Pokazali, jak pracuje pokolenie Z w Niemczech. Nowe badanie zaskakuje

4 dni temu
Istnieje przekonanie, iż pokolenie Z wykazuje niewielką chęć do pracy. Badanie wykazało, iż jest wręcz przeciwnie. Pisze o tym w poniedziałek Deutsche Welle.


Młodzi ludzie w Niemczech w wieku od 20 do 24 lat pracują w tej chwili dużo więcej. Według norymberskiego Instytutu Badań Rynku Pracy (IAB) od 2015 roku aktywność zawodowa osób z tej grupy wiekowej wzrosła o ponad 6 punktów procentowych do około 76 procent.

Obiegowe stereotypy są niesłuszne


Głównym tego powodem jest przede wszystkim to, iż studenci coraz częściej podejmują pracę w niepełnym wymiarze godzin. Dla porównania: aktywność zawodowa osób w wieku 25-64 lat wzrosła w tym samym okresie o prawie 3 punkty procentowe do prawie 87 procent. Z drugiej strony w latach 1995-2015 aktywność zawodowa osób w wieku 20-24 lata stale spadała.

„Odkrycie to zaprzecza obiegowym stereotypom na temat niechęci pokolenia Z do pracy” - piszą autorzy badania. Co więcej, młodzi ludzie nie zmieniają dziś pracy częściej niż w przeszłości. Poza tym stosunek młodych ludzi do pożądanych godzin pracy także nie różni się od tego u osób starszych. Na potrzeby badania eksperci przeanalizowali statystyki Federalnej Agencji Pracy, dane z mikrospisu i populacji statystycznej Federalnego Urzędu Statystycznego.

Wzrost zatrudnienia


Do pokolenia Z zalicza się osoby urodzone w roku 1995 i później. W 2015 roku wszedł do niego pierwszy rocznik osób w wieku 20-24 lat. Studenci pracują więcej, w niepełnym wymiarze godzin. Dane pokazują, iż zarówno zatrudnienie w pełnym, jak i niepełnym wymiarze godzin wzrosło w tej grupie wiekowej w latach 2015-2023.

Najbardziej jednak wzrosło zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin. W latach 2015-2023 stopa zatrudnienia wśród studentów w wieku od 20 do 24 lat wzrosła o 19 punktów procentowych do 56 procent, a wśród osób niebędących studentami o niecałe 2 punkty procentowe do prawie 86 procent.

(DPA/jak) Autorka: Dagmara Jakubczak


Idź do oryginalnego materiału