Pielgrzymka związkowców do Czernej

solidarnosc.krakow.pl 1 dzień temu

19 stycznia odbyła się 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej koło Krzeszowic. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się w 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, narodowego zrywu niepodległościowe go skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy.

W drodze do Sanktuarium odwiedzono cmentarz Rudawie, gdzie złożono kwiaty na grobie byłego kapelana nowohuckiej Solidarności, zmarłego przed rokiem, ks. Tadeusza Isakiewicza-Zalewskiego.

Po przybyciu do Czernej uczestniczono w koncelebrowanej mszy św. odprawianej za Ojczyznę i ludzi pracy oraz złożono kwiaty na sarkofagu św. o. Rafała Kalinowskiego, który, przed udziałem w powstaniu styczniowym, zesłaniem na Syberię i życiem w zakonie OO. Karmelitów, był inżynierem. Kwiaty i znicze złożono też w miejscu pierwszego pochówku Świętego, na przyklasztornym cmentarzu, na którym grzebano kiedyś także uczestników powstania listopadowego i styczniowego oraz żołnierzy Armii Krajowej.

Po uroczystościach religijnych uczestnicy pielgrzymki obejrzeli też prezentację umundurowania i uzbrojenia powstańczego, prezentowanego przez grupę rekonstrukcyjną Tradycyjnego Oddziału C.K. Regimentu Artylerii Fortecznej No 2, która częstowała też gości kawą zbożową gotowaną w kotle na obozowisku Oddziału.

Uroczystości współorganizowane były także przez mieszkańców pobliskich Krzeszowic, którzy uświetnili nabożeństwo śpiewem Chóru Męskiego „Acord” z Krzeszowic.

W uroczystościach w klasztorze udział wzięli także przedstawiciele władz lokalnych miasta Krzeszowice, gminy i powiatu, były minister Andrzej Adamczyk oraz marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” reprezentowali członek Zarządu Regionu, Andrzej Gębara i poczet sztandarowy.

Pobyt w Czernej zakończono poczęstunkiem gorącym bigosem oraz kawą lub herbatą.

A. Z.

Idź do oryginalnego materiału