PIE: ok. 30 proc. firm planuje wzrost wydatków na inwestycje

7 godzin temu

Blisko 30 procent firm przewiduje wzrost wydatków inwestycyjnych w bieżącym roku wobec 2024 roku, a co piąta planuje wzrost zatrudnienia; liczbę etatów chcą zwiększać głównie firmy budowlane – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Większość firm nie planuje zmian w wydatkach inwestycyjnych.

Z opublikowanych w czwartek badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przeprowadzonych na początku stycznia 2025 roku w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury wynika, iż większość badanych firm, czyli 55 procent, w tym roku nie przewiduje zmian w wydatkach inwestycyjnych, a 67 procent nie planuje zmian w zatrudnieniu.

W publikacji dodano, iż najwięcej przedsiębiorstw planujących w 2025 roku inwestycje to firmy średnie i duże (po 36 procent wskazań), z sektora usług (34 procent), natomiast najmniej jest w sektorach budownictwa (22 procent) i handlu (23 procent).

Analitycy PIE zwrócili uwagę, iż wzrost zatrudnienia pracowników w 2025 roku, w porównaniu z ubiegłym rokiem, najczęściej przewidują firmy budowlane (25 procent wskazań), z branży TSL (24 procent) i produkcyjne (22 procent). Takie plany częściej mają też mikrofirmy (22 procent) niż duże podmioty (20 procent).

– Zmniejszenia zatrudnienia spodziewa się tylko 10 procent firm. Najmniej jest ich wśród przedsiębiorstw dużych (6 procent) i w usługach (7 procent) – poinformował Instytut.

Wśród przedsiębiorstw, które deklarowały wzrost tegorocznych nakładów na inwestycje, prawie co trzecia firma przewidywała również wzrost zatrudnienia, a 63 procent deklarowało brak zmian w tym zakresie. Tylko 4 procent przedsiębiorstw uważało, iż nastąpi redukcja zatrudnienia. Wśród firm nieplanujących wzrostu wydatków inwestycyjnych większość (70 procent) uważała, iż w firmie nie nastąpią zmiany w zatrudnieniu, a 16 procent zakładało wzrost zatrudnienia. Tylko 11 procent firm przewidywało, iż może ich dotknąć spadek zatrudnienia – podano.

Z raportu wynika, iż firm, które w tym roku deklarowały wzrost nakładów na inwestycje i jednocześnie wzrost zatrudnienia, najwięcej było z sektora przemysłu i TSL – po 40 procent. Zgłaszają one ciągle duże zapotrzebowanie na pracowników.

Jak podano, najmniej firm, które w tegorocznych planach deklarowały i większe inwestycje, i kolejne etaty, było wśród firm usługowych (18 procent). W firmach tych – jak podano – inwestycje raczej nie wywołują zwiększonego zapotrzebowania na pracowników.

Zdaniem PIE firmy chcą zwiększać zatrudnienie mimo trudności w dostępności pracowników o odpowiednich kompetencjach i rosnących kosztów wynagrodzenia, na które wskazują wyniki badania PIE wśród 1000 firm z grudnia 2024 roku. Na spadek dostępności pracowników w 2024 roku, w porównaniu z 2023 rokiem, wskazywało 25 procent firm, a 88 procent – na wzrost kosztów zatrudniania.

– Planowane na 2025 rok zwiększenie nakładów inwestycyjnych może sprzyjać lepszemu wykorzystaniu zasobów firmy, zwiększeniu produktywności, usprawnieniu komunikacji i utrzymaniu przewagi nad konkurencją – poinformował Instytut w badaniu.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej.

Biznes Alert / PAP

Ekspert: 2025 rok będzie łaskawszy dla polskiej gospodarki, a surowszy wobec niemieckiej

Idź do oryginalnego materiału