Philip Morris International finalizuje wartą blisko 1 mld zł inwestycję w Krakowie

14 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o., spółka zależna Philip Morris International Inc. (PMI), ogłosiła zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld złotych w modernizację fabryki w Krakowie. Dzięki tej inwestycji fabryka PMI na krakowskich Czyżynach produkuje wkłady tytoniowe do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu. Do produkcji wkładów wykorzystywany jest tytoń pochodzący z polskich upraw. Inwestycja w Krakowie pozwoliła na utworzenie ponad 300 nowych stanowisk pracy.


Informacja prasowa od Philip Morris International
W 2016 r. PMI, jako pierwsza i przez cały czas jedyna firma w branży tytoniowej, ogłosiła stopniowe wygaszanie produkcji papierosów.


"Wygaszamy papierosy w skali globu i robimy to najszybciej w całej branży tytoniowej. Zmniejszyliśmy aż o 28 proc. wolumen papierosów wprowadzanych przez nas na globalny rynek. Teraz nasza fabryka w Krakowie dołącza do grona zakładów stojących na czele naszej globalnej transformacji. Z producenta papierosów stajemy się firmą tworzącą produkty bezdymne" - mówi Michał Mierzejewski, prezes Philip Morris International na region Europy Północno-Wschodniej, którego słowa przytoczono w komunikacie. Reklama
"Jesteśmy jednym z największych amerykańskich inwestorów nad Wisłą. Zainwestowaliśmy tu łącznie już ponad 27 mld zł. Jesteśmy największym podatnikiem i pracodawcą w naszej branży. Dajemy zatrudnienie ponad 7 tysiącom osób w kraju. Stawiamy na Polaków: Polacy są najliczniejszą europejską nacją w globalnych strukturach firmy, a co 12-ty menedżer zatrudniony w PMI ma polski paszport. Wreszcie, to innowacyjne rozwiązania polskich inżynierów z Radomia oraz pionierskie badania polskich naukowców sprawiły, iż bezdymna transformacja naszego biznesu nabrała nowego tempa" - tłumaczy Michał Mierzejewski.
PMI współpracuje z polskimi inżynierami z firmy International Tobacco Machinery (ITM) z siedzibą w Radomiu, którzy stworzyli nowoczesne maszyny do produkcji nowego rodzaju wyrobów. To m.in. dzięki współpracy z PMI oraz innymi firmami z branży, radomska ITM przez lata była krajowym liderem w liczbie uzyskanych patentów.
Firma PMI zainwestowała już ponad 14 mld dolarów w badania naukowe, rozwój technologii i komercjalizację produktów bezdymnych. W tym celu firma zatrudnia ok. 1500 naukowców, inżynierów oraz specjalistów z różnych dziedzin. Produkty bezdymne PMI są w tej chwili dostępne na 95 rynkach na świecie i doczekały się ponad 500 recenzowanych publikacji w periodykach naukowych.
"Nasz kierunek jest jasny: odchodzimy od papierosów tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Stajemy się firmą napędzaną przez nowe technologie. Jesteśmy nie tylko największym podatnikiem w branży tytoniowej w Polsce. Co roku płacimy nad Wisłą większy CIT niż czołowe, globalne koncerny technologiczne" - mówi Can Kuterdem, prezes zarządu i dyrektor zarządzający Philip Morris Polska, cytowany w komunikacie.
Informacja prasowa od Philip Morris International
Idź do oryginalnego materiału