Pożegnanie śp. Aleksandra Reischa

rotary.org.pl 15 godzin temu

Z Lwowa do Olsztyna…

Po trwających wiele miesięcy zmaganiach z chorobą, 16 stycznia 2025 roku zmarł w Olsztynie w wieku 87 lat Aleksander Reisch, szczególnie zasłużony w branży polskiego i międzynarodowego transportu drogowego oraz działań związanych z rozwojem na Warmii i Mazurach ruchu turystycznego. Wśród wielu jego inicjatyw organizacyjnych, znajduje się także uczestniczenie w powstaniu w 1990 roku Rotary Clubu Olsztyn; pełnił w jego władzach wiele funkcji, czynnie i materialnie przez lata wspomagał jego charytatywne inicjatywy na terenie warmińsko-mazurskiego regionu oraz kraju.

Aleksander Reisch urodził się w 1938 roku we Lwowie, w rodzinie związanej zawodowo z funkcjonowaniem nowoczesnego taboru kolejowego. W 1945 roku miał 7 lat, kiedy w wyniku drugiej wojny światowej jego rodzina musiała opuścić Lwów i szukać swego miejsca na polskich Ziemiach Odzyskanych. Mieszkali w Morągu, Ostródzie, Biskupcu, by na stałe osiąść w Olsztynie. Tu Aleksander zdał maturę i pojechał studiować na Politechnice Szczecińskiej (1955-1961), uzyskując na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Dyplom Magistra Ekonomii w zakresie transportu samochodowego. Wtedy też związał się z olsztyńskim PKS-em, będąc mu wiernym aż do emerytury. Był dyrektorem Obsługi PKS w Olsztynie, działającym na terenie województw olsztyńskiego i suwalskiego, założycielem i prezesem Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych, członkiem Zarządu Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Działał jako rzeczoznawca techniki samochodowej i ruchu drogowego Polskiego Związku Motorowego. W 2020 roku odebrał Nagrodę Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej „OPTIMUS”.

Znaczną część swej życiowej aktywności Aleksander Reisch poświęcił ruchowi rotariańskiemu. W 1990 roku znalazł się w gronie założycieli i osób rejestrujących w sądzie Stowarzyszenie Rotary Club w Olsztynie, zaś w maju 1991 roku odbierał oficjalny certyfikat przyjęcia RC Olsztyn do Rotary Internacional. W latach swej rotariańskiej służby był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, członkiem Zarządu, a w latach 2000-2001 Prezydentem RC Olsztyn. Wtedy to olsztyńscy rotarianie wiele pracy i zabiegów pomocowych wnosili do codziennej szarej egzystencji funkcjonujących w regionie domów dziecka, jak DD imienia Sierot Sybirackich w Szymonowie koło Małdyt, DD dla Dzieci i Młodzieży „Promyk” w Morągu, DD imienia Michała Lengowskiego w Gryźlinach koło Olsztynka. Tak odnotowuje to wydana na 30-lecie „Historia RC Olsztyn”: „Posadzono sad owocowy (ok. 2 500 drzewek) przy Domu Dziecka w Morągu, zakupiono też wyposażenie pracowni komputerowej oraz sprzęt AGD. Do projektu o wartości 38,8 tys. USD główny wkład finansowy wniósł Dystrykt 5730 z Teksasu. W sadzeniu drzew udział wzięli członkowie RC Olsztyn oraz Klubu Rotaract. To realizacja w kadencji 2000/2001 prezydenta Aleksandra Reischa”. W 2016 roku Aleksander Reisch znalazł się w światowym gronie posiadaczy tytułu „Paul Harris Fellow”.

Nie zapominajmy również jaki był Aleksander na co dzień. Przede wszystkim, kiedy trzeba było załatwić jakąś sprawę, zawsze był dostępny. Jego szerokie kontakty zawodowe otwierały rotariańską pomoc płynącą z różnych stron. Prywatnie lubił podróżować, zwiedzać świat, poznawać innych ludzi, stąd jego zainteresowanie filatelistyką i numizmatyką. Żegnamy Cię Aleksandrze sentencją, wybraną w Twej ostatniej drodze przez Tobie najbliższych: „Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej…”.

Tomasz Śrutkowski w imieniu Kolegów i Przyjaciół z Rotary Club Olsztyn

Idź do oryginalnego materiału