Polacy wracają do biur

1 rok temu

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, we wrześniu spadł. Po czterech miesiącach stosunkowo niewielkich zmian na rynku wakatów, liczba ogłoszeń zmniejszyła się w największym stopniu od kwietnia br., na skutek czego wartość wskaźnika spadła do poziomu najniższego od kwietnia 2021 r. Choć wakatów generalnie ubywa od ponad roku, na tle ubiegłych okresów dekoniunktury (kryzys finansowy oraz spadki kowidowe) skala redukcji liczby ogłoszeń w porównaniu do wartości szczytowej jest mniejsza. Na tle tych spadkowych tendencji obserwujemy wzrost odsetka ofert pracy hybrydowej. Odsetek pracy zdalnej w wielu kategoriach wyraźnie spadł.

Wśród szerokich grup zawodowych stosunkowo dobra pozostaje sytuacja dla pracowników wykonujących prace fizyczne. W zawodach usługowych oraz wymagających wykształcenia w naukach społecznych notujemy stopniowe pogorszenie sytuacji. Wyraźnie spadkowe tendencje utrzymują się w ofertach pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych. Notujemy coraz mniej kategorii, w których liczba ogłoszeń zatrudnienia rośnie lub choćby nie spada.

Spośród głównych przyczyn spadków wyróżniamy zmniejszającą się aktywność pracodawców, w dużej mierze spowodowaną złym stanem koniunktury gospodarczej zarówno krajowej, jak i ogólnoświatowej oraz napięciem geopolitycznym. Wszystkie te czynniki działają na niekorzyść przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu nowych pracowników. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w sierpniu pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,1%. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 0,2 p. proc.

Jedną z dotychczas obserwowanych wśród internetowych ofert pracy tendencją jest powszechny spadek odsetka ofert pracy zdalnej. Przez cały 2021 r. obserwowaliśmy wyraźny wzrost odsetka tego typu ogłoszeń o zatrudnieniu. W 2022 r. odsetek ten osiągnął szczyt. Wyraźnie zaczął on maleć dopiero w 2023 r. We wrześniu br. był on już zbliżony do tego z połowy 2021 r. Wraz ze spadkiem liczby ofert pracy zdalnej notujemy wzrost liczby ogłoszeń pracy hybrydowej. Tego typu praca umożliwia łączenie pracy zdalnej i stacjonarnej. Odsetek ofert pracy hybrydowej sukcesywnie rósł niemal od początku 2021 r. We wrześniu wśród obserwowanych ogłoszeń o zatrudnieniu odsetek pracy hybrydowej był prawie dwukrotnie większy niż odsetek ofert pracy zdalnej.

Relatywnie najwięcej ofert pracy zdalnej notujemy dla zawodów informatycznych, przy czym nieco częściej pracę tę oferuje się programistom niż pracownikom zajmującym się administrowaniem i zarządzaniem produktami teleinformatycznymi. W 2023 r. średnio co w drugiej ofercie pracy skierowanej do tego typu zawodów oferowano możliwość wykonywania obowiązków służbowych w trybie zdalnym. Znaczne szanse na zatrudnienie w trybie zdalnym mieli również pracownicy wsparcia telefonicznego, handlu internetowego, branży edukacyjnej, finansowej, medialnej, doradztwa, działów HR, branży energetycznej oraz marketingu.

Pracę w trybie hybrydowym częściej oferowały firmy konsultingowe, te zajmujące się handlem internetowym, informatyką, przedsiębiorstwa branży finansowej, zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi, prawem oraz wsparciem telefonicznym, należące do branży energetycznej, oferujące pracę w działach zaopatrzenia, marketingu oraz badaniach.

Idź do oryginalnego materiału