Odpowiedź MSWiA na apel WEI o usprawnienie procedur zatrudnienia cudzoziemców dla wzmocnienia polskiej gospodarki

5 dni temu

Poniżej publikujemy treść listu, jaki otrzymaliśmy od Macieja Duszczyka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zachęcamy także do podpisania naszej petycji ws. ułatwień dla imigrantów spoza UE w legalnym zatrudnieniu: https://www.openpetition.eu/pl/petition/online/pozwolmy-imigrantom-pracowac-na-wspolny-dobrobyt

Szanowny Panie Prezesie,

w odpowiedzi na Pana korespondencję z 20 listopada 2024 r., chciałbym podziękować za przekazany „Apel Warsaw Enterprise Institute o usprawnienie procedur zatrudnienia cudzoziemców dla wzmocnienia polskiej gospodarki”. Zapoznałem się z zawartymi w nim rekomendacjami i uważam, iż stanowią one konstruktywny wkład w trwającą dyskusję dotyczącą kształtu i realizacji polityki migracyjnej w Polsce, w wielu obszarach trafnie diagnozując problemy związane z zatrudnianiem cudzoziemców i ich funkcjonowaniem na polskim rynku pracy.

W odpowiedzi chciałbym przede wszystkim zaznaczyć, iż część z nich już w tej chwili znajduje odzwierciedlenie w prowadzonych przez Rząd działaniach legislacyjnych lub stanowi element wdrażania przyjętej w ubiegłym roku kompleksowej i odpowiedzialnej strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030.

Sukcesywna poprawa wydolności systemu legalizacji pobytu traktowana jest przez MSWiA priorytetowo, a pierwszym krokiem na drodze do realizacji tego celu będzie dalsza cyfryzacja procedur składania i rozpatrywania wniosków. Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców, w tym kwestia testu rynku pracy, są przedmiotem prowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prac nad ustawą o dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Problem uznawania kwalifikacji uzyskiwanych przez cudzoziemców zdobytych na rynku pracy, a nie tylko w trakcie edukacji, został natomiast podjęty w projekcie wdrażającym do ustawy o cudzoziemcach zmiany wynikające z dyrektywy (UE) 2021/1883 (tzw. dyrektywa w sprawie niebieskiej karty).
Postulat likwidacji przepisu dotyczącego braku możliwości ubiegania się o zezwolenie na pobyt i pracę przez cudzoziemca u innego pracodawcy, o ile obcokrajowiec jest w zarządzie swojej spółki, będzie przedmiotem dalszych analiz na poziomie MSWiA.

Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, iż w zakresie procedur konsularnych adekwatny jest przede wszystkim Minister do Spraw Zagranicznych, natomiast w zakresie rynku pracy Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Z wyrazami szacunku
Maciej Duszczyk

Idź do oryginalnego materiału