Początek roku lepszy niż poprzedni

1 miesiąc temu

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w lutym wzrósł. Był to drugi z rzędu wzrost wskaźnika. Tym samym bieżący rok zaczyna się nieco lepiej niż poprzedni.

Od koniunkturalnego dna osiągniętego w końcu 2023 r. liczba internetowych ofert pracy bardzo nieznacznie wzrosła, a sytuacja na rynku wakatów ustabilizowała po uprzednich wstrząsach i całym „cyklu kowidowym”, trwającym od połowy 2020 do końca 2023 r. W wielu obserwowanych kategoriach ofert pracodawcy wciąż ostrożnie podchodzą do wznawiania rekrutacji ze względu na osłabioną, choć lepszą niż przed rokiem, koniunkturę gospodarczą. W zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych od kilku miesięcy notujemy ożywienie. W niektórych kategoriach ofert z zakresu tych nauk ogłoszeń o pracy przybywa szybko. Niemniej jednak wakatów dla tego typu pracowników przez cały czas jest stosunkowo niewiele, głównie ze względu na bardzo ostre spadki koniunkturalne w ciągu ostatnich lat. Bez zmian prawie od roku pozostaje liczba ogłaszanych ofert pracy dla absolwentów nauk społecznych i prawnych, choć na poziomie poszczególnych kategorii obserwujemy zawody, na które pracodawcy przez cały czas ograniczają poszukiwania. Po krótkiej korekcie, liczba ofert w sektorze usług się ustabilizowała. Najlepsza sytuacja przez cały czas panuje w zawodach związanych z pracą fizyczną, w których mimo niedawnej korekty, wakatów wciąż jest więcej niż w poprzednich latach. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w styczniu pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,1%.

W lutym, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia notujemy w zdecydowanej większości województw, przy czym szybciej przybywało ich w woj. o wysokiej stopie bezrobocia. W stosunku do ubiegłego miesiąca relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń o pracy ukazało się w woj. podkarpackim, opolskim oraz zachodniopomorskim. Spadek, choć nieznaczny, wystąpił jedynie w woj. śląskim oraz łódzkim.

Spośród szerokich grup zawodowych w lutym relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń zatrudnienia przybyło w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Był to już trzeci z rzędu i stosunkowo znaczny wzrost. Mimo trwającego ożywienia liczba ofert pracy ogłaszanych dla tego typu pracowników, po prawie 2,5-letnim okresie spadków, przez cały czas utrzymuje się na niskim poziomie, zbliżonym do wartości sprzed 2020 roku. Więcej wakatów niż przed miesiącem ukazało się dla pracowników wykonujących prace fizyczne. Obecny wzrost również zakończył czteromiesięczny okres spadku w tej kategorii. Pomimo niedawnej redukcji, ze względu na wyraźny wzrost obserwowany przez większość ubiegłego roku, liczba ofert pracy w tej grupie pozostaje wysoka, przewyższając ich poziom z kwietnia 2022 roku, kiedy cały rynek wakatów osiągnął maksimum. Nieśmiały wzrost liczby ofert pracy notujemy również w zawodach usługowych. Po niedługiej, ale stosunkowo głębokiej korekcie, ogłoszeń zatrudnienia dla tego typu pracowników przybywa od dwóch miesięcy. Z perspektywy ostatnich kilku lat wakatów w usługach ukazuje się stosunkowo dużo. Na poziomie sprzed miesiąca pozostała liczba ofert pracy dla zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych. Po wyhamowaniu wyraźnej tendencji spadkowej na początku ub.r. liczba ogłaszanych ofert pracy waha się wokół stabilnego, choć stosunkowo niskiego na tle ubiegłych lat, poziomu, nie wykazując wyraźnej tendencji.

W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych w lutym relatywnie największy wzrost liczby ofert pracy notujemy dla pracowników infolinii, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi oraz w branży bankowej. Jednak w większości z tych kategorii wzrost jest raczej korektą spadkowej tendencji. Spadek wystąpił z kolei w ogłoszeniach związanych z pracą w zakupach firmowych, w branży nieruchomości oraz dla pracowników zajmujących się obsługą klienta. Spośród obserwowanych kategorii ofert pracy wciąż notujemy więcej takich, w których pracodawcy ograniczają poszukiwania nowych pracowników. W zakupach firmowych wakatów ubywa od pięciu miesięcy i to w stosunkowo dużym tempie. Po udanej pierwszej połowie ub. r. liczba wakatów w nieruchomościach ponownie zaczęła maleć i wróciła do poziomu z 2023 roku. Spadki o charakterze koniunkturalnym, z pominięciem nieregularnych korekt wzrostowych, obserwujemy również dla marketingowców, finansistów, HRowców i w sprzedaży, oraz w mniejszym stopniu, w zawodach prawniczych. Jedyną kategorią w której w tej chwili notujemy trwalszy wzrost liczby ofert pracy jest obsługa klienta. Wakatów dla tego typu pracowników przybywa od ponad roku.

Wśród grupy ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w lutym znaczny wzrost notujemy dla programistów. Jest to już trzeci taki wzrost w ostatnich miesiącach. Ofert przez cały czas jest jednak mniej niż podczas kowidowego ożywienia w IT. Relatywnie dużo wakatów ukazało się również w branży budowlanej oraz dla inżynierów. Dla przedstawicieli tej ostatniej kategorii ofert, po mocnych spadkach w ubiegłym roku wakatów przybywa od trzech miesięcy. W branży budowlanej wakatów generalnie przybywa od ponad półtora roku, z pominięciem niewielkiej korekty na końcu ubiegłego roku. Spadek liczby wakatów w lutym wystąpił dla przedstawicieli działów badań i rozwoju oraz w handlu internetowym.

W zawodach usługowych w lutym redukcja liczby wakatów wystąpiła jedynie w branży turystycznej. Był to czwarty z rzędu spadek liczby ofert pracy w tej kategorii. Wciąż spadek ten traktujemy jednak jako korektę długofalowej tendencji wzrostowej. Mimo ostatniej redukcji, wakatów dla przedstawicieli branży turystycznej z perspektywy ubiegłych lat wciąż ukazuje się bardzo dużo. Relatywnie największy wzrost w skali miesiąca wystąpił w branży medialnej, w której od lat notujemy ustawiczne kurczenie się liczby ogłoszeń zatrudnienia. W pozostałych kategoriach ofert pracy również obserwujemy wzrost w relacji do ubiegłego miesiąca. Wśród nich stosunkowo dobra sytuacja utrzymuje się w branży spedycyjnej, choć w pozostałych obszarach logistyki występują spadki.

Idź do oryginalnego materiału