Warszawa, 14.07.2025 (ISBnews) – Branże wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) komplementarnie będą zwiększać liczbę stanowisk pracy, wynika z raportu PKO Banku Polskiego.
“Polska znajduje się na jednym z najniższych miejsc w UE pod kątem wykorzystania technologii AI i automatyzacji pracy w przedsiębiorstwach. Proces ‘doganiania’ reszty Europy również pod tym kątem powinien mieć pozytywny wpływ na zwiększenie wydajności krajowej gospodarki. Dotychczasowe badania wskazują, iż wpływ AI na stanowiska pracy będzie zróżnicowany, jednak brak jest na razie dowodów na negatywne oddziaływanie sztucznej inteligencji na zagregowane zatrudnienie. Dostępne prognozy wskazują, iż branże dla których sztuczna inteligencja ma charakter komplementarny będą wręcz zwiększać liczbę stanowisk pracy” – czytamy w ‘”Makro Focus: Dlaczego gospodarka rośnie, mimo iż zatrudnienie spada?”.
W raporcie wskazano, iż starzejące się polskie społeczeństwo sprawia, iż w długim okresie dalszy dynamiczny wzrost gospodarczy w modelu relatywnie taniej na tle UE siły roboczej, nie będzie możliwy.
“Warunkiem sine qua non wzrostu będzie mobilizacja niewykorzystanych zasobów pracy oraz poprawa wydajności gospodarki, która będzie zależeć od usprawnień technologicznych, w tym automatyzacji pracy, która niwelowałaby bariery dla wzrostu gospodarczego wynikające z negatywnych trendów demograficznych” – czytamy dalej.
Obecnie w warunkach niższej niż w poprzednich latach rentowności przedsiębiorstw oraz braku dostępności wykwalifikowanej siły roboczej, polskie firmy stawiają na poprawę efektywności, choćby jeżeli nie wiążą się z tym dodatkowe nakłady inwestycyjne, podano także.
“Pomimo solidnego wzrostu PKB, popyt na pracę pozostaje przytłumiony. W I kw. 2025 liczba wakatów, która przypadała na jednego bezrobotnego, była najniższa od 2021. Dane o przepływach do stanu bezrobocia wskazują również na znacznie większą niż rok wcześniej gotowość przedsiębiorstw do zwalniania pracowników. Jednocześnie stopa bezrobocia pozostaje bliska historycznego minimum” – czytamy dalej.
W raporcie wskazano, iż mimo słabego popytu na pracę Polska odnotowała najsilniejszy w UE wzrost wydajności pracy w ujęciu realnym w ub.r.
W materiale przypomniano, iż według raportu World Economic Forum (2025), podnoszenie wydajności pracy poprzez zastosowanie nowych technologii, w tym AI, wiąże się z koniecznością ustawicznego kształcenia pracowników (tzw. lifelong learning). Blisko 60% zatrudnionych na świecie będzie wymagać dodatkowych szkoleń do 2030.
“W przypadku Polski, poszerzanie dostępu do technologii cyfrowych jest oceniane jako dominujący trend na rynku pracy w perspektywie kolejnych pięciu lat. Taki wniosek płynie z oczekiwań ankietowanych firm, które wymieniają AI oraz technologie związane z przetwarzaniem informacji (m.in. w zakresie big data) jako główne motory transformacji” – czytamy dalej.
“Według projekcji Cedefop (European Centre for the Development of Vocational Training), wzrost zatrudnienia w Polsce w horyzoncie prognozy do 2035 obejmie branże wymagające wysokich kwalifikacji, takie jak usługi profesjonalne, opieka zdrowotna, sektor IT, czy finanse, a także te, gdzie praca człowieka jest trudno zastępowalna, np. gastronomia. Taka prognoza w przypadku większości tych branż jest zatem spójna z komplementarnym oddziaływaniem technologii sztucznej inteligencji. Pod kątem implementacji AI w przedsiębiorstwach, w 2024 Polska znajdowała się na drugim od końca miejscu w UE. Istnieje zatem jeszcze spora przestrzeń do wdrażania technologii AI oraz automatyzacji produkcji w Polsce. W średnim terminie można oczekiwać, iż proces ‘doganiania’ reszty Europy również pod tym kątem, powinien mieć pozytywny wpływ na zwiększanie wydajności polskiej gospodarki” – podsumowano.
(ISBnews)