Osoby z niepełnosprawnością – pracownicy, których potrzebuje rynek

2 dni temu
Zdjęcie: Osoby z niepełnosprawnością


Agencja Informacyjna: Osoby z niepełnosprawnością są potrzebne na rynku pracy, zwłaszcza w obliczu niezaspokojonego, a zwiększającego się zapotrzebowania na pracowników. Ponadto warto zauważyć, iż są cenni, zaangażowani pracownicy – uważają uczestnicy debaty „Rynek pracy otwarty na osoby z niepełnosprawnością: jak budować świadomość pracodawców i potencjalnych pracowników zakresie synergii korzyści”.

Spis treści

  • Debata „Rynek pracy otwarty na osoby z niepełnosprawnością: jak budować świadomość pracodawców i potencjalnych pracowników zakresie synergii korzyści”
    • Kto uczestniczył w debacie Rynek pracy otwarty na osoby z niepełnosprawnością: jak budować świadomość pracodawców i potencjalnych pracowników zakresie synergii korzyści”?
    • Czy osoby z niepełnosprawnością są włączane w procesy decyzyjne?

Debata „Rynek pracy otwarty na osoby z niepełnosprawnością: jak budować świadomość pracodawców i potencjalnych pracowników zakresie synergii korzyści”

Debata „Rynek pracy otwarty na osoby z niepełnosprawnością: jak budować świadomość pracodawców i potencjalnych pracowników zakresie synergii korzyści”, zorganizowanej w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w ramach VI Kongresu Zdrowie Polaków, który odbył się pod hasłem „Nauka dla zdrowia Polaków”. Organizatorami wydarzenie byli Rada Główna Instytutów Badawczych, Światowe Centrum Słuchu, Instytut Narządów Zmysłów oraz fundacja „Po Pierwsze Zdrowie”.

Kto uczestniczył w debacie Rynek pracy otwarty na osoby z niepełnosprawnością: jak budować świadomość pracodawców i potencjalnych pracowników zakresie synergii korzyści”?

W debacie „Rynek pracy otwarty na osoby z niepełnosprawnością: jak budować świadomość pracodawców i potencjalnych pracowników zakresie synergii korzyści” uczestniczyli: dr Monika Wiszyńska-Rakowska – pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich ds. osób z niepełnosprawnością, prof. Piotr H. Skarżyński – Światowe Centrum Słuchu Kajetany, Emilia Szczukowska – ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Małgorzata Augustyniak – AMS, doradca zarządu ds. CSR oraz Wioleta Jóźwiak – starszy specjalista ds. dostępności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Dyskusję prowadziła Urszula Jóźwiak – prezes zarządu Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Czy osoby z niepełnosprawnością są włączane w procesy decyzyjne?

W Polsce jest według różnych szacunków około 5.000.0000 osób z niepełnosprawnością. To wielka armia ludzi. Większość z nich nie funkcjonuje na ryku pracy. Ichzatrudnienie mogłoby zmienić obraz polskiej gospodarki. Dr Wiszyńska-Rakowska – pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich ds. osób z niepełnosprawnością, podkreśliła, iż problemem jest fakt, iż osoby z niepełnosprawnością są dzisiaj, w bardzo ograniczonym stopniu, włączane w procesy decyzyjne – konsultacje z tym środowiskiem są ograniczane zwykle do kilku organizacji.

– „Wyłomem w tym systemie była strategia na rzecz osób z niepełnosprawnością, gdzie zapadła decyzja o konsultacji z tysiącem organizacji społecznych – inne są bowiem potrzeby takich osób w dużych miastach, a inne w małych miejscowościach. W tych ostatnich np. brakuje odpowiedniego transportu czy też nie ma odpowiednio przygotowanej infrastruktury takiej jak ulice i chodniki.” – Uważa Dr Wiszyńska-Rakowska – pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich ds. osób z niepełnosprawnością.

Czy rynek pracy w Polsce się kurczy?

Emilia Szczukowska – ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zwróciła uwagę na istotną rolę osób z niepełnosprawnością w kontekście zmieniającego się rynku pracy. – „Obecnie rynek pracy w Polsce bardzo mocno się kurczy ze względu na starzenie się społeczeństwa i na bardzo niską dzietność. Przewiduje się, iż w ciągu 10 lat skurczy się on o 2.000.000 pracowników.

To bardzo dużo, ponieważ aktualnie 82 proc. przedsiębiorstw z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce sygnalizuje o niedoborze rąk do pracy. To stawia przed rynkiem pracy wyzwanie, aby zacząć angażować jak najwięcej osób w tej chwili nieaktywnych do włączania się w ten rynek.” – oceniła Emilia Szczukowska – ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Emilia Szczukowska powiedziała również, iż z tego powodu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców postuluje, aby takie osoby, w tym osoby z niepełnosprawnością i osoby neuroróżnorodne, włączać w rynek pracy. Oceniając potencjał spoczywający w tej grupie zwróciła uwagę, iż 54 proc. społeczeństwa walczy z przewlekłymi chorobami, a 23 proc. to osoby w wieku produkcyjnym.

Wioleta Jóźwiak– starszy specjalista ds. dostępności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – starszy specjalista ds. dostępności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, oceniając proces rekrutacji osób z niepełnosprawnością w polskich przedsiębiorstwach wskazała na pozytywny przykład placówki, w której pracuje. Podkreśliła, iż w Muzeum Sztuki Nowoczesnej zwraca się uwagę wyłącznie na kompetencje zatrudnianych osób, a nie na niepełnosprawność.

Profesor Piotr H. Skarżyński reprezentujący Światowe Centrum Słuchu Kajetany, wskazał, iż w Polsce akceptacja niepełnosprawności jest na niskim poziomie, w stosunku do innych państw. Istnieje wciąż nieuzasadniona i stereotypowa obawa przed zatrudnianiem takich osób m.in. z powodu ograniczeń, związanych z rehabilitacją takich osób bądź z kontrolami.

Profesor Piotr H. Skarżyński zaznaczył, iż jeżeli osoby z niepełnosprawnością komunikują o swoich ograniczeniach w sposób bezpośredni, to pracodawca może dostosować to do systemu pracy.

– „W Światowym Centrum Słuchu sami zatrudniamy osoby z niepełnosprawnością, pokazując pacjentom, iż takie osoby są wśród nas i bardzo często w pewnych sferach takie osoby fantastycznie pokazują, iż ich niepełnosprawność nie jest żadną przeszkodą. To z kolei zmniejsza opory przed pokazywaniem niepełnosprawności przy rozmowach kwalifikacyjnych.” – Twierdzi prof. Piotr H. Skarżyński reprezentujący Światowe Centrum Słuchu Kajetany.

Czy potrzeba więcej kampanii społecznych na temat włączania osób z niepełnosprawnością do rynku pracy?

Profesor Piotr H. Skarżyński reprezentujący Światowe Centrum Słuchu Kajetany, wskazał również na rolę kampanii społecznych dotyczących osób z niepełnosprawnością, które w Polsce nie są rozwinięte w takim stopniu, jak mogłyby być.

– „Jak stworzyć kulturę włączającą? Trzeba po prostu zacząć od zatrudnienia osób z niepełnosprawnością – podkreśliła Małgorzata Augustyniak.

– „W AMS jedna trzecia pracowników to osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi. Jako przedsiębiorstwa mamy największe doświadczenie, jeżeli chodzi o kontakt i pracę z takimi osobami.” – Twierdzi Małgorzata Augustyniak z agencji AMS, doradca zarządu ds. CSR. Jej zdaniem, osoby z niepełnosprawnością są najlepszymi nauczycielami tego, w jaki sposób można im ułatwiać funkcjonowanie we wspólnej przestrzeni i dlaczego nie powinniśmy etykietować ludzi tylko z tego powodu, iż ktoś się inaczej porusza czy inaczej reguluje emocje.

Dziękujemy za zapoznanie się z tekstem do końca. Polecamy lekturę innych artykułów opublikowanych an stronie https://agencja-informacyjna.com/

Agencja Informacyjna, Gospodarka, /DEC/ 31.12.2024

Idź do oryginalnego materiału