Polskie związki zawodowe w obronie krajowej gospodarki: Walka z rozporządzeniem metanowym

1 rok temu

Trzy główne centrale związkowe w Polsce: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ), NSZZ Solidarność oraz Forum Związków Zawodowych (FZZ), podjęły działania mające na celu wprowadzenie zmian do projektu tzw. rozporządzenia metanowego, który w tej chwili znajduje się w fazie rozpatrywania przez Parlament Europejski. Według przedstawicieli związków zawodowych, przyjęcie tego rozporządzenia może mieć katastrofalne skutki dla polskiej gospodarki, w szczególności dla przemysłu wydobycia węgla energetycznego.

Kwestionowane rozporządzenie metanowe może doprowadzić do nagłego zamknięcia większości kopalń węgla energetycznego w Polsce, co z kolei wpłynęłoby negatywnie na krajową gospodarkę oraz zwiększenie bezrobocia. W związku z tym, OPZZ, NSZZ Solidarność oraz FZZ wystosowały do Roberty Matsoli, przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, stanowisko, w którym domagają się uwzględnienia w pracach legislacyjnych Parlamentu uwag i postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe.

Działania polskich centrali związkowych w tej sprawie są podkreślane także w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, na którym uczestnicy dyskutują na temat wpływu rozporządzenia metanowego na polską gospodarkę oraz możliwości wprowadzenia zmian do jego projektu. Wydarzenie to gromadzi przedstawicieli polityki, biznesu i związków zawodowych, którzy szukają rozwiązań, aby uniknąć negatywnych skutków przyjęcia rozporządzenia metanowego.

Polskie związki zawodowe dążą do stworzenia warunków, które pozwolą na równoczesne ochronienie polskiej gospodarki oraz środowiska. W związku z tym, oczekują od Parlamentu Europejskiego uwzględnienia ich postulatów oraz uwag w procesie legislacyjnym, mając na uwadze dobro polskiego przemysłu wydobycia węgla energetycznego oraz tysięcy zatrudnionych w tym sektorze pracowników.

Idź do oryginalnego materiału