W sierpniu 2024 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na samodzielne stanowisko Głównego Ekonomisty Ochrony Zdrowia. Po wielu miesiącach poszukiwań odpowiedniego kandydata posada ta wciąż pozostaje nieobsadzona. choćby wysokie wynagrodzenie nie jest w stanie zachęcić potencjalnych pracowników do podjęcia się tego zadania. Wszyscy, którzy do tej pory wysłali zgłoszenia, nie posiadali wymaganych kompetencji. Resort zdrowia będzie zmuszony do zorganizowania trzeciej tury naborów.
REKLAMA
Zobacz wideo Lewandowski nie powinien zagrać z Interem? Kosecki: Z Ferranem Torresem Barcelona gra lepiej
Ministerstwo Zdrowia kontra praca. Resort od miesięcy poszukuje Głównego Ekonomisty
Ponad 16,5 tys. zł brutto miesięcznie może zarabiać Główny Ekonomista Ochrony Zdrowia. Sęk w tym, iż pomimo atrakcyjnego wynagrodzenia, chętnych na wskazane stanowisko jest niewielu. W pierwszej turze naborów, która odbyła się 17 grudnia 2024 roku, do Ministerstwa Zdrowia wpłynęły zaledwie dwie oferty. Niestety, w obu przypadkach kandydaci nie wykazywali się adekwatnymi kompetencjami.
Zobacz też: To najlepsze miejsce do życia. Doceniono je za niskie koszty i miejsca pracy
Drugi konkurs został ogłoszony 10 marca 2025 roku. Tym razem zainteresowanie posadą okazało się być nieco większe, jednak wciąż nie znaleziono odpowiedniego pretendenta.
6 ofert nie spełniało wymagań formalnych. Po przeprowadzeniu procedury rekrutacyjnej nabór na stanowisko radcy Generalnego w Samodzielnym Stanowisku Głównego Ekonomisty Ochrony Zdrowia został zakończony bez wskazania kandydata do zatrudnienia
- tłumaczyli dziennikarzom portalu Rynek Zdrowia pracownicy Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia. W związku z kolejnym niepowodzeniem resort planuje ogłoszenie trzeciej tury naborów.
Struktura systemu ochrony zdrowia w Polsce. Tylko jedno stanowisko wciąż jest nieobsadzone
Główny Ekonomista Ochrony Zdrowia w głównej mierze ma być odpowiedzialny za koordynowanie polityki finansowej państwa w nawiązaniu do funkcjonowania ochrony zdrowia. To zupełnie nowe stanowisko, które powstało w ramach rewolucyjnych zmian w Ministerstwie Zdrowia.
Bardzo chciałbym, żeby to była taka osoba sprawdzająca zasadność wydatków, jak one wpłyną np. na lepszą dostępność do leczenia. Mamy zdecydowany deficyt ekonomistów w systemie ochrony zdrowia
- wyjaśniał ekspert ds. ochrony zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich i prezes Public Policy w rozmowie z redakcją ISBzdrowie. Spośród wszystkich nowo powstałych przestrzeni umożliwiających prace większej ilości osób (chodzi o departament e-Zdrowia, Opieki Koordynowanej, Departament Równości w Zdrowiu oraz Departament Edukacji i Promocji Zdrowia) jedynie debiutancka posada Głównego Ekonomisty Ochrony Zdrowia wciąż nie została obsadzona.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.