Podział 800 plus. Kiedy rodzice dostają po 400 zł?

20 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Od 1 stycznia 2024 r. w Polsce obowiązuje nowy program “Rodzina 800 plus", który zastąpił wcześniejsze świadczenie 500 plus. Choć przysługuje ono wszystkim rodzicom, to jednak niekiedy mogą oni otrzymać wyłącznie 400 zł na dziecko. Kiedy rodzice otrzymują jedynie połowę świadczenia 800 plus?


Komu przysługuje świadczenie 800 plus?


Świadczenie 800 plus to program wsparcia dla rodziców, którego celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, opieką nad nim oraz realizacją jego podstawowych potrzeb życiowych. Świadczenie to przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Ponadto świadczenie przyznawane jest niezależnie od tego, jaki dochód osiąga rodzina.


O świadczenie można starać się już w ciągu 3 miesięcy od urodzenia dziecka. Wówczas rodzice otrzymają świadczenie z wyrównaniem od momentu narodzin dziecka.


Kto może otrzymać świadczenie 800 plus?


rodzice dziecka oraz rodzice zastępczy,opiekun faktyczny dziecka,opiekun prawny dziecka,dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, domu pomocy społecznej itd.


Jak i kiedy dzieli się świadczenie 800+ między rodziców?


Kwota świadczenia 800 plus może zostać podzielona między rodziców, gdy dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu pozostaje pod opieką naprzemienną rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub w rozłączeniu. Wówczas każdy z rodziców osobno składa wniosek o świadczenie i otrzymuje połowę przysługującego mu świadczenia w kwocie 400 zł.
o ile zaś sąd nie ustalił opieki naprzemiennej, a rodzice są rozwiedzeni, żyją w separacji lub rozłączeniu, to wtedy świadczenie przysługuje temu rodzicowi, który mieszka z dzieckiem, który sprawuje nad nim opiekę i który ponosi koszty utrzymania dziecka.Reklama


Jak złożyć wniosek o 800 plus?


Wnioski o świadczenie wychowawcze na dziecko można składać jedynie drogą elektroniczną przez platformę PUE ZUS, aplikację mobilną ZUS oraz portal Emp@tia. Wybrane banki w Polsce dają również możliwość składania wniosków bezpośrednio przez bankowość elektroniczną.
Prawo do świadczenia ustala się na okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać przez cały rok, niemniej jednak termin złożenia wniosku wpływa na moment przyznania świadczenia.


Jeżeli rodzice złożą wniosek do 30 czerwca danego roku, to wtedy otrzymają oni prawo do świadczenia od 1 czerwca. o ile zaś rodzice złożą wniosek po 30 czerwca, to wtedy świadczenie zostanie przyznane od miesiąca, w którym został złożony wniosek, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.
WB
Idź do oryginalnego materiału