Oświadczenie rektora Uniwersytetu Warszawskiego

1 miesiąc temu
Publikujemy oświadczenie rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

W związku z ostatnimi wypowiedziami medialnymi wiceministra aktywów państwowych Roberta Kropiwnickiego, mającymi na celu bezprawne zdyskredytowanie mojej osoby, informuję, iż podejmuję natychmiastowe kroki prawne w związku z rażącym naruszeniem przez p. R. Kropiwnickiego moich dóbr osobistych poprzez celowe formułowanie kłamstw, nieprawdziwych insynuacji oraz popieranie popełnienia czynu karalnego, jakim jest bezprawne, nieuzasadnione złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Wbrew twierdzeniom p. Roberta Kropiwnickiego, mającymi na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd, w dniu 15 lipca 2024 r. złożyłem m.in. do Ministra Aktywów Państwowych oraz Rady Nadzorczej PZU SA i Prezesa Zarządu PZU SA obszerne wyjaśnienia dotyczące szczegółów mojego zatrudnienia na stanowisku doradcy prezesa zarządu PZU wraz z ekspertyzami prawnymi oraz opiniami uznanych specjalistów. Wyjaśnienia te zostały zlekceważone, jako niepasujące pod z góry przyjętą nieprawdziwą tezę o rzekomej pozorności świadczenia pracy jako doradca ekonomiczny prezesa zarządu PZU.

Poniżej przedstawiam Państwu zasadnicze elementy w/w wyjaśnień:

Na stanowisko doradcy ekonomicznego Prezesa Zarządu PZU zostałem powołany w kwietniu 2020 r. Z podmiotem tym byłem związany od 2012 r., będąc członkiem Rady Nadzorczej PZU SA oraz pełniąc m.in. funkcje Przewodniczącego Komitetu Strategii i Przewodniczącego Komitetu Audytu. Kierując się zasadą transparentności, przed przyjęciem propozycji pracy na stanowisku doradcy ekonomicznego zrezygnowałem z członkostwa w Radzie Nadzorczej PZU. Warto podkreślić, iż w tamtym czasie byłem dziekanem Wydziału Zarządzania UW. Rektorem Uniwersytetu Warszawskiego zostałem wybrany już w trakcie wykonywania pracy doradczej. Na kontynuację tej pracy uzyskałem zgodę Rady Uczelni.

Zadania doradcze na rzecz PZU wykonywałem zgodnie z umową. Wykorzystując zdobytą wiedzę, a także doświadczenie zawodowe i naukowe, rzetelnie, systematycznie, z pełnym profesjonalizmem i według najwyższych standardów jakości realizowałem nałożone na mnie obowiązki. Należało do nich codzienne konsultowanie z prezes zarządu PZU SA spraw o charakterze strategicznym dla firmy, doradztwo w sprawach ekonomicznych, jak i tych bieżących, związanych z codziennym zarządzaniem firmą. Zmieniający się świat i wyzwania z tego wynikające skutkowały zmianami warunków działania i otoczenia biznesowego firmy. To z kolei wymagało obserwacji, analizy, dyskusji i refleksji dla podejmowania adekwatnych decyzji, zarówno tych codziennych, jak i długookresowych. Spotkania, telekonferencje (okres pandemii), rozmowy z Prezes Zarządu PZU SA odbywały się codziennie, łącznie z weekendami. Bezpośrednie spotkania odbywały się w biurze Spółki bądź w innych miejscach w Warszawie. Efektem rzeczywistym spotkań i konsultacji było wypracowywanie merytorycznych rozwiązań, skutkujących konkretnymi decyzjami biznesowymi. Te zaś – po pierwsze, pozwalały na rozwój spółki i pomnażanie jej zysków, po drugie – przyczyniały się do unikania zagrożeń biznesowych przekładających się na potencjalne straty. Warto podkreślić, iż w roku 2023 Grupa PZU osiągnęła rekordowy zysk w wysokości 5,77 mld zł. W latach poprzednich wypracowywany zysk również osiągał historyczne poziomy. Pod względem formalnym skutkiem działań doradczych były oświadczenia na temat realizacji powierzonych zadań, akceptowane w odstępach kwartalnych przez Prezes Zarządu PZU SA., zgodnie ze standardami obowiązującymi w PZU. Dokumenty te są w aktach spółki.

Doradztwo tego typu nie powinno nikogo dziwić. We współczesnym świecie jest ono standardem. Wiedza i doświadczenie akademickie wynikające z pracy badawczej, ze zrealizowanych projektów naukowych, doświadczeń zagranicznych są cenione w biznesie. Będąc profesorem ekonomii i finansów, wykładałem nie tylko w Polsce, ale także na uczelniach w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chinach, Ukrainie, Afryce Południowej, Korei Południowej czy na Tajwanie, łącząc przy tym wiedzę naukową, teorie naukowe z praktyką biznesową. W swojej karierze zawodowej byłem wcześniej doradcą ministrów, premierów oraz prezesów wielu innych firm polskich i zagranicznych. W swoim działaniu zawsze kierowałem się szacunkiem do drugiego człowieka i przywiązaniem do wyznawanych wartości. To właśnie ten fakt był istotny przy powołaniu mnie na stanowisko negocjatora z ramienia UNDP w procesie pokojowym na Cyprze. Obecnie, wraz z grupą 22 najbardziej prominentnych ekonomistów na świecie (wśród nich jest 4 noblistów), opracowuję System Nowej Ekonomii Strukturalnej.

Współczesne doradztwo opisane m.in. w publikacjach prof. Andrzeja K. Koźmińskiego (tu warto przytoczyć ostatni artykuł w „Rzeczpospolitej” z 26.07.2024 r. pt. „Doradztwo w czasach niepewności”), w ekspertyzach prof. Jacka Jagielskiego, ale też w opiniach ekspertów zagranicznych, np. Dra Ivo George Caytasa czy Alexandra Schwarza, opiera się w znacznej mierze na doradztwie ustnym. Forma pisemna nie jest wymagana. Wynika to z jednej strony z potrzeb osób zarządzających firmą, a z drugiej z ewidentnych zalet ustnego doradztwa ekonomicznego. Dla osób zarządzających firmami szybkość, elastyczność, interaktywność czy dostępność są niezmiernie ważne. Niebagatelna jest także poufność przekazywanych informacji i prowadzonych dyskusji. Taka forma doradztwa umożliwia bezpośrednią wymianę informacji i pomysłów w czasie rzeczywistym, co sprzyja lepszemu zrozumieniu, współpracy i osiąganym efektom. Pozwala także na natychmiastowe wyjaśnienie wątpliwości i dostosowanie rekomendacji do bieżących potrzeb. Ponadto doradca może dostosować swoje porady do specyficznych potrzeb firmy, uwzględniając bieżące wyzwania i cele. Poprzez bezpośrednią komunikację budowane jest zaufanie między doradzającym a prezesem firmy.

Podsumowując – moja praca doradcza wykonywana dla PZU sprowadzała się do: eksperckich konsultacji z prezesem zarządu, spotkań z osobami z zewnątrz organizacji w sprawach dotyczących PZU, wypracowania rozwiązań w tematach zlecanych przez PZU, analiz zaistniałych, istotnych dla branży problemów czy rozwiązań, monitorowania istotnych uwarunkowań ekonomicznych. Jak wspomniano powyżej, realizacja zadań z zakresu doradztwa najczęściej miała charakter bezpośrednich spotkań, co było niezmiernie wskazane. Nie było to jednak w pełni możliwe w czasie pandemii Covid–19, kiedy to zdecydowanie zmieniono model pracy w wielu instytucjach, w tym także w Grupie PZU. Wtedy to spotkania bezpośrednie zastąpiono komunikacją poprzez narzędzia teleinformatyczne.

Pragnę również podkreślić, iż umowa z PZU została rozwiązana za porozumieniem stron w kwietniu 2024 r., a w jednym z punktów porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę strony stwierdziły, iż nie mają wobec siebie żadnych roszczeń. PZU jako pracodawca potwierdziło zatem prawidłowość wykonania przeze mnie zadań i obowiązków. Tym bardziej zatem dziwią bezpodstawne i bezprawne medialne ataki p. Roberta Kropiwnickiego skierowane przeciwko mojej osobie.

Kierując te słowa przede wszystkim do Społeczności Akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego, muszę zauważyć, iż obecna bezprawna nagonka jest już kolejną próbą potężnego ataku dokonywanego przez polityka/polityków na urzędującego rektora przy wykorzystaniu bezprawnych metod i kłamstw, a tym samym próbą manipulowania naszą Wspólnotą i opinią publiczną.

Łączę wyrazy szacunku

Alojzy Z. Nowak

Idź do oryginalnego materiału