Noworoczne postanowienia zawodowe Polaków. Starania o podwyżkę nie są na pierwszym miejscu

2 dni temu

Większość Polaków podchodzi z optymizmem do swoich zawodowych perspektyw na 2025 rok, pokazuje noworoczne badanie Pracuj.pl. Najczęściej wymienianymi postanowieniami na ten rok są zmiana pracy oraz rozwój zawodowy i zdobywanie nowych umiejętności.


Według badania w nadchodzącym roku ponad połowa Polaków (54 proc.) spodziewa się zawodowych wyzwań związanych z sytuacją gospodarczą, a 47 proc. martwi się o stabilność pracy.


Jednak, mimo obaw, niepewność co do sytuacji na rynku pracy nie przekreśla wiary w indywidualne możliwości rozwoju. Bo aż 56 proc. ankietowanych podchodzi z optymizmem do swoich zawodowych perspektyw na 2025 rok. Jak ustalono, 76 proc. uczestników badania uważa, iż mimo trudności gospodarczych warto w przyszłym roku podejmować odważne kroki związane z karierą, a 74 proc. odpowiadających planuje takie kroki podjąć.


Wnioski te sugerują, iż Polacy są gotowi na podejmowanie ryzyka, aby inwestować w swoją przyszłość zawodową – zarówno poprzez zmiany stanowisk, jak i rozwijanie nowych kompetencji. Ta postawa może być impulsem dla pracodawców do tworzenia wspierających środowisk pracy, które umożliwią pracownikom rozwój i dadzą im poczucie stabilizacji w obliczu niepewności rynkowej – ocenia Pracuj.pl.

Cele na 2025 r.


Osoby, które mają zawodowe postanowienia noworoczne, stawiają sobie ambitne wyzwania. Najczęściej planują zmianę pracy (76 proc.) lub rozwój zawodowy i zdobycie nowych umiejętności (52 proc.). Inne popularne cele to lepsza równowaga między pracą a życiem prywatnym (37 proc.) oraz starania o podwyżkę (29 proc.). Mniej osób chce całkowicie zmienić zawód (26 proc.) lub zdobyć awans (18 proc.). Zaledwie 3 proc. ankietowanych planuje dłuższą przerwę od pracy. W ocenie Pracuj.pl to sygnał, iż regeneracja i równowaga życiowa stają się coraz ważniejsze w podejściu Polaków do kariery.


Wyniki naszego badania wskazują, iż pomimo wyzwań gospodarczych Polacy są gotowi do podejmowania odważnych kroków zawodowych. Szczególnym momentem na takie działania jest zawsze przełom roku. Jest to czas, w którym wyznaczanie planów i osobiste ambicje pomagają pracownikom lepiej radzić sobie z dynamiczną sytuacją na rynku pracy. To także dobra okazja dla pracodawców, aby wspierać te dążenia, oferując odpowiednie narzędzia i możliwości rozwoju – podsumowuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.

Polecamy też:



  • Pracownicy z Polski napędzają gospodarkę wschodnich landów Niemiec. Są wyliczenia

  • Awans w pracy? Niekoniecznie. Pracownicy stawiają na work-life balance, bo wolą być zdrowsi

  • Pracownicy chętnie używają AI w biurze. Pracodawcy też ją cenią, ale sami rzadko organizują szkolenia o AI

  • Roszczeniowi i nielojalni? Pracownicy z pokolenia Z korzystają z tego, iż rynek pracy im sprzyja

Idź do oryginalnego materiału