PEC Radzyń Podlaski: zrównoważony rozwój systemu ciepłowniczego

2 dni temu

Tomasz Popławski rozmawia z Jerzym Woźniakiem, prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim

PEC w Radzyniu podlaskim w ostatnich latach przeprowadził kilka ważnych inwestycji.

To prawda. W latach 2016-2024 radzyński PEC wybudował nowe sieci o długości ponad 2,8 km, zamontował 42 nowe węzły cieplne oraz pozyskał 95 odbiorców ciepła grupowych i indywidualnych. W 2016 r. zmniejszyliśmy moc ciepłowni poniżej 20 MW, żeby nie uczestniczyć z systemie ETS (nie kupować uprawnień do emisji CO2, których wartość nieustannie wzrastała). W ciągu trzech lat (2016-2018) całkowicie zmodernizowaliśmy 2 kotły wodne węglowe WR 5. Zainstalowaliśmy także urządzenia automatyki integrujące pracę wszystkich pracujących kotłów. Wtedy też wykonaliśmy nowoczesną instalację zmiękczania i odgazowania wody sieciowej. W 2023 r. dobudowaliśmy do niej zestaw do demineralizacji wody sieciowej (tak zwanej odwróconej osmozy), współpracującej z instalacją odgazowania wody i skutecznie niwelującej niepożądane substancje z wody sieciowej. Co roku inwestujemy w urządzenia telemetryczne, umożliwiające zdalne sterowanie pracą węzłów cieplnych. Jednak najważniejszą inwestycją oddaną do użytku w 2022 r. było zadanie pn.: „Modernizacja istniejącego systemu ciepłowniczego w celu zwiększenia jego efektywności – budowa elektrociepłowni gazowej w Radzyniu Podlaskim”. Działanie było wsparte dotacją z Unii Europejskiej oraz pożyczką z NFOŚiGW. Przyniosło to znaczne korzyści w postaci zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia spalanego węgla. Drugim zadaniem z udziałem dotacji unijnej był ukończony w 2021 r. projekt pn: „Termomodernizacja budynku biurowego PEC Sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim”. Dzięki tej inwestycji zmniejszyliśmy koszt naszego funkcjonowania.

Z jakimi problemami się mierzycie?

Jesteśmy małym przedsiębiorstwem zakorzenionym w realiach małego miasta. Rozwój firmy zależny jest od rozwoju budownictwa wielorodzinnego. W ostatnich latach włączyliśmy do swojego systemu ciepłowniczego wszystkie nowe budynki mieszkalne wielorodzinne, niektóre instytucje oraz wiele domów jednorodzinnych. Dzięki wybudowaniu wysokosprawnej kogeneracji gazowej od 2022 r. sprzedajemy także energię elektryczną, można więc powiedzieć, iż jesteśmy elektrociepłownią.

Jakie plany na przyszłość?

Spółka, mając w tej chwili trwałe podstawy finansowe, jest przygotowana na szeroko zakrojone plany inwestycyjne, które będą opierały się na rozszerzaniu kogeneracji ze znacznym udziałem odnawialnych źródeł energii. W listopadzie 2024 r. otrzymaliśmy dotację na projekt zastąpienia sieci kanałowej siecią preizolowaną oraz likwidacji węzła zbiorczego i zastąpienia go węzłami indywidualnymi. W tym samym miesiącu został złożony nowy wniosek pn.: „Modernizacja Ciepłowni w Radzyniu Podlaskim w celu osiągnięcia systemu efektywnego energetycznie z wykorzystaniem OZE” w programie priorytetowym NFOŚiGW. Projekt polega na budowie zestawu pomp ciepła czerpiących energię cieplną dolnego źródła z odwiertów geotermalnych oraz powietrznych wymienników ciepła. W projekcie przewidziano również budowę wodnego magazynu ciepła typu PTES. W dalszych planach jest przewidziana rozbudowa wysokosprawnej kogeneracji gazowej. Spółka zakupiła też nową nieruchomość, którą planuje wykorzystać pod panele słoneczne i towarzyszące im instalacje ciepłownicze.

Idź do oryginalnego materiału