenie zmian w badaniach medycyny pracy może zająć kilka miesięcy.
Badania profilaktyczne są obowiązkowe dla pracowników. Ich częstotliwość, jak i zakres różnią się w zależności od zawodu i charakteru wykonywanej pracy. Wpływ na to mają m.in. rodzaje niebezpiecznych, szkodliwych lub uciążliwych czynników, na które narażony jest pracownik w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych.Reklama
Badania profilaktyczne obejmują przeprowadzanie wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich. Bez tych pierwszych pracodawca nie może dopuścić osoby do wykonywania obowiązków zawodowych. W toku zatrudnienia pracownik z kolei podlega okresowym badaniom lekarskim.
Badania medycyny pracy. Od 2025 roku pracownicy muszą wykonywać więcej badań
Od 2025 roku - jak wynika z informacji podawanych przez Ministerstwo Zdrowia - poszerzono pakiet badań medycyny pracy. Na nowej liście obowiązkowych badań znalazły się: lipidogram, pomiar glukozy i kreatyniny we krwi oraz obliczanie wskaźnika BMI. Chodzi o monitorowanie profilaktyki chorób układu krążenia, cukrzycy, a także nadwagi.
Od Nowego Roku te badania są obowiązkowe dla wszystkich pracowników. W zamyśle resortu zdrowia ma to stanowić odpowiedź na wzrost problemów związanych z chorobami cywilizacyjnymi i pogarszającą się sytuację zdrowotną wielu Polaków.
Oprócz tego w tym roku wprowadzono także dodatkowe badania, takie jak cytologia, badanie PSA oraz RTG płuc. Pracownicy mają możliwość samodzielnego zdecydowania, czy chcą z nich skorzystać.
Nowe obowiązkowe badania medycyny pracy. Kiedy zaczną być sprawdzane?
Obowiązek wykonywania nowych badań medycyny pracy wszedł w życie 1 stycznia 2025 roku. Jednak w praktyce wdrożenie tego rozwiązania stanowi znaczące wyzwanie techniczne dla całego systemu ochrony zdrowia, polegające na integracji systemów Narodowego Funduszu Zdrowia z medycyną pracy.
W efekcie wprowadzenie zmian może zająć choćby 2 miesiące. Do tego czasu pracownicy i pracodawcy będą stopniowo adaptować się do nowych procedur, związanych z realizacją obowiązkowych badań.