Ponad 60 proc. emerytów musi zaciskać pasa. Na czym oszczędzają? Z tych zakupów rezygnują najczęściej

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Jak poradzić sobie na emeryturze? Takie pytanie zadaje sobie prawie 65 proc. seniorów, którzy w nowej ankiecie "Faktu" zadeklarowali swoją sytuację finansową jako złą. Inflacja wciąż odbija się na zawartości portfela, w związku z czym emeryci ograniczają wydatki m.in. na produkty spożywcze.
Liczba pracujących seniorów sukcesywnie wzrasta. Według informacji udostępnionych przez rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego w tej chwili mamy grono około 900 tysięcy emerytów, którzy dorabiają do swoich świadczeń. W 2022 roku było ich 826 tysięcy, z kolei jeszcze wcześniej, w 2021 roku 812,9 tysiąca, a w 2020 roku 777,6 tysiąca osób.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak Tomasz Włosk wyobraża sobie emeryturę? "Nie wiem czy jestem patriotycznie przywiązany do Polski" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Inflacja uderza w emerytów. Jak oceniają swoją sytuację finansową?
Dziennik "Fakt" po raz piąty przeprowadził badanie zatytułowane "Jesień życia w Polsce". Ankieta skierowana do czytelników powyżej 60 roku życia była dostępna w gazecie przez cały sierpień. Wzięło w niej udział prawie 900 seniorów. W ubiegłym roku 68 proc. seniorów swoją sytuację finansową uznało za trudną lub bardzo trudną. W tym roku odsetek ten nieco spadł i wynosi 64,5 proc. Z drugiej strony uległ zmniejszeniu również odsetek osób, które zadeklarowały, iż prowadzą życie na dobrym poziomie. Jedynie 12 proc. badanych wskazało taką odpowiedź w tegorocznej edycji badania. Przed rokiem było to 17,4 proc.


Ile można dorobić do emerytury w 2024 roku? Ile można dorobić do emerytury w 2024 roku? Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl


Jak oszczędzają polscy seniorzy? Niejedna osoba, by dopiąć budżet, rezygnuje z zakupu żywności
Trudna sytuacja finansowa seniorów nierzadko zmusza ich do ograniczenia choćby podstawowych wydatków. Z jakich zakupów rezygnują w razie kłopotów finansowych?


47,1 proc. ogranicza zakupy związane z wyposażeniem mieszkania,
23,1 proc. zmniejsza wydatki na leczenie,
17,9 proc. oszczędza na kupowaniu ubrań,
8,3 proc. redukuje rachunki związane z utrzymaniem mieszkania,
3,6 proc. rezygnuje z niektórych produktów spożywczych.


Gdy emerytura nie wystarcza do końca miesiąca, emeryci najczęściej rezygnują z zakupu mięsa i wędlin. Na taką odpowiedź zagłosowało 57,7 proc. ankietowanych. Wiele osób powyżej 60 roku życia ogranicza także słodycze (31 proc.). Kolejnymi wydatkami, z których seniorzy rezygnują, są warzywa i owoce (6,2 proc.), pieczywo (3,3 proc.) oraz nabiał (1,8 proc.).


Sprawdź też: Skrzynki na listy nie będą już potrzebne? Zmiany miały wejść 1 stycznia. Jest nowelizacja
Idź do oryginalnego materiału