W związku ze szczytem Rady Europejskiej, w dniach 20-21 marca, federacje zrzeszone w BusinessEurope apelują o pilne podjęcie działań na rzecz poprawy konkurencyjności w UE. Silniejsza gospodarka oznacza większą siłę negocjacyjną oraz zdolność do obrony europejskich interesów w coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie. To również warunek konieczny do sfinansowania ogromnych inwestycji w bezpieczeństwo i obronność, jednocześnie kontynuując wsparcie dla Ukrainy.
Z Barometru Reform BusinessEurope 2025 wynika, iż nadmierne regulacje, wysokie ceny energii i niedobór pracowników pozostają trzema głównymi czynnikami osłabiającymi inwestycje w Europie. 85% krajowych federacji członkowskich uważa, iż deregulacyjna agenda nowej administracji USA jeszcze bardziej odciągnie inwestycje od Europy. Konieczne są więc wyraźne sygnały, iż UE i jej państwa członkowskie priorytetowo traktują konkurencyjność.

Działania konieczne do poprawy konkurencyjności Europy
Aby sprostać tym wyzwaniom, BusinessEurope apeluje do Rady Europejskiej o pilne podjęcie koniecznych działań:
1. Obniżenie kosztów energii
Obecne inicjatywy, takie jak Clean Industrial Deal oraz Plan Działań na rzecz Przystępnej Energii, stanowią krok we adekwatnym kierunku, ale to wciąż za mało. Firmy nie mogą czekać do końca roku na rozwiązania, takie jak przewidywane regulacje w ramach Industrial Decarbonisation Accelerator Act. Potrzebujemy szybkiego obniżenia cen energii, de-riskingu inwestycji prywatnych i przyspieszenia wydawania pozwoleń.
2. Ograniczenie nadmiernych obciążeń regulacyjnych
Pierwszy Omnibus to istotny krok, ale nie rozwiązuje kluczowych problemów, takich jak brak jednolitego podejścia do należytej staranności (due diligence). Konieczne jest przesunięcie terminów wdrożenia CSRD i CS3D, aby zapewnić firmom większą pewność prawną.
3. Wprowadzenie programu redukcji obciążeń regulacyjnych
Uproszczenia powinny obejmować nie tylko obowiązki sprawozdawcze, ale również inne obszary działalności gospodarczej. BusinessEurope przedstawiło 68 propozycji dotyczących redukcji obciążeń regulacyjnych, które mogą zostać wdrożone gwałtownie i skutecznie.
4. Skuteczna strategia dla rynku pracy i umiejętności
Niedobory wykwalifikowanych pracowników są jednym z głównych wyzwań dla gospodarki europejskiej. Ponad 90% polskich przedsiębiorców zgłasza trudności w znalezieniu kandydatów z odpowiednimi kompetencjami, zwłaszcza w sektorach cyfrowym i technicznym.
- Niezbędne jest rozszerzenie finansowania unijnych programów edukacyjnych, takich jak Erasmus+, w celu poprawy inwestycji w edukację i rozwój umiejętności.
- Unia Umiejętności powinna stać się skuteczną strategią przeciwdziałającą niedoborom siły roboczej, uwzględniając różne potrzeby państw członkowskich i współpracę z partnerami społecznymi.
5. Usunięcie barier na jednolitym rynku UE
Jednolity rynek jest fundamentem europejskiej gospodarki, ale 60% barier w usługach transgranicznych, identyfikowanych 20 lat temu, przez cały czas istnieje. Niezbędne są:
- Skuteczne wdrożenie przepisów dyrektywy usługowej,
- Liberalizacja sektorów kluczowych dla przemysłu, takich jak logistyka, inżynieria, instalacje przemysłowe i serwisowe,
- Efektywna pomoc publiczna wspierająca transformację firm, ale ściśle monitorowana, aby zachować równe warunki konkurencji.
6. Dywersyfikacja handlu i inwestycji jest kluczowa dla wzmacniania odporności Europy i ograniczania ryzyka.
7. Skuteczna strategia wobec USA w obronie europejskich interesów
Relacje transatlantyckie są najważniejsze dla europejskiej gospodarki – inwestycje i łańcuchy wartości są silnie zintegrowane. Podnoszenie ceł byłoby stratą dla obu stron, dlatego UE powinna skupić się na wynegocjowaniu rozwiązania, które ochroni europejskie interesy.
Kinga Grafa, dyrektorka Przedstawicielstwa Konfederacji Lewiatan w Brukseli