- W piątek 27 czerwca na posiedzeniu COREPER został przyjęty mandat do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską w sprawie Unijnego Kodeksu Celnego.
- Reforma Unii Celnej ma na celu uproszczenie procesów celnych, obniżenie kosztów zgodności dla administracji i biznesu oraz wzmocnienie ochrony jednolitego rynku i interesów finansowych UE.
- Przyjęcie mandatu to efekt intensywnej pracy zespołu polskiej prezydencji oraz ekspertów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Od momentu przedstawienia przez Komisję Europejską pakietu reform w maju 2023 r., Polska aktywnie uczestniczyła w dialogu z państwami członkowskimi, promując podejście oparte na konstruktywnym dialogu i poszukiwaniu kompromisu. Dzięki zaangażowaniu polskiej prezydencji oraz ekspertów KAS, Grupa Robocza Rady UE ds. Unii Celnej wypracowała kompromisowy tekst nowego Unijnego Kodeksu Celnego. Umożliwia on przejście do kolejnego etapu prac legislacyjnych – trilogu – czyli negocjacji projektu z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską.
20 czerwca 2025 r. podczas posiedzenia Rady ECOFIN, polska prezydencja przedstawiła raport z postępu w pracach nad reformą unii celnej. Projekt uzyskał szerokie poparcie dla jak najszybszego osiągnięcia porozumienia co do wspólnego stanowiska Rady w tej sprawie.
Reforma celna jest dla UE strategiczną koniecznością. Chcemy odpowiednio reagować na wyzwania w coraz bardziej złożonym globalnym otoczeniu. Przedstawione propozycje mają wprowadzić nowoczesną i przyszłościową unię celną, która będzie chronić jednolity rynek oraz dbać o nasze bezpieczeństwo gospodarcze – powiedział Andrzej Domański, Minister Finansów.
W obliczu globalnych wyzwań i szybkich zmian w handlu międzynarodowym Unia Europejska potrzebuje nowoczesnego podejścia do polityki celnej. Polska prezydencja pokazała, iż potrafi skutecznie łączyć długofalowe cele z konkretnymi działaniami.
Uzgodnienie kompromisowego tekstu nowego Unijnego Kodeksu Celnego to istotny krok w stronę bardziej odpornego i sprawnego systemu celnego. To osiągnięcie dobrze wpisuje się w priorytety polskiej prezydencji i jej hasło: „Bezpieczeństwo, Europo!”.