Polska pożegnała swojego żołnierza

solidarnosc.rzeszow.org.pl 4 miesięcy temu

Uroczystości pogrzebowe śp. Eugeniusza Lisa ps. Bystry. Fot. Katarzyna Gajda-Bator (IPN)

W Nowej Dębie odbyły się wzruszające uroczystości pogrzebowe śp. Eugeniusza Lisa, pseudonim „Bystry”, żołnierza podziemia antykomunistycznego, rozstrzelanego 75 lat temu z wyroku komunistycznego sądu w Lublinie, którego doczesne szczątki odnalazł w 2020 r. IPN. Został pochowany obok swojej żony Anieli, która pomimo straty ukochanego męża, nie wyszła powtórnie za mąż. W pogrzebie uczestniczył syn Eugeniusza – Mieczysław, jedyny żyjący spośród trójki jego dzieci.
W ceremonii uczestniczyła licznie zgromadzona rodzina oraz ważne osobistości, m.in. prof. dr hab. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Dariusz Iwaneczko – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, europoseł Bogdan Rzońca, posłowie na Sejm RP, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe szkół oraz „Strzelcy”. Uroczystości, które miały charakter państwowy, rozpoczęły się Mszą Świętą żałobną pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Barzyckiego na Cmentarzu Komunalnym w Nowej Dębie.
Po zakończeniu Eucharystii doczesne szczątki zmarłego zostały odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku. Tam, w imieniu NSZZ Solidarność, bohatera pożegnała Bogumiła Stec-Świderska, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu, składając na mogile biało-czerwoną wiązankę kwiatów.
W swoim wystąpieniu prof. Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, iż Polska żegna swojego żołnierza honorami państwowymi i wojskowymi. Dodał, iż Eugeniusz Lis, ps. „Bystry”, był żołnierzem NSZ Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i walczył w oddziałach „Boruta” i „Uskok”. Przyłączając się do oddziałów antykomunistycznego podziemia w 1946 roku, wierzył, iż spełnia swój patriotyczny obowiązek walki przeciwko komunizmowi. Prof. Szwagrzyk dodał również, iż „Bystry” walczył przez ponad dwa lata, najpierw o zwycięstwo, a później o przetrwanie, stając się ofiarą metody katyńskiej. Jednak po wielu latach, Polska odnalazła jego doczesne szczątki, a on został godnie odprowadzony na wieczną wartę. W swoim wystąpieniu, zwrócił uwagę na znaczenie dla śp. Eugeniusza modlitwy i wiary w świętość sprawy, jaką był i jest naród polski.

Wystąpienie prof. Krzysztofa Szwagrzyka
Idź do oryginalnego materiału