Ponad 20 tys. decyzji odmownych z ZUS. Co zrobić w takiej sytuacji?

news.5v.pl 4 godzin temu

Wakacje składkowe to okresowe zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za jeden wybrany miesiąc w roku. To forma wsparcia finansowego dla mikroprzedsiębiorców umożliwiająca im chwilowe odciążenie budżetu.

ZUS rozsyła decyzje w sprawie wakacji składkowych

Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz komornicy sądowi mają możliwość ubiegania się o wakacje składkowe za jeden wybrany miesiąc w każdym roku kalendarzowym.

Na podstawie danych z 10 stycznia 2025 r., przedsiębiorcy złożyli ponad 1,6 mln wniosków o zwolnienie z opłacania składek, z czego ponad 1,3 mln dotyczyło grudnia z terminem płatności do 20 stycznia. Za styczeń złożono 322,9 tys. wniosków, a za luty 17,2 tys.

Według informacji przedstawionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych 1,4 mln osób (1,2 mln za grudzień i ponad 200 tys. za styczeń) już otrzymało zwolnienie, a suma objętych ulgą składek przekroczyła 1,8 mld zł.

Kiedy można otrzymać decyzję odmowną – całościową lub częściową?

Jak czytamy w komunikacie na stronie ZUS-u, w niektórych przypadkach odmowy częściowego zwolnienia ze składek ZUS mogą wynikać z algorytmu systemu obsługującego wnioski.

Chodzi o sytuacje, gdy przyznano zwolnienie z opłacania składek obowiązkowych (emerytalnych, rentowych i wypadkowych), ale odmówiono zwolnienia z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, mimo iż przedsiębiorca podlegał temu ubezpieczeniu w miesiącu złożenia wniosku i miesiącu go poprzedzającym.

W takich przypadkach ZUS zapewnia, iż dokona autokontroli i uwzględni zwolnienie z opłacania składki chorobowej, informując o tym płatnika.

Ile osób otrzyma odmowę?

W weekend 11-12 stycznia 2025 r. ZUS rozpoczął wysyłkę 23 tys. decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych. Dotyczy to zarówno odmów całkowitych, jak i częściowych.

Decyzje odmowne są dostępne na profilach przedsiębiorców w PUE ZUS/eZUS. ZUS dodatkowo informuje o nowej korespondencji za pośrednictwem e-maila lub SMS-a, jeżeli przedsiębiorca podał te dane kontaktowe na swoim koncie.

Co w razie odmowy?

W przypadku otrzymania decyzji odmownej przedsiębiorca ma prawo odwołać się do sądu za pośrednictwem ZUS. Należy jednak pamiętać, iż do czasu rozstrzygnięcia odwołania składki za miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie powinny zostać opłacone w standardowym terminie, czyli do 20 stycznia 2025 r.

Jeśli sąd zmieni decyzję ZUS na korzyść przedsiębiorcy, będzie można skorygować dokumenty rozliczeniowe i ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek.

Zobacz również:

„Włosy mi dęba na głowę stają”. Zandberg o uchwale rządu/Polsat News

Idź do oryginalnego materiału