Według raportu Firmy No Fluff Jobs na polskim rynku pracy IT widać pierwsze oznaki stabilizacji, ale też stał się on jednym z najbardziej konkurencyjnych w Polsce. Na jedno ogłoszenie w kategorii Frontend przypada choćby 370 aplikacji.
Według raportu „Rynek pracy IT 2024/2025” firmy No Fluff Jobs polski rynek pracy IT przez ostatnie dwa lata doświadczający ostrego kryzysu teraz zaczyna przejawiać pierwsze oznaki stabilizacji. Jednak jest to stabilizacja na zdecydowanie niższym poziomie niż przez pandemią roku 2020 i z konkurencją wręcz morderczą.
Według raportu w każdym miesiącu 2024 roku publikowano 3% mniej ogłoszeń o pracę niż w 2023 roku. Sytuacja ta była spowodowana m.in. spadkiem zleceń od software house’ów, agencji HR i firm wypożyczających pracowników. W 2024 roku ustabilizowała się liczba ofert, których średnio było o 2,6% mniej niż w roku 2023. Wyjątkiem był IV kwartał 2024 roku, kiedy to opublikowano o 22% ofert więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. jeżeli chodzi o poszczególne kategorie to największy, bo 58% spadek odnotowały ogłoszenia na stanowisko Game Dev oraz Embedded, gdzie odnotowano 33% spadek. Wzrosła za to liczba ofert związanych z Security (o 39%), Data & BI (o 34%) i Product Management (o 33%). Interesujący jest stosunkowo niewielki, bo 22% wzrost ofert związanych z AI, co świadczy, iż mimo burzliwego rozwoju na świecie, ta specjalność nie jest w Polsce nadmiernie popularna.
Z raportu wynika też, iż ogólnie biorąc liczba aplikacji na jedną ofertę pracy wzrosła średnio w 2024 roku o 10% porównując z 2023 rokiem. Według tej samej średniej najbardziej obleganą kategorią jest tak jak w poprzednich latach Frontend, gdzie o jedną ofertę pracy stara się aż 149 osób. Drugą kategorią jest UX/UI/Design, gdzie na jedno ogłoszenie odpowiadało 96 osób, zaś trzecią – Project Management z 86 chętnymi. W kategorii Embedded widzianej w dwóch ostatnich latach jako niszowa, liczba zgłoszeń podwoiła się osiągając 25 na jedną ofertę. Rok temu było ich tylko 13.
Ogólnie rzecz biorąc rynek pracownika w branży IT występuje już tylko w opowieściach. Średnio na jedną ofertę pracy aplikowały w 2024 roku 44 osoby, zaś w 2023 roku było to 40 osób, ale na stanowiska seniorskich było o 23% więcej aplikacji, co pokazuje trudności w znalezieniu zajęcia choćby dla osób z dużym doświadczeniem.
Pogorszyła się zdecydowanie sytuacja osób ze średnim doświadczeniem w branży, czyli na poziomie mid. W 2024 roku na ogłoszenie z zakresu mid/regular aplikowało o 37% więcej osób niż w 2023, zaś średnia liczba aplikacji na stanowisko z danego działu wynosiła dla Frontend 186, dla Backend – 51, zaś dla Fullstack – 39.
Juniorzy w branży nie mają lekko, choćby dlatego, iż odsetek ogłoszeń dla początkujących spadł z 8% w 2023 roku do 6% w roku 2024. W efekcie mamy do czynienia z „cudami rekrutacji”, jakie stanowi 370 CV na jedno ogłoszenie juniorskie z Frontendu. W 8 kategoriach – Frontend, Backend, UX/UI/Design, zarządzanie projektami, Fullstack, Testing, AI oraz Data & BI wysyłane jest stale po ponad 100 ofert na jedno ogłoszenie.
W przypadku parcia na Frontend spory wpływ ma znaczny, bo 20% spadek liczby ofert licząc rok do roku oraz rozwój narzędzi low-code i no-code oraz AI. Na razie dość dużo pracy jest w Backendzie, którego dotyczy co piąta publikowana oferta pracy. Razem z Fullstack i Frontend będące tylko kategoriami programistycznymi ogłoszenia stanowią jednak tylko 36,6% wszystkich nowych stanowisk. Tymczasem dwa lata temu programiści decydowali o 50% nowych stanowisk, zaś 3-4 lata temu momentami choćby 60%.
Coraz więcej jest za to stanowisk poza programowaniem – w analizie danych, utrzymaniu systemów, tworzeniu rozwiązań bezpieczeństwa ogłoszeń o pracę przybywa. Ale i w tych kategoriach praktycznie brak stanowisk juniorskich.
Jeśli chodzi o wynagrodzenia to w 7 specjalnościach m.in. w DevOps, Mobile, Frontend i Project Management odnotowano w 2024 roku spadki. jeżeli chodzi o wzrosty, to IT wyraźnie zbliża się do reszty rynku. Wzrosty płac sięgają już tylko 3-5% i to w takich obszarach, które zawsze miały problemy z wynagrodzeniami: Design, Support czy Game Dev.
Cały raport „Rynek pracy IT 2024/2025” firmy No Fluff Jobs znajduje się pod linkiem: https://nofluffjobs.com/insights/raport-rynek-pracy-it/