Polacy szukając pracy, popełniają jeden błąd. Pracodawcom opadają ręce

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat


W swoim "Raporcie płacowym 2025" Hays Poland wskazuje, iż pracodawcy i menadżerowie skarżyli się, iż na oferty o pracę często odpowiadają osoby niepasujące do ich oczekiwań. Pracodawcy uważają także, iż kandydaci mają nierealistyczne oczekiwania finansowe.


W 2025 roku rekrutacje planuje o 4 pkt proc. mniej pracodawców niż w minionym - podaje Hays Poland w "Raporcie płacowym 2025". Zatrudniać zamierza 86 proc. przedsiębiorców, a 14 proc. nie planuje rekrutacji w 2025 roku. Jako główny powód planowanych rekrutacji przedsiębiorcy wskazywali na rozwój biznesu (49 proc.) i potrzebę znalezienia zastępstwa dla odchodzących pracowników (35 proc.).


Błąd popełniany przez Polaków szukających pracy


Badanie ujawniło także błąd, który popełniają Polacy szukając pracy - aplikują na posady, mimo iż nie spełniają kryteriów zawartych w ofercie. Pracodawcy skarżyli się, iż chociaż otrzymują wiele odpowiedzi na swoje ogłoszenia, to bardzo często nadesłane CV nie są dopasowane do ich wyśrubowanych oczekiwań. Z kolei kandydaci, którzy mogliby je spełnić, zwykle nie szukają aktywnie pracy. Tacy pracownicy mają też wysokie oczekiwania finansowe, bo - jak podano - chcą "wynagrodzić sobie ryzyko związane ze zmianą pracy".Reklama


Pracodawcy o ubiegających się o pracę: Nierealistyczne oczekiwania finansowe


Większość pracodawców i menadżerów (58 proc.) zgodziła się z twierdzeniem, iż kandydaci mają nierealistyczne oczekiwania finansowe. Z kolei 38 proc. uważa, iż na rynku występuje niedobór kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menadżerskie. Jednocześnie firmy dostrzegają to, iż o pracę ubiega się więcej kandydatów. Odsetek tak uważających wyniósł 34 proc. (wzrost o 13 pkt proc. względem ubiegłego roku).
Czytaj także: Praca w Rosji marzeniem Polaków? Kuriozalna reklama w mediach Kremla
Pracownicy, którzy wzięli udział w badaniu, w większości pozytywnie oceniali swoje perspektywy zawodowe w tym roku (52 proc. badanych). Ponad połowa rozważa zmianę miejsca zatrudnienia (51 proc.). Ponadto o 7 pkt proc. spadła satysfakcja z pracy w grupie specjalistów i menadżerów. Deklarowało ją 62 proc. badanych, a jej brak - 38 proc. "Mniejsze zadowolenie z życia zawodowego może zachęcać do rozważania różnych scenariuszy, również tych uwzględniających zmianę pracy" - wskazuje Hays.


Raport Hays zawiera dane z badania przeprowadzonego na przełomie listopada i grudnia 2024 r. na grupie blisko 1,5 tys. firm działających w Polsce i niemal 1,4 tys. pracowników i kandydatów. Hays Poland to firma doradztwa personalnego, działająca w 33 krajach.
Idź do oryginalnego materiału