Obywatele Ukrainy odczuwają rosnące koszty życia w Polsce, ale nie chcą się przeprowadzać za pracą

1 rok temu
Zdjęcie: Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Central Europe


Na koniec 2023 roku 75% pracowników tymczasowych z Ukrainy deklarowało, iż jest zadowolonych z pracy w naszym kraju, a to oznacza spadek o 4 punkty procentowe względem 2022 roku i o 10 punktów procentowych względem 2021 roku. Obywatele Ukrainy odczuwają wysokie koszty życia w Polsce, ale mimo to aż 56% respondentów przekazuje chociaż niewielką część z zarobionych w Polsce pieniędzy rodzinie w ojczyźnie. Niestety pracownicy z Ukrainy nie są gotowi na relokację do innego polskiego miasta, choćby jeżeli otrzymaliby lepszą ofertę pracy – tak deklaruje 59% respondentów.

Obywatele Ukrainy coraz mniej zadowoleni z pracy w Polsce

Poziom zadowolenia z pracy i życia w Polsce pracowników tymczasowych z Ukrainy zmieniał się dosyć dynamicznie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Od 2017 roku trwała tendencja spadkowa poziomu satysfakcji z pracy w Polsce – wtedy to wskaźnik ten osiągnął swoje maksimum (94%). Następnie w roku 2021 obserwowaliśmy zdecydowany wzrost zadowolenia z pracy w naszym kraju. Można przypuszczać, iż cudzoziemcy, po trudnym czasie pandemii, ponownie docenili wolność wyboru i możliwość pracy
w Polsce.

„Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 roku ponownie obserwujemy tendencję spadkową w tym aspekcie. Na koniec 2023 roku 75% ankietowanych deklarowało, iż jest zadowolonych z pracy w naszym kraju, a to oznacza spadek o 4 punkty procentowe względem 2022 roku i o 10 punktów procentowych względem 2021 roku. Trzeba tutaj zaznaczyć, iż dużą grupę pracowników tymczasowych stanowią uchodźcy, którzy zostali zmuszeni przez toczącą się wojnę do opuszczenia ojczyzny. W ich przypadku przyczyną spadku zadowolenia z pracy w Polsce może być niepewność co do zakończenia wojny i zmęczenie przedłużającym się pobytem w Polsce. Kolejną kwestią jest niedopasowanie strukturalne pracowników względem ofert pracy, bo wzrosła liczba kobiet pracujących w Polsce, a także rosnące koszty życia w naszym kraju” – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Central Europe.

Źródło: “Jak pracownicy z Ukrainy oceniają pracę i życie w Polsce w 2023 roku”, OTTO Work Force Central Europe, 2023

Ukraińcy odczuwają wyższe koszty życia w Polsce

Spośród badanych pracowników tymczasowych z Ukrainy 43% wskazało, iż pieniądze, które zarabiają w Polsce są wystraczające na utrzymanie się i podstawowe zakupy. 1/4 ankietowanych zadeklarowała, iż jest w stanie zaoszczędzić i odłożyć pieniądze. Jednocześnie niemal taka sama grupa, bo 22% ankietowanych, odpowiedziała, iż za zarabiane w Polsce pieniądze ciężko jest się utrzymać.

„Wynagrodzenia pracowników tymczasowych z Ukrainy uzależnione są od kilku czynników. Kluczową rolę odgrywają posiadane kwalifikacje i znajomość języka polskiego, a tym samym zajmowane stanowisko. Poziom zarobków różni się także w zależności od regionu Polski i wielkości miasta. Trzeba jednak pamiętać, iż wysoka inflacja w Polsce i rosnące koszty życia sprawiają, iż zarobki pracowników z Ukrainy nie są już dla nich tak atrakcyjne jak jeszcze kilka lat temu” – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Central Europe.

Źródło: “Jak pracownicy z Ukrainy oceniają pracę i życie w Polsce w 2023 roku”, OTTO Work Force Central Europe, 2023

Pieniądze przekazywane rodzinie w Ukrainie

Mimo wysokich kosztów utrzymania w Polsce aż 56% respondentów przekazuje część z zarobionych w Polsce pieniędzy rodzinie w Ukrainie. Spośród nich połowa zadeklarowała, iż przekazuje rodzinie do 20% swojego wynagrodzenia, a niemal 30% ankietowanych odpowiedziało, iż przekazuje rodzinie od 20 do 30% swojego wynagrodzenia.

Niechęć do relokacji

Spośród badanych pracowników tymczasowych z Ukrainy aż 59% nie jest zainteresowanych relokacją do innego polskiego miasta, choćby w przypadku otrzymania lepszej oferty pracy. Jedynie 19% badanych byłoby zainteresowane taką opcją. Dlaczego pracownicy z Ukrainy nie chcą się przeprowadzać? Wśród najczęściej wskazywanych powodów znalazły się: niechęć do zaczynania wszystkiego od nowa w innych mieście – 76%, niechęć do zmiany szkoły dzieciom – 53% oraz niechęć do rozstania ze znajomymi – 26%. Ankietowani mogli wskazać w tym pytaniu 2 odpowiedzi.

“Uchodźcy przyjeżdzający do Polskie kierowali się przede wszystkim do dużych miast i w nich organizowali sobie życie. w tej chwili mamy więc do czynienia z niedopasowaniem geograficznym pracowników z Ukrainy do polskiego rynku pracy. O ile duże ośrodki miejskie są już nasycone pracownikami, tak w mniejszych miastach czy w strefach ekonomicznych usytułowanych dalej od dużych miast wciąż ich brakuje. Niestety obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski nie są na tyle mobilni, by podjąć pracę w mniej dostępnych miejscach. Z kolei decyzję o ewentualnej przeprowadzce utrudnia fakt, iż mocno zadomowili się w miejscach, w których osiedli w Polsce. Pod tym względem wykazują podobieństwo do pracowników z Polski, którzy także nie są zainteresowani relokacją ze względów zawodowych” – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Central Europe.

Źródło: “Jak pracownicy z Ukrainy oceniają pracę i życie w Polsce w 2023 roku”, OTTO Work Force Central Europe, 2023

Idź do oryginalnego materiału